Тема. Узагальнення вивченого про сполучник.
Мета: узагальнити і закріпити знання учнів про сполучник, уміння відрізняти сполучник від самостійних частин мови, удосконалювати навички правильно вживати розділові знаки при сполучниках, розвивати логічне й творче мислення учнів, виховувати культуру усного й писемного мовлення.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: картки.
Довідка: поліглот - (від грецької - багатомовний) особа, яка володіє багатьма мовами.
Хід уроку
1.Слово вчителя
На безмежних просторах планети Українська мова процвітала велика й багата країна Морфологія. Різні мешканці населяли її. Багаті й знатні утворили групу Самостійні Частини Мови. Кожна із цих частин мови пишалась собою й у спілкуванні будь з ким підкреслювала при нагоді свою значущість. Скромні й сором'язливі теж об'єднались у групу - Службові Частини Мови. І тільки Вигук не захотів пристати до жодної з груп, аби не втратити своєї волі. Він стоїть осторонь, спостерігає за діями Самостійних і Службових частин мови і то жахається їх дій, скрикуючи: " Ой лишенько", то співчутливо зітхає: " Ох ", або ж захоплюється: " Овва!" А з якою гордістю він виконував роль мудрого вихователя, навчаючи всіх добрих, привітних слів: " До побачення!, Добрий день!, На добраніч!, Пробачте!, Будь ласка!, Дякую!"І всі, навіть самозакохані приймали цю науку мудрого Вигуку.Нелегко жилось у цій країні Морфології. Щоб завоювати своє місце під сонцем, треба було не сидіти склавши руки, а діяти. Тут проводились різні змагання, конкурси, подорожі, екскурсії, і кожна частина мови мала довести, чого вона варта. Настав день свята Сполучника. Прийменник і Частка вирішили піти разом на цю урочистість. Ідуть вони зеленою, квітучою стежкою, аж раптом чують, що за кущем хтось плаче. Підійшли та побачили маленького, тоненького сполучника І.-Що сталося, маля? - запитав Прийменник. - Чого так плачеш? Ти, мабуть, загубився?-Як же мені не плакати? Усі великі, значущі, а я такий маленький і весь вік маю комусь слугувати. Я бідний, нещасний, один-одінісінький у цій великій країні. Нікому мене захистити, нікому приголубити.-Неправда це! - категорично заявила Частка. - Так, ти маленький, але не самотній, у тебе багато братів, а всі ви велика родина, яка має своє ім я Сполучник. А значення ваше дуже важливе, бо ви виконуєте благородну місію - всіх сполучати, тобто об'єднувати, а без вас усі б пересварились, не було б дружби між частинами мови, і жити було б нецікаво. Тож ти повинен цим пишатися. А сьогодні свято вашої родини, куди ми і йдемо. Ходімо з нами, ти зустрінеш своїх рідних братів і дізнаєшся про них багато цікавого.-Отже, діти, ми повинні довести маленькому Сполучнику, яка його роль в країні Морфології.Хід уроку
І Повідомлення теми, мети та завдань уроку
ІІ Систематизація та повторення вивченого про сполучник
Клас поділити на 2 команди:
І команда - " Єдність"
ІІ команда - " Вибір"
І тур
Поділити сполучники за значенням - сурядності та підрядності.
Або, чи, коли, бо, тому що, як, а, зате, однак, аби, неначе, нібито, ні - ні, але, та, поки.Сурядності - Або, чи, а, зате, однак, коли, бо, тому що, аби,Підрядності - ні -ні, але, та. неначе, нібито, поки.ІІ тур
Гра " Четвертий зайвий"
На дошці групи слів записані у дві колонки. По одному з членів команд виходять і підкреслюють зайве слово.
- 1. Біля, а, проте, хоч.
- 2. Та, немов, бо, за.
- 3. Ніби, посеред, якщо, й.
- 4. Якби, поза, тому що, мов.
- 1. По, щоб, і, як.
- 2. Від, аби, або, чи-чи.
- 3. Попід, зате, наче, бо.
- 4. Притому, але, як, з-під.
ІІІ тур
Допиши прислів'я, починаючи сполучником
1 команда
- Треба нахилитися, ... .
- Не кажи "гоп", ... .
- Сім разів одмір, ... .
- Вчення світ, ... .
- Не плюй у криницю, ... .
2 команда
- Спочатку подумай, ... .
- Порожня бочка гучить, ... .
- Рання пташка росу п'є, ... .
- Хвалилася кобила, ... .
- Зимою деньок, ... .
ІV тур
Гра " Хто я такий"
Два учні за картками виконують розбір за членами речення. Після розбору пояснюють роль сполучника.
- 1.І повітря ллється тут незаймане і дике, і поїть, і п'янить, і веселить мене.
- 2.Тихо погойдувались фіалково-сині дзвоники і повертали свої глибокі чашечки до легенького вітерцю.
V Тур " Коректор"
Виправити помилки.
І рости і діяти нам треба так щоб аж гриміло з краю в край. Любіть Україну як сонце любіть як вітер, як трави як води.VІ Тур " Доведи правильність написання"
Розкрий дужки та доведи правильність написання
Коріння навчання гірке, за(те) плід його солодкий. У кого що болить, той про(те) й гомонить. Що(б) не сталося, ми не розлучимось. Що(б) не гриміли батареї, за мир б ємось ми, як один.VІІ Тур "Поліглот"
Перекласти українською мовою.
Солнце светит, но не греет. Я жил бы дважды и умер бы дважды, если нам две жизни было дано.ІІІ. Підсумок уроку
-Щоб ви сказали маленькому сполучнику І з країни Морфології?
(Експерти поки в цей час підраховують бали)
Оголошення результатів, нагородження.
Домашнє завдання. Скласти твір-діалог про враження від уроку.