Мета:
сприяти розумінню основної ідеї твору, з'ясувати виховне значення повісті; розвивати навички виразного читання, зв'язного мовлення, творчої уяви, уміння висловлювати власну думку, логічне мислення, сприяти формуванню активної життєвої позиції; сприяти вихованню високих моральних якостей.
Епіграф до уроку
Любов є життєдайний вогонь в житті людини. Т.Шевченко.
Хід уроку
Ведучий:
-Мабуть, у кожного з відомих людей є висловлювання про його ставлення до світу природи. Основа цих думок - нерозривна єдність людини й природи, їх взаємовплив і взаємозбагачення. Так, видатний російський художник, філософ Микола Реріх казав: "Усяке спілкування з природою освітлює людину…".
(Звернення до епіграфа. Коментар: з любові народжується життя, любов творить, а ненависть руйнує, призводить до загибелі.)
Ведучий:
- -"Як же спілкування з напіввовком-напівсобакою Білим Іклом освітлює, а вірніше б сказати, висвітлює людське суспільство?
- -"Що нового ви дізналися про тварин і про людей?
- -"За яких умов між ними повинна панувати гармонія?
На ці питання ми спробуємо знайти відповідь в сьогоднішній програмі "Ми очима "братів наших менших". Отже, знайомтеся:
- -"Сценаристи, режисери і актори, які за допомогою повісті Джека Лондона "Біле Ікло" і власного досвіду створили образи: Білого Ікла в "царстві ненависті" і Білого Ікла в "царстві любові", Красеня Сміта і Відона Скота.
- -"Диктори - голос Джека Лондона.
- -"Глядачі, які допоможуть відповісти на поставлені питання і зрозуміти, якими стають "творці чудес", коли опиняються віч-на-віч з природою.
Отже, починаємо.
Голос Джека Лондона: (опис пустелі)
"Темний ялинковий бір похмуро чорнів уздовж обох берегів замерзлої річки. Недавній вітер зірвав із дерев біле покривало інею, і тепер вони мовби тулилися одне до одного, чорні й зловісні в сутінках надвечір'я. глибока мовчанка панувала над краєм, а сам цей край був такий пустельний і непорушний, такий самотній і холодний, що від нього не віяло навіть тугою. Тут чувся сміх, але страшніший за всяку тугу, - сміх невеселий, як сфінксів сміх, сміх, як мороз, холодний і пройнятий жахом перед неминучістю. То владна, затаєна в собі споконвічна мудрість глузувала з життя. З марних його поривань. То була пустеля, жорстока, льодосерда північна пустеля".
Ведучий:
-З цієї пустелі у світ людей велінням долі з'явився напіввовк-напівсобака, що знав закон життя: "З'їж, або тебе з'їдять". Люди дали йому ім'я - Біле Ікло, люди навчили його ненавидіти і любити.
Голос Джека Лондона:
"Біле Ікло у царстві ненависті" (підручник с. 268-269).
Ведучий:
-Подивіться сюжет, знятий нашою групою "Біле Ікло - диявол".
Біле Ікло 1:
монолог (індивідуальне домашнє завдання).
Ведучий:
-Перегорнемо сторінки твору.
Голос Джека Лондона:
"Біле Ікло у вчителя любові" (підручник с. 292-293).
Ведучий:
-До вашої уваги сюжет "Біле Ікло знайшов себе", знятий… .
Біле Ікло 2:
монолог (індивідуальне домашнє завдання).
Ведучий:
-Поряд з героєм завжди були люди, вони стали його поводирями в житті. Перед вами той, хто навчив ненавидіти, і той, хто навчив любити. Красень Сміт і Відон Скот. Вони стануть нашими співрозмовниками. А зараз, шановні гості, розкажіть, як вам вдалося досягти своєї мети?
Красень Сміт:
монолог (індивідуальне домашнє завдання).
Ведучий:
-Тепер ваша черга, Відоне.
Відон Скот:
монолог (індивідуальне домашнє завдання).
Ведучий:
-Питання до героїв.
Красеню Сміту:
- "Чи вважаєте Ви себе боягузом?
- "Навіщо Вам потрібен Біле Ікло?
- "Чому Ви продали Біле Ікло?
- "Що Ви відчували до Білого Ікла?
Відону Скоту:
- "Чому Ви не намагалися стати для Білого Ікла богом?
- "Що Ви мали на увазі, коли сказали Красеню Сміту: " Ви не людина - ви звір"?
- "Яке почуття є головним у Вашому житті?
- "Що б ви порадили один одному?
-А тепер послухаємо, що вам хоче сказати Біле Ікло.
Біле Ікло 1: Красеню Сміту.
Біле Ікло 2: Відону Скоту.
Ведучий:
-А зараз наші художники продемонструють малюнки того світу, який бачив Біле Ікло у Красеня Сміта та Відона Скота.
(Демонстрація малюнків.)
-Отже, шановні глядачі, ви познайомилися з позиціями наших гостей і побачили наслідки їхній дій. Тож повернемось до питань, озвучених на початку програми.
- "Як же спілкування з напіввовком-напівсобакою Білим Іклом освітлює, а вірніше б сказати, висвітлює людське суспільство?
- "Що нового ви дізналися про тварин і про людей?
- "За яких умов між ними повинна панувати гармонія?
(Відповіді на питання.)
-За переконаннями Джека Лондона, лише високий гуманізм та людський розум, а не жорстокість і насильство здатні творити дива - підкорити навіть озлобленого постійними мордуваннями вовка. Люди повинні керуватися тільки благородними почуттями, а не правом сили. Так думали й видатні люди. Послухайте їх слова.
(Учні по черзі читають висловлювання.)
- "У світі багато великих сил, але сильніше людини немає в природі нічого". Софокл.
- "Співчуття до тварин настільки пов'язане з доброю натурою, що можна впевнено стверджувати: той, хто жорстокий до тварин, не може бути добрим". Жан Поль.
- "Принцип Добра завжди врешті-решт торжествує, незважаючи на найнесприятливіші обставини і важкі перепони". Ч.Діккенс.
- "Ми відповідальні за тих, кого приручили". А. де Сент-Екзюпері.
- "У природи чисте серце". Хідео Осума.
- "Любов настільки всесильна, що перероджує і нас самих". Ф.М.Достоєвський.
Ведучий:
-На цій високій ноті дозвольте закінчити програму. Любіть і поважайте природу, і вона вам буде вдячною.
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Зробити рекламу повісті Джека Лондона "Біле Ікло": текст і малюнок.