Культура мовлення. Звертання. Основні правила культури спілкуванняУКРАЇНСЬКА МОВА. ЗАНЯТТЯ 1
 
Мета: збагатити словниковий запас учнів новими словами ввічливості та формами ввічливого звертання; навчати використовувати їх у мовленні; розвивати усне й писемне мовлення; виховувати доброзичливе ставлення до людей.
Обладнання: картинки із зображенням фруктів; знаки писемного мовлення.

Хід заняття

І. Організаційний момент

?? Вправа «Вітання»
Дружно ми зайшли в цей клас,
Сонечко посміхається для нас.
Повернулись вліво, вправо, навкруги;
Доторкнулись друга ніжної руки.
Подаруєм посмішку один раз
І за парти сядемо до роботи час.


- А щоб краще працювалося, ми заряд здоров'я візьмемо від водички. Поп'ємо води і пробудимо свою енергію.

ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності

1. Робота над віршем
- Спишіть з дошки уривок з вірша, підкресліть слова, що, на вашу думку, передають ставлення автора до своєї мови.
Мово моя українська —
Батьківська, материнська,
Рідна мені до болю,
Дужий я із тобою.
                              В. Бичко

2. Бесіда за змістом прочитаного
- Як автор ставиться до української мови?
- Як ви гадаєте, чому саме?
- Які слова ви підкреслили? Поясніть.

3. Гра «Зрозумій мене!»
- Спробуйте щось запитати або попросити одне в одного, не використовуючи слів.
- Чи легко вам було зрозуміти одне одного?

4. Хвилинка каліграфії
- Хвилинка каліграфії підкаже, за допомогою чого можна полегшити своє спілкування.
Мов  лен  ня
- Яке слово можна зібрати зі складів?

ІІІ. Робота над темою заняття

1. Бесіда-коментар
- За допомогою чого ми спілкуємось одне з одним?
- Які види мовлення ви знаєте?
- Що таке усне мовлення?
- Яким має бути усне мовлення?
- Що таке, на вашу думку, правильне і виразне мовлення?
(Учитель коментує і доповнює відповіді учнів.)

2. Гра «Що я люблю?»
Учитель показує за допомогою міміки і жестів певні предмети, а учні «читають» його думки.
Лимон, морозиво, цукерки, манна каша, ліки, мед, суп, вареники, картопляне пюре.

3. Історична хвилинка
- У сиву давнину першими кроками до писемності були малюнки на скелях і в печерах. Із цих малюнків ми дізнаємося про життя наших пращурів.
Початковий ступінь розвитку письма становить піктографія — письмо малюнками. Воно було досить недосконалим.
Поштовхом для виникнення справжнього письма став розвиток скотарства і землеробства, коли людям необхідно було обліковувати худобу й зерну та якимось чином його фіксувати. Люди писали на той час на глиняних табличках у вигляді коржів.

4. Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить!
(Піднімають руки вгору.)
Добре те, що вітер віє!
(Рухають руками, імітуючи вітер.)
Добре те, що цей ось ліс
(Показують руками, як росте ліс.)
Разом з нами ріс і ріс.
Травичка низенька-низенька... (Присідають.)
Дерева високі-високі...
(Підводяться, піднімають руки.)
Вітер дерева колише, гойдає. (Рухають руками.)
Пташки над деревами легко ширяють,
(Імітують рух крил.)
А діти тихенько за парти сідають.
 
5. Гра «Де заховалися знаки і слова?»
- Літери вирішили пограти в піжмурки. Ви їх знайдіть і поставте на місця. Запишіть утворені речення в зошит.
Осінь нам дарує я__а смачні,
Сливи с__і, груші з__і.
На городах д__ні, круглі к__ни —
Урожай збирають люди в__и.
- Випишіть слова — назви фруктів, побудуйте звукові схеми.

6. Робота над словниковим словом
- Зберіть слово.
С + ПАСКА - СКА + СИР — Р + БІ = ? (Спасибі)
- Запишіть слово з нового рядка, поставте наголос.
- Знайдіть місце, де можна припуститися помилки.
- Складіть речення із цим словом.
- Які слова ввічливості ви знаєте? Запишіть їх.

7. Робота над прислів'ям
- Зберіть прислів'я.
Лікує, слово, і, слово, ранить.
(Слово лікує, слово і ранить.)
- Як ви розумієте це прислів'я?
- Як потрібно поводитися, щоб не поранити людину словом?

IV. Підсумок заняття

1. Театралізована гра «Розмова по телефону»
- Складіть діалог, використовуючи слова ввічливості.

2. Гра «Перемінний рух»
Гра активізує взаємодію правої та лівої півкуль, поліпшує слух і зір, координацію рухів у цілому, сприяє вдосконаленню навичок читання і письма, посиленню активності організму.

ХІД ГРИ

Підняти вверх коліно і торкнутися його ліктем лівої руки, і навпаки — правою рукою лівого коліна. Поволі «скручувати» ціле тіло, в міру своїх можливостей «перетинаючи» уявну лінію, що проходить уздовж нашого тіла посередині.
Біг, хода та інший перемінний рух сприяє активному виділенню адреналіну. Такі вправи корисно поєднувати з вправами на дихання і завершувати діафрагмовим диханням.

3. Гра «Прощання»
- Який настрій у вас після вправ?
- Візьміться за руки і скажіть одне одному гарні слова.
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014