Мета: ознайомити учнів з поняттям про словосполучення; навчити їх виділяти словосполучення серед інших поєднань слів; виховувати в школярів увагу; прищеплювати любов до мови.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, таблиці, картки.
Словосполучення – це я,
А синтаксис – сім’я моя!
З двох й більше слів складаюся
І з словом все змагаюся.
ХІД УРОКУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
II.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
ІІI. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.Пояснення вчителя.
Синтаксис (грецьк. зв'язок, побудова, з'єднання) — розділ мовознавства, який вивчає словосполучення та речення.
Пунктуація (лат. пунктум — крапка) — розділ мовознавства, який вивчає правила вживання розділових знаків.
(Учні роблять записи в зошитах.)
У синтаксисі української та російської мов дуже багато подібного. Однакові типи зв'язку слів і порядок слів у речені, структура простих і складних речень, правила вживання розділових знаків.
2. Пояснення нового матеріалу.
(Використовується таблиця підручника, с. 31.)
3. Слово вчителя.
Словосполучення — це два (чи більше) слів, пов'язанихм між собою граматично або за змістом, одне з яких головне, а інші — залежні.
Зв'язок у словосполученні підрядний. Словосполучення відрізняється від слова тим, що точніше, конкретніше називає предмети, дію, чи ознаку.
- Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? (можливі відповіді дітей: словосполучення складається з двох або більше слів; розділ науки про мову, який вивчає словосполучення, - це синтаксис; словосполучення несе в собі більше інформації, ніж слово).
4. Робота за підручником.
Вправа 73 (II ч.).
Завдання: виписати словосполучення, визначити головне слово, поставити запитання до залежного.
5. Робота біля дошки і в зошитах.
Завдання: утворити з поданих слів словосполучення, визначити головні й залежні слова.
{Батьківський) земля; не знати {втома); прочитати в {підручник); на {шкільна) парті; під (розкішна) вербою; не побачити {помилка); (цікавий) книга; турбуватись про (батьки).
6. Пояснення вчителя.
Не є словосполученнями:
а) підмет і присудок: птахи полетіли;
б) іменник (займенник) з прийменником: у книзі;
в) однорідні члени речення: дерева й кущі.
7. Робота за підручником.
Вправа 75 (усно).
8. Творча робота.
Завдання: скласти з поданих слів прислів'я. Визначити в кожному реченні словосполучення.
Грому, від, не, і, воді, в, сховаєшся.
Найменша, і, зрадить, вогонь, іскорка, найбільший.Малих, море, з, крапель, робиться.,
(Взаємоперевірка творчих робіт учнями).
9. Слово вчителя.
В залежності від того, якою частиною мови є головне слово, словосполучення поділяються на п'ять типів: іменникові, дієслівні, прикметникові, прислівникові, займенникові.
10.Робота за підручником. Вправа 77 (письмово).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в групах.
Завдання: скласти речення з поданими словосполучен¬нями, якщо можливо, об'єднати їх за змістом (Додаток № 1).
VI. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 9, знайти в казці І.Я.Франка «Фарбований лис» і записати в зошит 5 іменних і 5 дієслівних словосполучень та розібрати їх.