Тема. У країні звуків.
Мета: повторити й узагальнити знання про голосні і приголосні звуки набуті у початкових класах; розвивати фонематичний слух учнів; виховувати в учнів пізнавальний інтерес до української мови.
Обладання: Плакат з Сонечком, ромашки із завданнями, ребуси, цеглинки з літерами, підручники.
Література:
- 1. Бєляєв О.М. та ін. Укр. мова: Підручн. для 5кл.-К., 2000
- 2. Морозова Л.Г. Укр.мова. 5кл.- Харків,2002
- 3. Глазова О.П. Укр..мова.5кл. Мат.до уроків.-Харків,2000
- 4. Передрій Г. Карпенко Т. У світі звуків і слів.-К.,1998
- 5. Шевченко Л.Ю. та ін. Сучасна Укр.. мова.-К,1996
Тип уроку: урок повторення й узагальнення знань.
Вид уроку: урок – гра.
Перебіг уроку
1. Оргмомент
2. Повідомлення теми й мети уроку
- Діти, сьогодні ми з вами повторимо відомості про звуки набуті вами у початкових класах, будемо розвивати фонематичний слух і працювати зі звуками та буквами.
3.Створення ігрової ситуації
Стук у двері. Принесли лист. Читаємо: „П’ятому „В” класу школи 101 від Ясного Сонечка з Блакитного Неба”.
- Доброго дня, шановні учні!
- Підступні ромашки викрали у моїх сонячних зайчиків літери та не вітдадуть, поки зайки не виконають всі їх завдання. Діти, допоможіть, будь ласка, зайчикам, адже вони не навчалися у школі.
- Ясне Сонечко
- P.S. Почніть з Першої Ромашки.
(Біля дошки висить плакат з сонечком і зайченятами, до якого прикріплюються літери; у класі по різних місцях розташовані ромашки з завданнями).
- Діти, подивіться, я й не помітила, що у класі з’явилися Ромашки. Допоможемо сонячним зайченятам. Де Перша Ромашка? (Діти вказують на ромашку з цифрою 1 за якою конверт із завданням)
3. Актуалізація опорних знань учнів.
Ромашка 1
Мозковий штурм: за дві хвилини записати всі назви, які стосуються звуків. (Наприклад: звук; літера; мова; доповідь, мовлення; буква; назва, фонетика; ім’я, пісня...)
Коли діти виконають завдання, беру у ромашки літеру і прикріплюю її до плакату)
4. Робота за темою
1) Знайомство з графікою, орфографією, орфоепією.
Ромашка 2
Завдання: розв’язати ребуси і дізнатися, які науки тісно пов’язані з фонетикою.
Вчитель демонструє ребуси, діти відгадують. Учитель доповнює:
-Наша мова – звукова, і значення в ній передаються за допомогою звуків. Тому фонетика, як наука про звуковий склад мови, пов’язана з усіма галузями мовознавства. Однак, особливо тісно пов’язані три розділи науки про мову, які встановлюють і вивчають правила передачі звуків, звукового складу слів в усному і писемному мовленні.
Графіка - наука про знаки письма, співвідношення між буквами і звуками.
Орфографія – це розділ мовознавства, що встановлює і вивчає загальноприйняті правила передачі слів на письмі.
Орфоепія - це розділ мовознавства, що вивчає нормативну літературну вимову, виробляє вимовні рекомендації.
(Беру у Ромашки літеру та прикріплюю її до зайченяти).
2) Побудова слів
Ромашка 3
- Звуки-фонеми служать, передусім, будівельним матеріалом, цеглинками для побудови споруд – слів. Ізольовано вжиті, вони нічого не називають, однак, поєднавшись, утворюють слова.
- Побудуйте у кожної пропонованої купки цеглинок фонем два (або й три) слова.
Для кожної купки цеглинок викликаю до дошки учня. Працюють одночасно: викликані у дошки, інші у зошитах.
Беру у ромашки літеру і прикріплюю її до плакату.
3) Робота з підручником.
Ромашка 4
Виконати вправу 214 у підручнику. 3 учня працюють на дошці, інші у зошитах. Відповіді:
- 1) білка, котик, кіт, кабан, кінь , лама;
- 2) липка, кльон, в’яз;
- 3) чайка, сорока, орел, ворона, крук, кулик.
Беру у ромашки літеру і прикріплюю її до зайчика.
4) Робота з таблицями у підручнику.
Ромашка 5
- - Розгляньте таблиці на стор.76 підручника, та дайте відповіді на питання.
- - Скільки звуків в алфавіті?
- - Які бувають звуки? Скільки їх? Яка між ними різниця?
- - Назвіть голосні звуки?
- - Які бувають приголосні звуки? Назвіть тверді дзвінки приголосні. М’які дзвінкі, глухі.
(Беру літеру та прикріплюю її до плакату)
5) Фізхвилинка
Раз, два – всі пірнають.Три, чотири – виринають.П’ять, шість – на водікріпнуть руки молоді.Сім, вісім – що є силивсі до берега поплили.Дев’ять, десять – розгорнулись,обсушились, потягнулись.6).Розподільний диктант.
Ромашка 6
Слова з Г та Г’ записати в дві колонки.
Горох, ґедзь, ґатунок, груша, гусінь, густий, ґрунтівка, гусеня, гнотик, гуркіт, гумка, губа, ґратований.
(Прикріплюю літеру до плакату)
7). Робота з підручником.
Ромашка 7
Виконати вправу 221 у підручнику.
(Прикріплюю останню літеру до плакату)
-Діти, погляньте, ми з вами виконали всі завдання й повернули зайчикам їх літери. Хто ж здогадався, що говорять вам зайченята у відповідь? (З букв склалося слово - Молодці). Так, ви , дійсно, молодці і добре сьогодні попрацювали.
Додатково
-1-
Запитання-жарти:
- 1) Чого нема в дельфіна, але є в кита, акули, краба?
- 2) Чого нема в яблуні, але є у вишні, черешні, груші?
- 3) Чим закінчується літо і починається осінь?
- 4) Що стоїть посеред городу? А посеред лісу?
- 5) Чого немає в дині, але є в кавуні. гарбузі?
- 6) Чим відрізняється шиття від життя? А лиман від лимона?
-2-
У мене була таблиця про голосні і приголосні звуки. Та вона розсипалася: частини розсипалися і змішалися. Відновіть цю таблицю, склавши окремо частини на яких визначено ознаки голосних і приголосних звуків.
5.Підсумок уроку
- -Діти. яка була тема нашого уроку?
- - Що ми повторили на уроці?
- -А щось нове ви узнали? Що саме?
-Мені сподобалось як ви відповідали. Сьогодні ви отримали такі оцінки...
6.Д/З Впр. 205 (11). Коментую виконання вправи. Дякую, урок закінчено.