На цьому уроці першокласники вивчатимуть букву «С», а допоможуть їм у цьому сонце, сом, сорока, соняшник, сосна та багато інших слів. Вони стануть у пригоді не тільки тому, що учні якраз детально ознайомляться з їхньою першою літерою, із цими словами пов'язані і багато ігор, у які можна пограти на уроці.
О скільки у природи немудро-мудрих літер! О скільки у людини невміння прочитать …П.Тичина
Мета:
- ознайомлювати учнів із буквою «С», її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою, працювати з анаграмами; удосконалювати навички звукового аналізу слів, уміння читати речення і тексти з вивченими літерами;
- розвивати фонематичний слух у дітей, пізнавальні інтереси, уміння порівнювати, аналізувати, збагачувати словниковий запас учнів, творчі здібності дітей, потяг до дослідництва;
- виховувати бажання вчитися, виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: каса букв, предметні малюнки та звукові моделі до них, зображення казкового сонечка, слайди, аудіокасета або СD-диск «Всесвіт» за медико-педагогічною технологією «ПіснеЗнайка», мультимедійні засоби.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Вправа «Очікування»
Учитель. Що ви очікуєте від уроку? (Відповіді учнів.)
Дотримання яких правил вам допоможе в цьому?
Усі думки приймаються. Дотримуватись типу уроку. Правило піднятої руки.
Вправа «Дві торбинки»
Учитель. З яким настроєм ви прийшли на урок?
Учні користуються картками Із зображенням смайликів, що відображають емоційний настрій учнів. За бажанням, обґрунтовують свій настрій.
Учитель. У дорогу люди беруть завжди із собою торбинку. У мене є дві торбинки. У «холодну» торбинку (блакитного кольору) я зберу смуток, біль, страх, розчарування, а «теплу», жовтогарячу — відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення добро. (Учитель демонструє зображення торбинок.)
Що я відчуваю?
Учитель. Сподіваюсь, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і здійсняться всі ваші сподівання.
II. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів
Фронтальне опитування
- - Яку букву ви вивчили на попередніх уроках? Покажіть, де буква знаходиться у касі? (Діти знаходять букви на набірному полотні.)
- - Які звуки позначає ця буква?
- - Які слова з вивченими буквами ви запам’ятали?
- - Покажіть у касі букви, що позначають приголосні звуки.
Повторення вивчених букв
Учитель. Подивіться, яке веселе сонечко завітало до нас. На своїх промінчиках воно принесло вам літери. Спробуємо прочитати їх.
- - Назвіть букви, що позначають голосні (приголосні) звуки.
- - Назвіть слова з вивченими звуками.
Деякі слова учні ділять на склади, визначають наголос, називають звуки послідовно.
Гра «Конструктор»
Ни ва
Мо ла
Ли ло
Ми ни
Учитель. З'єднайте склади так, щоб утворилися слова.
За вказівкою вчителя з утвореними словами учні складають речення, записують його на зображенні хмаринки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Ми з вами вже вивчили певну кількість звуків і букв і кожного уроку перегортаємо наступну сторінку букварика і дізнаємось про українську абетку дедалі більше.
IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Учитель. Діти, до нас завітав гість. Ім'я його починається на букву, з якою ми сьогодні ознайомимося. А якою буквою, ви дізнаєтесь тоді, коли прослухаєте фрагмент пісеньки.
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт» по темі «Сонце»
- Ми знов, юні друзі, вітаємо Вас,
- Послухать цікаві історії час.
- Це просто чудово, ми раді безмірно!
- Сьогодні історія в нас неймовірна!
- А тема розмови і «тепла» й нова:
- Про зірку яскраву, що всіх зігріва.
- Без неї життя не було б на Землі...
- Ну що, здогадались, як звати її?... (Сонечко.)
