ВИХОВНИЙ ЗАХІД «ЛІТО КЛИЧЕ У ПОХІД»ВИХОВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ
МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ
 
Мета: звернути увагу учнів на проблему охорони навколишнього середовища; формувати досвід взаємодії дитини з природою та екологічну культуру; учити правильно оцінювати свої вчинки; розглянути основні правила пожежної безпеки під час відпочинку та ознайомити із причинами виникнення пожежі в лісі; виховувати дбайливе ставлення та любов до природи.
Обладнання: малюнки за темою «У дружбі з природою»; таблиці «Спілкуємося з природою».

Гасло:
 
Люби цей світ, моя дитино,
Свій рідний край, ліси, поля.
Турбуйсь про нього кожну днину,
Бо рідна це твоя земля.
                                    Н. Красоткіна
 
Хід заходу

І. Організаційний момент

ІІ. Основна частина

У ч и т е л ь. Літо — час захопливих походів і подорожей. Подорожуючи, слід не тільки милуватися природою рідного краю, а й пам'ятати про дбайливе ставлення до довкілля — дому, у якому ми живемо. Слід серйозно обмірковувати питання про те, що загрожує нашій планеті, з чим слід боротися, щоб навколишнє середовище було чистим і красивим. Є багато посильних природоохоронних справ, які ми можемо робити.

По-перше, любити красивий безмежний і живий світ природи.

По-друге, не шкодити і не завдавати болю своїми вчинками природі.

По-третє, оберігати і примножувати природні багатства.

Хіба зможе людина жити, коли не чутиме шепотіння листя, пісні коника, співу птахів, ласкавого подиху вітру, дзюркотіння весняного струмочка?
 
20.02.2015-2с        20.02.2015-2сс

У природі потрібне все, і навіть надокучливі комарі та мошки, адже вони є кормом для птахів.

Будьмо уважними до природи, зупиняймо тих, хто забруднює річки, засмічує ліси, знищує живу природу. Дотримуймо правила:
 
Йтиму садом, полем, а чи лугом,
Буду я природі вірним другом...
 
Літо у народі називають красним, тобто красивим, гарним. Саме в цю пору розпускаються і цвітуть найкрасивіші квіти: синьоокі волошки, червоні маки, сніжно-білі ромашки, пишні рожі, розкішні троянди.

Сонячні промені гріють землю. Сади, парки, гаї, ліси переповнюють чудові мелодії пташиного співу. Повітря наповнюється духмяним запахом матіоли.
 
20.02.2015-2с1        20.02.2015-2с2

Для дітей літо — це щаслива і довгоочікувана пора канікул, цікавого відпочинку. На вас чекають і луки, і доли, і ріки, і моря, і зелені ліси. Згадаймо ще раз правила поведінки під час походів, прогулянок, мандрівок у природу.

1 – й  у ч е н ь. Перший місяць літа має назву червень. Його назвали так за щедрість на червоні барви.

2 – й  у ч е н ь. На початку червня чимало дрібних пернатих годують безпорадних пташенят.

3 – й  у ч е н ь. А на водоймах, в очеретах можна побачити пухнасті виводки каченят, гусенят.

4 – й  у ч е н ь. Підростають малята у багатьох звірів.

5 – й  у ч е н ь. Прийшовши у ліс, на луки, до озера, ми повинні пам'ятати про птахів і звірів.

6 – й  у ч е н ь. У цей час не можна голосно сміятися, кричати, бігати, створювати шум. Необхідно поводитися тихо і спокійно.

?? Інсценізація вірша «У похід»
 
Вже закінчились уроки,
Світить сонце із висока.
Рада, рада дітвора,
Прийшла літняя пора.

Ми зібралися в похід,
Готувалися, як слід,
Одягли штани, кросівки,
Ще й панамки на голівки.

Край свій будемо вивчати,
А довкілля — зберігати.
Якщо знайдемо сміття —
Зберемо все до пуття.

Занотуєм, де ярок,
Там посадимо садок.
Обладнаємо криничку,
Хай дзюрчить, блищить водичка.

Прийдуть Петрик і Іванко
До кринички завтра зранку.
А холодная вода
В ротик проситься сама.
Побуваєм біля річки.
Чи там чистая водичка?

Чи, бува, нема гілок,
Чи бляшанок, чи пляшок?
В лузі гарно, мов у казці,
Сидить бабка на ромашці.
Ти її не зачіпай,
Здалеку спостерігай!

Ми даремно час не гаєм,
Трави лікарські збираєм.
Стебла держимо в руці,
А в земельці корінці.

