УКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 12
Мета: закріплювати та узагальнювати знання учнів про іменник, його граматичні категорії; удосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті поміж інших частин мови; розвивати спостережливість за мовними явищами, зв'язне мовлення, творче мислення; виховувати любов до рідної країни та її мови.
Обладнання: мультимедійна презентація; відеозапис фрагмента мультфільму; картки для індивідуальної роботи; перфокарти; таблиця «Іменник»; предметні малюнки; роздавальний матеріал.
Обладнання: мультимедійна презентація; відеозапис фрагмента мультфільму; картки для індивідуальної роботи; перфокарти; таблиця «Іменник»; предметні малюнки; роздавальний матеріал.
Хід заняття
І. Організаційний момент
- Діти, розпочнімо наше заняття із перегляду фрагмента мультфільму, що ви добре знаєте. (Перегляд фрагмента мультфільму «Вінні-Пух і всі, всі, всі», де Вінні виконує пісеньку «Кто ходит в гости по утрам».)
- Куди поспішали ведмедик із поросятком? (У гості)
- Сьогодні ми також підемо в гості.
Слайд 1. Тема заняття «До іменника на гостину»
- Заняття проведемо у формі гри.
- Діти, ви любите гостювати? Перш ніж вирушити, пригадаймо правила поведінки у гостях. Якщо ми йдемо до когось у гості, то ми повинні вміти знаходити у характері цієї людини позитивні риси. Саме цього нас навчить гра «Гарні слова».
Один учасник сідає у центр кола, а решта по черзі називають найкращі риси характеру «господаря».
?? Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Озвучте, будь ласка, подані прислів'я.
Учні (по черзі) зачитують прислів'я та приказки, називають іменники.
- Вам потрібно знайти іменники, підкреслити їх та один із них розібрати як частину мови. (Робота в парах.)
? Веселий гість — дому радість.
? У чужому домі не будь примітливим, а будь привітливим.
? Який гість, такий і калач.
? Гостя по одежі стрічають, а по розуму проводжають.
? Чим хата багата, тим гостям рада.
? Яке частування, таке й дякування.
? Невчасні гості гірше від татарів.
?? Хвилинка каліграфії
- Для хвилинки каліграфії я пропоную записати прислів'я «Веселий гість — дому радість».
- Підкресліть у цьому реченні іменники.
Перевірка роботи.
ІІ. Повідомлення мети заняття
- Пригадали правила поведінки у гостях, отже, можемо вирушати на гостину до іменника. Під час уроку ви повторите все, що знаєте про іменник, закріпите та узагальните свої знання про цю частину мови.
ІІІ. Робота над темою заняття
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- Пригадаймо все, що ми знаємо про іменник.
- Яка частина мови називається іменником?
- Які іменники належать до істот, а які — до неістот?
- Які іменники називають загальними назвами? А які — власними?
- Як визначити рід іменника?
- Як змінюється іменник за числами?
2. Гра «Знайди іменники»
Ми вже на місці. Ось будинок іменника. Наш господар полюбляє жартувати та грати у різні ігри. Вам необхідно знайти іменники поміж інших частин мови і назвати їх. (Діти називають слова: край, земля, мова, багатство.)
3. Словникова робота
- Діти, що означає слово багатство?
Багатство — це матеріальні та духовні цінності. Для одних людей багатство — це гроші, красиві будинки та автомобілі. Для інших — рідна земля, здоров'я, сім'я.
4. Творча робота
- Напишіть у зошити п'ять слів, що називають предмети, які є багатством для вас.
Самостійна робота. Перевірка виконання.
5. Робота над акровіршем
- Діти, прочитайте загадку-акровірш. Відгадавши її, ви дізнаєтеся, що є багатством для іменника.
У мене є єдина
Країна-Батьківщина.
Радію їй і бажаю
Аби цвіла, як рай.
Їй я пісень складаю,
Навіки прославляю.
А ти назви цей край.
Країна-Батьківщина.
Радію їй і бажаю
Аби цвіла, як рай.
Їй я пісень складаю,
Навіки прославляю.
А ти назви цей край.
6. Гра «Визнач рід іменників»
- Господар-іменник пригощає вас яблуками. Кожен обере собі яблуко самостійно. Ці плоди чарівні, адже до кожного прикріплено перфокарти, необхідно позначити рід іменників і назвати одним словом цю групу слів.