Учитель. Отже, ми з вами вивчимо звуки [с], [с'] і букву, що їх позначає «С» і «с» (ес). А Сонечко буде спостерігати і скаже нам, хто був найактивнішим на уроці.
V. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу
- Виділення звуків [с], [с’]
- Спить старий сердитий сом.
- Сниться йому сьомий сон,
- Сонце пестить поплавок,
- Сом сопе на весь ставок.
- О. Кононенко
Учні впізнають звуки [с]. [с’] у словах вірша, вказують локальне місце їхнього звучання.
Шарада
У цифрі «сім» букву змініть,
Тоді у воді його ловіть. (Сім — сом.)
Послідовне називання звуків у словах сом, сім.
Артикуляція звуків [с], [с']
Чистомовка
Са-са-са — укусила ніс оса.
Су-су-су — заплету тобі косу.
Си-си-си — води мені принеси.
Сі-сі-сі — вся травичка у росі.
Зарахування їх до групи приголосних, позначення фішками | — |, | = |.
Розгадування ребусів
- У назвах яких тварин є звуки [с], [с']?
Звуковий аналіз слів «рись», «сорока».
Заучування скоромовки напам'ять
Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок — сорок морок.
VI. Осмислення об’єктивних зв'язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі
Ознайомлення з буквою «С».
Розгляд та аналіз форми букви.
- Місце в касі
- На хвості сорока звістку принесла:
- «Невідома буква у Буквар прийшла!»
- Засміялось сонце з висоти небес:
- «Дивна незнайомка — це є буква "С"».
- І. Макота
Учитель. Отже, Сонечко на своїх промінчиках принесло нам нову букву.
Учитель показує картки з великою і малою буквами «С». Учні порівнюють їх за розмірами, формою. Визначають місце букви в касі.
Хвилинка фантазії
Учитель. Що вам нагадує буква «ес»?
- Подивіться до небес,
- Чи не видно букви «С»?
- Буква «С» не стулить віч —
- Світить місяцем всю ніч.
- А коли приходить ранок,
- Округляється серпанок.
- І. Січовик
- Буква «ес» — як місяць в небі,
- Як маленький серпик в полі.
- Як окраєць хліба теплий.
- Кавуна шматок солодкий.
- Л. Андрієнко
Утворення та читання складів
Гра «Чарівна квітка»
За макетом квітки соняшника утворюють і читають прямі й обернені склади.
Лексико-семантична робота
Учитель. Хто знає, чому соняшник має таку назву? (Відповіді учнів.)
- Чим соняшник подібний до сонечка? Запам'ятайте, що соняшник завжди повертає голівку за сонцем.
- На сонечко я схожий,
- І сонечко люблю.
- За сонцем повертаю
- Голівоньку свою.
Фізкультхвилинка
- Сонечко прокинулося, потягнулось. (Діти повільно піднімаються, потягуються.)
- У різні боки повернулось. (Руки в боки, повороти.)
- Потім весело всміхнулось. (Усміхаються один одному.)
- Кругом себе обернулось. (Крутяться кругом себе.)
- Стали квіти оживати,
- Пташки пісеньки співати. (Розводять руки в сторони.)
- Діти стали танцювати,
- Миле сонечко вітати. (Діти виконують танцювальні рухи.)
- Учитель. Діти, а хто з вас знає, що таке Сонечко?
- Навіщо воно нам? (Відповіді учнів.)
Учитель. А тепер переглянемо слайди та послухаємо про Сонечко пізнавальну пісеньку, яка нам дасть правильні і цікаві відповіді на поставлені запитання.
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт»
- Перегляд слайдів по темі Сонце.
- Це Сонечко любе, що вранці встає,
- Всіх лагідно будить, заспать не дає...
- А я полюбляю засмагнути влітку....
- Без нього не буде ні плоду, ні квітки...
Учитель. Ми щодня бачимо Сонечко, але ніколи не задумувалися про його значення для життя на Землі. Воно неперервно посилає нам на Землю світло і тепло.
