Тема. Незмінювані іменники
Мета: поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні, розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати свій лексикон.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал
Хід уроку
І Актуалізація опорних знань учнів
1. Лінгвістичний двобій
( Двоє учнів по черзі ставлять, підготовлені вдома питання)
- - Яка частина мови називається іменником?
- - За чим змінюється іменник?
- - Як визначити рід іменника?
- - Які іменники належать до власних назв?
- - Як пишуться власні назви?
- - До якого роду належать назви осіб за професією чи посадою?
- - У якому роді вживаються при таких іменниках означення-прикметники?
- - Які іменники належать до спільного роду?
2. Дібрати до іменників прикметники і поставити утворені словосполучення у давальному відмінку.
Зразок: професор Корчагіна - відомому професору Корчагіній (Д. в)
Директор Олена Михайлівна Пасічникова, секретар Ольга Шевченко, касир Віра Павлова, лікар Василь Головенко.-У чому переконались ми, виконавши це завдання?
( Прикметники при іменниках на позначення осіб за професією чи посадою ставляться тільки у формі чоловічого роду)
3. Перекласти українською мовою, у дужках вказати рід
Зразок: песчаная насыпь ( ж. р ) - піщаний насип ( ч. р ).
Широкая степь, памятная запись, осенняя ярмарка, высокий тополь, новый филиал. (Зіставте рід іменників і зробіть висновок)ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
-А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою.
Учитель.
-Чому ж сміялись діти?
-Тому що Миколка не знає, що є незмінювані іменники.
ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV Усвідомлення нового матеріалу практично
1.Робота в парах ( учні читають правила на с. 31-32, аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади)
2.Евристична бесіда
-Які ж іменники належать до незмінюваних?
-До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?
-Назви людей?
-Назви тварин і птахів?
Учитель. А зараз повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований). Які іменники вжито неправильно?
-Як потрібно сказати? Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.
3.Робота з підручником.
Вправа 78 (Списати, додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів).
4.Робота біля дошки.
Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі - найкращий вид міського транспорту.... довелось чекати недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається за контекстом.
V Закріплення нового матеріалу
1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником.
Автомобільна дорога ( шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф ( кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .2. Творча робота "У кафе"
Складаємо асоціативний кущ.
Наприклад.
- Меню - багате, бідне, обмежене.
- Ситро - свіже, солодке, газоване.
- Какао - смачне, гаряче, солодке.
- Рагу - овочеве, м ясне, свіже.
- Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.
- Олів є - запашне, дороге.
Диференційоване завдання: учням І - ІІ рівнів скласти речення, ІІІ - ІV рівнів - написати твір-мініатюру, використовуючи подані словосполучення.
VІ Підсумки уроку
- -Що сподобалось на уроці?
- -Що нового дізнались?
- -Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?
- -Якими вміннями і навичками оволоділи?
VІІ Оцінювання знань, коментування оцінок.
VІІІ Домашнє завдання
- Усно розповідати про незмінювані іменники.
- Вправа 80; або скласти казку про незмінювані іменники.