Роди іменників. Змінювання іменників за запитаннямиУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 11
 
Мета: поглиблювати і систематизувати знання учнів про рід іменників; вправляти у змінюванні іменників за запитаннями; розвивати мовлення і збагачувати словниковий запас учнів; виховувати працелюбність.
Обладнання: ілюстрації українських вишиванок; таблиця словникових слів.

Хід заняття

І. Організаційний момент

Учитель
Доброго дня вам, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата!
Щирою посмішкою всіх вас вітаю,
Бадьорого настрою всім вам бажаю!
Учні
Доброго ранку, доброго дня!
І ми вам бажаємо щастя й добра!
 - Візьмемося, діти, за руки і спробуємо передати своєму сусідові праворуч тепло свого серця, щиру посмішку і гарне побажання. Ви знаєте, що сьогодні ми прийшли на це заняття, щоб не тільки виконувати цікаві завдання, але й допомагати своїм товаришам, підтримувати їх потрібної миті.
Бажаю вам успіху!
Девізом нашого заняття будуть слова: «Стався до людей так, як би ти хотів, щоб люди ставилися до тебе».

Я пропоную записати це прислів'я на хвилинці каліграфії.

ІІ. Робота над темою заняття

1. Гра «Знайди слово»
Зрозуміли літери у кожному рядочку:
Від слів залишилися тільки шматочки.
Початок треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
 
?? Робота в парах
Кар-, кор-, -топля, -тон, -низ, -тина, -навал, -пус, -дон, кра-, кро-, -лик, -ки, -пива, кодил, -їна, -ни, -пля, -тер, -євид, -вець.
- Які роди мають іменники?
- Яке правило допоможе нам визначити роди утворених слів?
Коментований запис утворених слів у три стовпчики за групами:
чоловічий рід                  жіночий рід                    середній рід

2. Словникова робота
- Зараз ми потренуємо свою пам'ять. Розучимо загадку протягом 2 хвилин. Запишемо її по пам'яті. Підкреслимо іменники. Визначимо рід.
Маю жовтий вусок,
Запашний колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця м'яка. (Пшениця)
 
- Складіть речення зі словом пшениця.
- Визначте рід слова пшениця.
- Що вам у цьому допомогло? (Слова-помічники й закінчення)
Взаємоперевірка.

3. Самостійна робота
- Виконайте завдання за зразком. Визначте рід поданих слів. Доберіть спільнокореневі іменники чоловічого, жіночого і середнього родів.
Зразок. Ведмежа (сер. р.), ведмідь (чол. р.), ведмедиця (жін. р.), ведмежатко (сер. р.)
1-й варіант
Слоненя, лисеня, вовченя.
2-й варіант
Тигреня, каченя,левеня.

4. Фізкультхвилинка
?? Вправа «Сова»
Вправа сприяє підсиленню сприймання через слуховий канал, поліпшенню пам'яті, позбавленню напруження в плечах і в потилиці, корекції зору і слуху відносно роботи всього організму.

ХІД ВПРАВИ

Правою рукою міцно тримати м'язи з лівої сторони між плечем і шиєю, повертати голову ліворуч. Глибоко вдихати і, повертаючи голову праворуч, у напрямку правого плеча, голосно видихати повітря (можна імітувати голос сови або займатися артикуляцією голосних). Коли голова опиниться над правим плечем — знову глибоко вдихати і, видихаючи повітря, повертати голову ліворуч, до тієї точки, звідки починали вправу. Голову тримати на одному й тому самому рівні. Після 3-4 циклів повторити вправу, змінюючи положення рук.

5. Творче списування
Чудова, ніжна й мелодійна українська мова є складною у вивченні для іноземців. Слова вони вивчають швидко, але дібрати правильну форму слова їм вдається не завжди. Зараз ми спробуємо виправити помилки у вірші, що написав хлопчик-іноземець.
- Прочитайте, змінюючи за змістом форми слів, подані в дужках. Спишіть, розкриваючи дужки. Підкресліть іменники з прийменниками. Визначте, на які питання відповідають іменники.
Скаче дощик по (долина),
Зупинився на (стежина):
Із (сонечко) подружився.
У (веселка) перелився.
 
- Розберіть як частину мови іменник сонечком.
- Складіть і запишіть два речення зі словом веселка так, щоб у першому реченні це слово було підметом, а в другому — другорядним членом речення.

6. Робота в парах
- Ми разом відмінно впоралися із редагуванням вірша. А зараз ви спробуєте виконати ще одне завдання у парах.
- Запишіть словосполучення, змінюючи слово земля за питаннями, та виділіть закінчення.
Почорніла (що?) земля.
Немає кращої (чого?)...
Вдячний рідній (чому?)...
Обробляють (що?)...
Засипали (чим?)...
Працюють (на чому?)...
Самоперевірка (за зразком на дошці).
- З одним зі словосполучень складіть і запишіть речення.
- З третім словосполученням складіть і запишіть спонукальне речення зі звертанням. Звертання підкресліть.
 
7. Вправа «Обери пару»
— Запишіть словосполучення, добираючи пари слів із двох поданих груп. Поставте питання від дієслів до іменників.
Зразок. Зустрілись (з ким?) з лісником.
а) Піймали, розв'язали, зустрілися, бігають, збирають, мріяли, помирилися;
б) на лижах, огірки, щуку, з лісником, задачу, з другом, про екскурсію.

8. Вправа «Заміна»
Прочитайте подані словосполучення, змінюючи слова в дужках відповідно до питань. Порівняйте відмінкові форми іменників.
Зразок. Добре ставитися до книги. Акуратно поводитися з книгою.
Набратись (чого?)...                  Зібратись (з чим?)... (сила)
Розпочати (що?)...                     Узятися (до чого?)... (робота)
Застосувати (що?)...                  Користуватися (чим?)... (правило)
Довіряти (кому?)...                    Покластися (на кого?)... (командир)

ІІІ. Підсумок заняття

- Діти, наша дружба і підтримка одне одного на занятті вкотре довели, що у дружбі — велика сила. А дружба викликає різні почуття. Тому наостанок нашого заняття пропоную вам зіграти у гру.

?? Гра-конкурс «Хто більше?»
У конкурсі беруть участь дві команди, кожна з яких отримує чистий аркуш паперу.

Переможцем є та команда, яка запише на аркуші найбільше іменників, що означають почуття, риси характеру, події, явища, властивості, передаючи його кожному охочому. Конкурс триває 3 хвилини.

Підбиття підсумку гри.
 
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014