Мета:
- ознайомити учнів із звертаннями і вставними словами та сполученнями слів, правилами їх написання й постановки розділових знаків при них;
- формувати вміння визначати їх у тексті;
- виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, картки, навчальні таблиці.
Є в нашій мові прекрасні звертання,
Добрі та щирі, чудові слова.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Запитання до учнів.
- Які члени речення називаються однорідними?
- Які розділові знаки ставляться при однорідних членах речення?
3.Робота з картками. (Працюють три учні.)
Картка № 1
Переписати речення, поставити, де потрібно, розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення.
Пахло м'ятою чебрецем материнкою. Я в царстві трав річок і таємничих озер. І все було палким в годину творчу і небо і земля і камінь і різець і серце майстра.
Картка № 2
Переписати речення, поставити, де потрібно, розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.
Учні збирали різні фрукти груші сливи яблука. Радощі і чорну днину все я з вами розділю. Природа довго боролась шуміла протестувала і не хотіла коритись.
Картка № З
1. Переписати речення, поставити розділові знаки, підкреслити однорідні члени речення і узагальнювальне слово.
На будинках деревах парканах усюди червоний відблиск.
На галявину виходить синьоокий вересень розмальовує все навколо жовтми червоними багряними фарбами.
М’ята любисток душиця шпориш лікарські рослини.
III.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Колективна робота за підручником. Вправа 151.
Завдання: прочитати речення з виділеними словами. Кого вони називають?
2. Слово вчителя.
Звертання — це слово або сполучення" слів, які називають особу або предмет, до якого звертається мовець,
У вимові звертання виділяється паузою, на письмі комами чи знаком оклику. Звертання не є членом речення. Воно буває поширеним і непоширеним.
3. Робота біля дошки.
Завдання: записати речення, поставити розділові знаки, знайти звертання. Поширене воно чи ні?
Діти, які види легкої атлетики ви знаєте? Займайся спортом, дорогий учню!
Отже, можемо зробити висновок, що звертання, вжите в однині, виражається іменником у кличному відмінку.
4. Творча робота в групах.
Завдання: придумати 5 речень зі звертанням (взаємоперевірка робіт)
5. Самостійна робота.
Завдання: списати речення, ставлячи слова, що в дужках, у формі звертання. Поставити розділові знаки.
Допоможіть мені {учитель) обрати спортивну секцію. {Лікар) порадьте, будь ласка, комплекс вправ для виправлення статури. {Микола) давай подивимось чемпіонат світу з баскетболу.
6. Робота з таблицею «Вставні слова. Розділові знаки при вставних словах».
Вправа 158.
Вставні слова — це такі слова або сполучення слів, якими мовець виражає своє ставлення до того, про кого чи про що він повідомляє.
7. Робота за підручником. Вправа 159 (усно).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Узагальнююча бесіда.
- Що таке звертання?
- Як звертання виділяється на письмі і в усному мовленні?
- Які слова називаються вставними?
- Як вони виділяються на письмі і в усному мовленні?
- Чи можуть бути звертання і вставні слова членами речення?
VII.ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 17.
1. Скласти речення зі вставними словами: на щастя, напевно, отже, кажуть.
2. Знайти і виписати з художньої літератури 5 речень із звертаннями.