(Завдання — диференційовані, позначено різними кольорами: червоним — складне, зеленим — середньої складності, синім — легке.)
Взаємоперевірка.
- Господар-іменник пригощає вас яблуками. Кожен обере собі яблуко самостійно. Ці плоди чарівні, адже до кожного прикріплено перфокарти, необхідно позначити рід іменників і назвати одним словом цю групу слів.
(Завдання — диференційовані, позначено різними кольорами: червоним — складне, зеленим — середньої складності, синім — легке.)
Взаємоперевірка.
7. Фізкультхвилинка
- В іменника сьогодні іменини. Привітаймо його!
Один учень надягає корону із написом «Іменник». Усі діти утворюють коло. Вони рухаються по колу, виконуючи пісню. Доспівавши куплет, учень, який перебуває у центрі кола, передає свою корону іншому учневі. Гра триває.
Наш іменник — іменинник.
Йому спекли ми коровай.
Коровай, коровай,
Кого хочеш вибирай!
Йому спекли ми коровай.
Коровай, коровай,
Кого хочеш вибирай!
8. Гра «Зіпсований телефон»
- Пограймо у гру «Зіпсований телефон».
Один учень називає іменник в однині, а другий має назвати цей іменник у множині. Потім наступний учень називає свій іменник в однині.
Гра триває.
- Пограймо у гру «Зіпсований телефон».
Один учень називає іменник в однині, а другий має назвати цей іменник у множині. Потім наступний учень називає свій іменник в однині.
Гра триває.
9. Гра «Моя Україна»
У вас на партах — карта України. Попрацюйте у парах. Випишіть п'ять іменників — назв міст України і п'ять іменників — назв річок України.
Перевірка.
- Як необхідно писати ці іменники? Чому?
10. Інтерактивна вправа «Карусель»
- Іменник пропонує вам покататися на каруселі. Кожна група отримує фломастери різних кольорів. На партах — аркуші паперу, де вам необхідно записати назви сіл (перший аркуш), клички тварин (другий аркуш), імена людей (третій аркуш). Працювати над кожним завданням будете впродовж хвилини, а потім за сигналом учителя виконуватимете наступне завдання. Уважно прочитайте записи попередньої групи і напишіть свої іменники не повторюючись.
Перевірка.
- Як необхідно писати ці іменники? Чому?
11. Гра «Добери малюнки»
- Іменник пропонує вам знову попрацювати у парах і створити аплікації. У вас на партах — аркуші паперу із питаннями хто? і що?. Також у вас є конверти із наборами предметних малюнків та клей. Відберіть малюнки-зображення предметів, що відповідають на питання що? і хто? та наклейте на аркуші із такими самими запитаннями.
12. Творче списування
- Спишіть загадки, змінюючи за питаннями іменники, подані в дужках.
1) Стоїть хлопчик (під чим?) під (пеньок). Накрив (що?) (голова) (чим?) (бриль).
2) (У чому?) У (ліс) родилася, (в чому?) в (майстерня) робилася, а (в чому?) в (руки,) плаче.
3) Не розбивши (чого?) (горщик), не з'їси (чого?) (каша).
13. Робота над деформованим реченням
- Із слів кожного рядка складіть речення. Поставте іменники в потрібному відмінку. Запишіть у зошиті.
1) Земля, сніжок, на, падав, легкий;
2) двір, хуртовина, кучугури, сніг, у, намела, шкільному;
3) школа, до, школярі, з, прийшли, лопатами;
4) працювали, весело, вони, повітря, на, свіжому.
IV. Підсумок заняття
- Проаналізуйте, які завдання ви виконували. Перевірте, оцініть роботу товариша.
Наші гостини добігають кінця. Наостанок хочу нагадати вам прислів'я «У гостях добре, а вдома краще». Повертаймося додому!
- Усі сьогодні молодці! Гарно засвоїли тему «Іменник».
Учитель оцінює роботу учнів на занятті, роздає наклейки-заохочення.
?? Вправа «Слухаємо себе»
- Наостанок пропоную сісти на мить тихесенько, заплющити оченята, розслабитися і прислухатися до свого серця. А тепер швиденько на обличчях передайте свій настрій.
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014