"Екосистема. Харчові ланцюги"
Мета: розширити уявлення про природні системи; на основі знань про природні екосистеми сформувати поняття про зв’язки між видами в них; розвивати вміння аналізувати власні дослідження, формувати науково обґрунтовані висновки; виховувати здоровий спосіб життя, екологічну культуру.
Основні терміни і поняття: екосистема, харчові ланцюги, продуценти, консументи, редуценти. Обладнання: таблиця «Кругообіг речовин у природі», програмно-методичний комплекс «Природознавство 5-6 клас»
 
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань
1. Уважно проглядається фрагмент » програмно-методичного комплексу «Природознавство 5-6 клас».
Після перегляду учням ставиться запитання:

1. Які рослини і тварини поширені на болоті, у лузі, в лісі?
Названі рослини і тварини учні заносять до відповідних угрупувань

2. Гра «Знавці термінології»
Учитель має в руках м’яч. Називаючи термін він кидає м’яч учневі. Якщо учень відповів вірно, він передає м’яч іншому учневі із визначенням нового терміну. Якщо помилка – учень повертає м’яч учителеві, а той у свою чергу кидає його іншій дитині.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повертаємось до переглянутого фрагменту. Учитель знову ставить перед учнями запитання.
2. Що таке екосистема?
3. На які групи поділяють екосистеми?
4. Наведіть приклади природних екосистем?
5. Наведіть приклади штучних екосистем?
6. Яка найбільша природна екосистема?
7. З яких основних компонентів складається кожна екосистема?
8. Хто такі продуценти, консументи, редуценти?
У контексті мети школярі з’ясовують практичну значущість теми. Учитель пояснює необхідність охорони екосистеми та догляду за штучними екосистемами.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нових знань.

1. Коло обіг речовин у природі.
Перед учнями ставляться дві проблеми, які вони мають вирішити.
- Як отримують поживні речовини рослини і тварини?
- В екосистемі відбувається коло обіг речовин і енергії у природі. У цьому процесі беруть участь функціональні групи організмів за типом живлення.
Учні разом з вчителем заповнюють таблицю:
Функціональні групи організмів
Питання для аналізу
Функціональна група
Продуценти
(виробники)
Консументи
(споживачі)
Редуценти
(руйнівники)
Тип живлення
Джерело енергії
Групи організмів, що становлять функціональну групу

2. Мережа живлення.
Робота в парах.
Учні складають ланцюги живлення, враховуючи, що:

? Усі повинні щось їсти;
? Кожному організму притаманний певний характер живлення.

ІV. Узагальнення та систематизація набутих знань.
Учням пропонується прослухати казку, потім проаналізувати її і скласти відповідний ланцюг живлення.

КАЗКА
Якось раз господарка не дала кішці молока, та образилася на неї й пішла з дому. Розвелися в будинку миші, з’їли все зерно, а коли нічого було їсти, повтікали в поле і стали там рити нори. Зруйнували гнізда джмелів. Відлетіли джмелі – нікому було запилювати конюшину, не стало конюшини. Не дала господарка корові їсти, а та не дала їй молока.

V. Підсумки уроку.
Учням пропонується скласти перелік найважливіших понять теми.

VІ. Домашнє завдання
Вивчити відповідний параграф підручника.