ВИХОВНА ГОДИНА «ПРО ЩО РОЗПОВІДАЄ МУРАШНИК...»ВИХОВАННЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ КУЛЬТУРИ
МОЛОДШИХ ШКОЛЯРІВ
 
Мета: розширювати й узагальнювати знання учнів про різноманітність тварин, закріплювати й уточнювати знання про найчисельнішу групу тварин — комах; ознайомити з будовою, способом життя комах, їх значенням у природі та житті людини; учити визначати істотні ознаки; заохочувати до дотримування правил поведінки в природі; виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: ілюстрації комах; колекція комах.

Гасло:
 
Природа рідна — наша втіха,
Тож, хай вона не знає лиха.
Ми всі господарі природи,
Тож, бережімо її вроду!!!
 
Хід заходу

І. Організаційний момент

У ч и т е л ь
 
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку, сонце привітне!
Доброго ранку, співучі птахи!
Доброго ранку, маленькі мурахи!
Я вас вітаю, люблю, пізнаю,
Бо живемо ми в одному краю.
 
ІІ. Основна частина
 
У ч и т е л ь. Щоб дізнатися, про кого ми будемо говорити, пропоную відгадати загадку.
 
У лісі, біля пня
Біготня і метушня.
Народ робочий
Весь день клопоче. (Мурашник)
 
- До якої групи тварин належать мурашки?
Розгадайте ребус: ? ХИ (Комахи)

У ч и т е л ь. Комахи - найчисельніша група тварин. До неї належать метелики, мурашки, жуки, бабки, коники, джмелі, комарі, мухи та багато інших комах. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають.
 
14.02.2015-2       14.02.2015-2н

Істотною ознакою, за якою комах об'єднали в одну групу, є шість ніг. Комахи — невеликі за розміром. Найбільшими серед них є жук - геркулес та паличник, що має тіло завдовжки 26 см. На землі нараховують близько 1 млн. комах різних видів.

?? Практична робота (з колекцією комах)

У ч и т е л ь. Розгляньте комах. Чим вони відрізняються? Що в них спільного? Скільки у комах ніг. Зі скількох частин складається тіло?

?? Узагальнювальна розповідь учителя

- Зовні комахи дуже різняться між собою. Спільним для них усіх є те, що:

? майже у всіх комах 6 ніг;
? тіло має голову, груди, черевце;
? на голові є два вусики, очі та рот;
? до грудей прикріплено чотири крила.

Комахи живуть у ґрунті, у воді, у траві, на деревах, у будинках, на тілі тварин. Живляться вони рослинами, нектаром квітів, комахи-хижаки — іншими комахами, комахи-паразити — кров'ю тварин і людей.

Розмножуються комахи, відкладаючи яйця, з яких розвиваються личинки. Через деякий час личинки перетворюються на нерухомі лялечки, з яких з'являються комахи, схожі на своїх батьків. Зимують комахи під корою, глибоко в ґрунті, деякі зовсім гинуть, а залишаються тільки їх лялечки та личинки.

Уявімо, що на Землі зникли б комахи. Що змінилося б? У першу чергу, збіднів би рослинний світ. Адже багато комах запилює квіткові рослини, після чого утворюється плід із насінням. За рослинами зникло б багато рослиноїдних тварин. За ними почали б зникати хижі тварини, адже їм не було б чим живитися. І через 1 000 років земля перетворилася б на пустелю.

А яким же є значення комах у нашому житті?

Багато комах приносять користь людині. Наприклад, бджола дає мед, віск, бджолине молоко; мурахи — санітари лісу, адже знищу¬ють мертвих тварин, запилюють плодові дерева, городні культури.

Але є комахи, які шкодять людині. Це — мухи, комарі, блохи — переносять різні хвороби; буряковий довгоносик, яблунева плодожерка, колорадський жук є шкідниками лісу, поля, городу.

Та все ж користь від комах є більшою, ніж шкода. Тому корисних комах слід охороняти.


14.02.2015-2с       14.02.2015-2ссс
 
Чи доводилося вам, діти, спостерігати в лісі літнього спекотного дня живі струмки? І зовсім вони не з водички джерельної. А з чого? Точніше, з кого? Так, правильно, з мурашок.

В'ється, струменіє, обтікаючи дерева, пні й колоди мурашиний струмок. Серед опалого листя, злежаної глиці, серед лісових трав і квітів мурахи протоптали тоненьку стежечку. По ній вони поспішають на допомогу рідному лісу, який зазнав лиха. Стережись, гусене!

А звідки виникають живі струмочки?

?? Розгадування кросворда

1. Живе лише улітку він, .
Шовкові крила має,
Із квіточки на квіточку
Він весело літає. (Метелик)

2. Хто над нами догори ногами? (Муха)

3. Летить — пищить,
А сяде — мовчить. (Комар)

4. Голубенький вертоліт,
Закінчивши свій політ,
Приземлився на кульбабку,
І спіймали діти... (Бабку).

5. Скільки ніг у комах? (Шість)

6. Стриба пружинка —
Зелена спинка,
З травинки на травинку,
З билинки на билинку. (Коник)

7. Сімсот солов'ят на одній подушці сидять. (Бджоли)

8. Летить — виє, сяде — землю риє.
Чорне тіло, чорний вус,
Ніби справжній сажотрус. (Жук)

14.02.2015-1-1-1мм
У ч и т е л ь. Яке ж ключове слово ми отримали? (Мурашник) Що таке мурашник?