- Уявіть собі, що Сонце зникне...
- Що буде? (Відповіді учнів.)
Учитель. Земля потоне в мороці, в темряві, рослини загинуть. Тварини помруть з голоду. Усе живе на Землі загине, і наша планета вкриється товстим шаром криги.
На щастя, таке не може трапитись.
Сонце — джерело життя на Землі і знаходиться від нас дуже далеко. Щоб до нього доїхати швидким поїздом, то не вистачить життя.
А маленькому промінчику Сонця потрібно всього-на-всього 8 хвилин, щоб спуститися на Землю.
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт»
- А Сонце велике, як наша Земля?
- Земля проти Сонця — це просто маля.
- Якщо уявить її зернятком злаку,
- То Сонце тоді — отакий кавуняка.
- Сонце — це світло, Сонце — тепло,
- Сонце—усього життя джерело.
Учитель. Сонце — краса велетень. Наша Земля порівняно з ним — маленька монета, а місяць у чотири рази менший від Землі, як намистинка.
- Сонце — це зірка, одна з численніших зірок Всесвіту, це величезна розжарена куля.
Учені спостерігають за Сонцем через спеціальні сонячні телескопи.
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
- - Цікаво, а яка поверхня у Сонця?
- - Чи є на ньому суша й океани?
Учитель. Учені, які вивчають сонце, кажуть, що його поверхня нагадує кашу, що кипить. Каша кипить. Булькає, фиркає. Тільки це інша каша, газова і дуже гаряча.
І якщо наблизитись до Сонця, то миттєво згориш.
Отже, серед значної кількості планет і зірок, найтепліша і найяскравіша зірка — Сонце.
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт»
- Мільярди вже років у небі палає.
- А як воно світло й тепло виробляє?
- І як це чудово: горить і горить,
- А нам і не страшно, що вибухне вмить...
- У сонячних надрах палає ядро,
- В нім гази згоряють і лине тепло.
- Тож тисячі градусів там на поверхні
- Мільйони всередині, в зорянім серці.
- На Сонці є плями, а поряд, як в танці,
- Виблискують факели й протуберанці.
- Далеко летять вони, та до Землі
- Дістатись не можуть. Не бійтесь, малі.
- Енергія Сонця жене вітер, води
- Дарує нам щедрі багатства природи.
- А ще, любі, Сонце, крім світла й тепла,
- Частиночки-атоми в світ посила.
- З них сяйва полярні щораз виникають
- І бурі магнітні, що нам дошкуляють.
- А іноді місячна куля бува
- Землю від Сонця на мить закрива.
- І темним стає у Світила лице.
- А зветься затемненням сонця оце.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- З яким словом асоціюється слово «сонце?»
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт»
- А зветься затемненням сонячним це.
- Невидимі сонячні барви для нас.
- Та колір ховати негоже весь час.
- І після дощу, як веселка заграє.
- Ми бачимо — сім кольорів воно має.
Учитель. Якщо ми подивимось із Землі, то ми бачимо, що сонечко сходить і заходить. Ви, напевно, думаєте, що Сонце крутиться навколо Землі. А насправді Земля крутиться навколо Сонця і навколо своєї осі. Тому відбуваються зміни пір року, змінюється день на ніч.
- Отже, який висновок ми можемо зробити? (Якщо не буде Сонця, тварини і рослини помруть без світла і тепла.)
Вправа-енергізатор «Сонячний зайчик»
Вправа-енергізатор — короткотривала вправа, спрямована на відновлення енергії дітей, відновлення інтересу до заняття і концентрації уваги учасників.
(Учитель говорить дітям, що він спіймав «сонячного зайчика» і пропонує передати його по колу, щоб кожна дитина могла зігріти його своїм теплом. Коли «зайчик» повертається до вчителя, той звертає увагу дітей на те, що за цей час «зайчик», зігрітий теплом дітей, виріс і вже ледве вміщається в долонях. «Зайчика» відпускають, але кожен із дітей ловить частки його тепла.)
