Мову рідної природи розуміти серцем вчусь

Фрагмент уроку

Мета:формування в учнів поняття «природа», «жива і нежива природа»;розвивати вміння спостерігати за об’єктами природи;встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між висотою Сонця на небі,зміни в живій та неживій природі.

Хід уроку

І.Пояснення нового матеріалу.

-Сьогодні ми з вами поширимо свої знання про природу,дізнаємося,що належить до природи,і що таке природа.

Світ прекрасний навколо тебе

Сонце ясне і синє небо,

Пташки і звірі,ріки і гори-

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить.(А.Потехіна)

-Що повинна охороняти людина?

(Сонце,гори,небо,ріки…)

-Як це можна назвати одним словом?

(Природа)

-Що ще належить до природи?

(Вітер,дощ,град,сніг…)

-Чи можна природою назвати будинки,машини,парту,ручку?

(Ні)

-Чому?

(Бо їх створила людина)

-Отже,все,що зроблено і побудовано  руками людини,до природи не належить.

Умовно природу поділяють на живу та неживу.

-Що ж відноситься до неживої природи,а що-до живої?

До неживої природи відносяться:сонце,вітер,місяць,гори…

До живої природи відносяться:люди,тварини,рослини.

-Чим же відрізняється жива і нежива природа?

Усе живе народжується,живиться,дихає,росте,розмножується і відмирає.А предмети неживої природи цих ознак не мають.

-Чи є взаємозв’язок між живою та неживою природою?

-Що потрібно людям,тваринам і рослинам?

(Вода,грунт,повітря…)

-Що є джерелом світла і тепла?(Сонце)

ІІ.Робота з таблицею та посібником.

Учні уточнюють що належить до живої природи,а що до неживої,що створено руками людей.

ІІІ.Загадки.

  • Невидимий дух скинув з мене капелюх.

(Вітер)

  • Хто влітку гуляє,а взимку спочиває?

(Ведмідь)

  • Б`ється,стука молоток,поправляє нам садок.

(Дятел)

  • Заглядає у віконечко зрошене з зерняток сонечко.

(Соняшник)

  • Тисячі овець,а між ними баранець.

(Зорі і Місяць)

-До якої природи належать слова-відгадки?

IV.Підсумок уроку.

-Чим відрізняється жива і нежива природа?

-Звідки Земля отримує тепло і світло?

Домашнє завдання.Вивчити напам`ять вірш.

Наш дивний світ,такий як казка,

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його,будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Он квітка полум’ям палає,

Ясне сонечко блищить.

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло,щоб жить.

Джерело: О.Ф.Ткаченко Вчитель с.Великий Дяльник Одеська обл.