Взимку буде ось чайок
Для малесеньких діток,
Для маленьких і великих,
Щоб вони не знали лиха.

Ми ходили, ми гуляли,
В лузі квіти не зривали.
Хай джмелі літають, бджілки
П'ють нектар собі із смілки.

Нас веде стежинка в ліс
До ялин, дубів, беріз.
Гілочок ти не ламай,
Їх рукою відгинай.

Не кричи, не галасуй,
Не лякай зайців, косуль,
Сірих мишок лісових,
Що вискакують з-під ніг.

Ось гніздечко у траві,
Не чіпай, а обійди!
До рук яєчка не бери,
Пташині шкоди не чини.

Ось зробили ми привал
І харчі дістали.
Попоїли, попили,
Рештки всі зібрали.
Що в землі перегниє,
В ямці прикопали,
А бляшанки, целофан
З собою забрали.

Ми у лісі походжали,
Ми звіряток не лякали.
Фотосесія у нас —
Фото будуть просто клас!

Ми у лісі ночували
І намета розпинали.
Кругом землю обкопали,
Вогнище там розкладали.

Назбирали хмизняку
У березовім гайку.
Дрова гарно так палали,
Вовка сірого лякали.

Щоб не загорівся ліс,
Чергували цілу ніч.
Вранці потім прикопали,
Ще й водою залили —
І не станеться біди!

Будем влітку мандрувати
І за всім спостерігати.
Ми зробить багато можем,
Ми природі допоможем.
                                 О. Депетист
 
20.02.2015-2с3        20.02.2015-2с4
 
У ч и т е л ь. Що є найбільшою небезпекою для лісів? Так, правильно, найбільшою небезпекою є пожежі. А чи відомі вам основні причини виникнення пожеж у лісі?

Знайте, основною причиною лісових пожеж є необачність людей під час відпочинку в лісі. Кинутий сірник або недопалок, не загашене багаття і навіть іскри з нього, уламки скла, залишені під сонячним промінням, від яких може спалахнути суха трава — усе це є причинами пожеж у лісі. Причиною пожежі може бути і блискавка, яка влучила у дерево під час грози. Та трапляється це значно рідше, ніж пожежа з вини людей. Тому в лісі слід бути надзвичайно обережним із вогнем і дотримувати правил пожежної безпеки.

1 – й  у ч е н ь. Запам'ятайте, друзям розповідайте, менших навчайте!

2 – й  у ч е н ь. Багаття не можна розпалювати за сухої, спекотної і вітряної погоди.

3 – й  у ч е н ь. У хвойних молодих лісах, на просіках, захаращених залишками від вирубки лісу.

4 – й  у ч е н ь. У місцях, де поблизу є суха трава та старі пеньки.

5 – й  у ч е н ь. Для вогнища слід шукати місце на піщаному ґрунті, на старих вогневиках, на відкритих галявинах чи поблизу річки або ставка.

6 – й  у ч е н ь. Обране для вогнища місце слід очистити від хмизу, сухої трави, сміття, обкопати навколо.

7 – й  у ч е н ь. Пам'ятайте! Не можна залишати вогнище без нагляду, не загашеним.

8 – й  у ч е н ь. Місце, де горіло вогнище, необхідно засипати землею так, щоб не залишалося жодної тліючої вуглинки.

9 – й  у ч е н ь. Коли ж немає лопатки, то залийте попелище ретельно водою.

10 – й  у ч е н ь. Пам'ятайте! Гратися у лісі сірниками та вогнем категорично заборонено.

ІІІ. Підсумок заходу

У ч и т е л ь. У лісі багато таємниць, багато цікавого. Але відкриває він своє потаємне тим, хто приходить з добрими намірами. Не забувайте про це! Пам'ятайте! Важливо не лише самому ставати на захист живої природи, а й переконувати у цьому своїх друзів.
 
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов'їну.
                            В. Сосюра
 
ЛІТЕРАТУРА
1. Сухарева Л. С. Батьківські збори в початковій школі. — X.: Вид. група «Основа», 2007. — 144 с. — (Серія «Класний керівник»).
2. Шандрівська Г., Лясковська М. Я і Україна. Навколишній світ. 2 клас. Розробки уроків. — Тернопіль : Підручники і посібники, 2000. — 142 с.
3. Ющенко І. В., Божко І. В. Бесіди з попередження дитячого травматизму // Початкове навчання та виховання. — 2010. — № 25. — С. 10-38.
 
 
Навчальне видання «Виховання екологічної культури
молодших школярів. Частина ІІ» / О. В. Депетист, В. В. Чала,
Н. А. Ярова – Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 110,[2]с. – (Б-ка
журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 7 (127)).