1 – й  у ч е н ь

Завітаймо на гостину
До мурашки у хатину.
 
2 – й  у ч е н ь. Мурашник — невід'ємна складова лісу.

3 – й  у ч е н ь. Мурашники різняться за розміром. Інколи можна побачити мурашник у ріст людини.

4 – й  у ч е н ь. Мурашники порівнюють з єгипетськими пірамідами.

5 – й  у ч е н ь. Мурашник — це будиночок, що позбавлений кутів.

6 – й  у ч е н ь
 
Трудівник малий мурашка
Цілий день працює тяжко.
Бо багато справ нього,
У комашечки малого.
 
7 – й  у ч е н ь. Мурахи дуже працьовиті.

8 – й  у ч е н ь. Часто комахи відповзають від рідної домівки на чверть кілометра.

9 – й  у ч е н ь. Шукаючи здобич, мурахи заповзають високо на дерева, інколи до п'яти метрів.

10 – й  у ч е н ь. За день мешканці мурашника знищують до кілограма шкідників, а за літо більше, ніж 500 комах.

11 – й у ч е н ь. Двадцять тисяч комах — такий добовий раціон однієї мурашиної сім'ї.

12 – й  у ч е н ь. Але слід ураховувати, що мурашник — лише частина колонії. А сама колонія нараховує до двадцяти гнізд і живе до ста років.

13 – й  у ч е н ь. А чи відомо вам, що є вчені-мірмекологи? Вони досліджують мурашок, їх співжиття з рослинним світом.

14 – й  у ч е н ь. Існує наука про мурахів — мірмекологія.

15 – й  у ч е н ь. Окрім того, що мурахи знищують шкідників, вони ще й досвідчені меліоратори.

16 – й  у ч е н ь. Якщо уважно придивитися, то можна помітити, що кущі біля мурашника вдвічі більші та ягоди на них крупніші.

17 – й  у ч е н ь. Біля мурашників швидше зростають ялини та берізки, росте багато різних рослин.

18 – й  у ч е н ь. Це тому, що мурахи допомагають утворенню плодючого гумусного шару ґрунту. Вони риють підземні ходи і постійно розпушують землю. Тому повітря легко проникає в ґрунт до коріння рослин.

19 – й  у ч е н ь. Мурахи розносять насіння рослин у лісі на декілька метрів і цим самим допомагають поширюватися зеленим мешканцям.

20 – й  у ч е н ь. Товаришують з мурахами фіалки, ожина, копитняк. Так, наприклад, копитняку мурахи запилюють квіти, адже вони не піднімаються високо над землею, а мурахи легко заповзають до них.

21 - й  у ч е н ь. Отже, можна зробити висновок: мурахи маленькі, а користь велика.

У ч и т е л ь. Отак цілими днями течуть і течуть від мурашника, біжать на всі боки мурашині струмки. Мов ниточки снують всюди, хоробро лізуть на штурм, вгору по стовбуру, по гіллі й зникають у кроні дерев.

Не знищать наші ліси незліченні полчища шкідників, завжди будуть жити, зеленіти і радувати нас здоровою силою наші могутні ліси. І так буде завжди, доки житимуть в них такі цілющі, рятівні струмки.
 
14.02.2015-2сссс1       14.02.2015-2сссс

ІІІ. Підсумок заходу

У ч и т е л ь. Станьмо мурахам друзями. Але ж з чого почати?

1 – й  у ч е н ь. Не слід руйнувати мурашники!

2 – й  у ч е н ь. Не можна топтати мурашок!

3 – й  у ч е н ь. Знайшовши мурашник, потрібно його обгородити, щоб захистити від руйнування дрібними тваринами.

4 – й  у ч е н ь. За мурахами цікаво спостерігати. Так можна відкрити для себе багато таємниць.

5 – й  у ч е н ь. Щоб захистити мурашок від птахів, слід натягти сітку над мурашником.

6 – й  у ч е н ь. А ще слід розповідати товаришам, знайомим, яку користь дають нам мурахи. І тоді ми дійсно станемо справжніми друзями мурахам.

У ч и т е л ь
 
Бережімо кожну квіточку й травичку,
Бо ми всі — природи рідної частинки.
 
31.01.2015-2с3
 
 
ЛІТЕРАТУРА
1. Байбара Т. М. Я і Україна: Підруч. для 3 кл. / Т. М. Байбара, Н. М. Бібік. — К. : Форум, 2003. — 176 с.
2. Дванадцять місяців. Настільна книга-календар для дошкільного та молодшого шкільного віку. — К. : Веселка, 1976. — С. 189.
3. Комелин Р., Матвеев В., Носов В., Юркина Г. Завещай, береги, умножай. — М.: Молодая гвардия, 1978. — С. 58.
4. Кравчук О. А. «Хто живе в природі? ». Цикл уроків довкілля у 1-му класі // Початкове навчання та виховання. — 2011. — № 29. — С. 13-20.
5. Петров В. В. Лес и его жизнь: Кн. для учащихся. — М.: Просвещение, 1986. — 159 с., ил.
 
 
Навчальне видання «Виховання екологічної культури
молодших школярів. Частина І» / О. В. Депетист, В. В. Чала,
Н. А. Ярова – Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 110,[2]с. – (Б-ка
журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 6 (126)).