VII. Узагальнення і систематизація знань
Робота за підручником
- 1. Читання букви «С».
- 2. Розгляд малюнків, звуковий аналіз слів «слон», «сом».
- 3. Читання складової таблиці, слова «сова».
- 4. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.
(Учитель з'ясовує, чи діти зрозуміли значення утворених і прочитаних слів.)
Усне складання речень із прочитаними словами.
Робота в групах
Об'єднання учнів класу в групи «Червоні» та «Жовті». Завдання для груп: усне складання речень із прочитаними словами. Читання ланцюжка букв, з яких утворюються слова: сон, ніс, сом, міст. Утворити нові слова з прочитаних букв, вибрати найменше, зробити звуковий аналіз. Капітани груп наклеюють на дошці картку із відповіддю своєї групи. Пояснюють хід виконання завдання, яке перед ними поставив учитель.
Бесіда за малюнком «У лісовій школі»
Читання слів у колонках
Учні прочитують слова послідовно, а потім виконують вправи за завданням учителя:
- - Прочитайте слова з буквою «С» у кінці (в середині, на початку).
- - Прочитайте односкладові (двоскладові) слова.
- - Прочитайте назви тварин.
- - Прочитайте назви дерев.
Робота з анаграмами
Учні виконують ці вправи біля дошки з розрізною азбукою, викладаючи слова:
- ? сосна — насос;
- ? смола — масло на набірному полотні.
Порядок заміни розташування букв указує хтось із учнів, користуючись «Букварем», або вчитель. Потім ці вправи у згорнутому вигляді виконуються за «Букварем». З'ясовується, що з одних і тих самих букв можна формувати різні слова.
Самостійна робота із самоперевіркою в класі
Робота в зошиті
1. Звуковий аналіз слів: сова, сосна, насос.
2. Написання друкованих літер «С» і «с».
3. Гра «Букви знайомляться».
4. Читання тексту «У лісі».
(Учні підбирають пропущені букви.)
VIII. Підсумок уроку
(Учні розглядають намальовану на сторінках «Букваря» стоногу, називають букви, що позначають голосні та приголосні звуки.)
Учитель. З якою буквою ми познайомилися на уроці?
- Який звук позначає буква «ес» у слові «ліс»?
- Який звук позначає ця буква в слові «рись»?
Учитель. Діти, Сонечку дуже сподобалось, як ви всі працювали на уроці, але йому вже час, і наостанок воно вам хоче подарувати цікаве завдання. А тепер виконаємо його.
Вправа-енергізатор «Дякую за чудовий урок»
Діти стають у коло. Одна дитина — у центрі. До неї підходить хтось із дітей, тисне руку і говорить: «Я тобі дякую за гарний урок». Обоє залишаються у центрі і тримаються за руки. До них підходить третя дитина, бере за вільну руку першу або другу дитину, тисне її і промовляє: «Я тобі дякую за гарний урок». Отже, група дітей у центрі кола збільшується. Усі тримають одне одного за руки. Коли до групи приєднається остання дитина, необхідно замкнути коло і завершити церемонію безмовним триразовим потиском рук.
Учитель. А завершимо урок фрагментом пісні «Всесвіт».
Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт» по темі Сонце.
- Сонце — душа всіх часів і Землі,
- Сонце — це світлий художник в імлі.
- Усмішка любого Сонця-Ярила
- Всіх переконує — в єдності сила!
- Сонце — це світло, Сонце — тепло,
- Сонце — усього життя джерело.
Юлія КОВАЛЬЧУК, учитель початкових класів Соснівської загальноосвітньої школи І—II ст., Макарівський р-н, Київська обл. Перша всеукраїнська газета для першого вчителя «Початкова освіта» № 8 (728), квітень 2014