Мета:
- Формування предметних компетентностей: актиалізувати знання про висловлювання; ознайомити учнів з логічними операціями; вчити розв’язувати логічні задачі; розвивати логічне мислення, вміння робити висновки; виховувати інтерес до інформатики;
- Формування ключових компетентностей: спілкування державною (і рідною в разі відмінності) мовами; уміння навчатися впродовж життя; інформаційно-цифрова компетентність; соціальні та громадські компетентності; математична грамотність.
Обладнання: комп’ютери, предмети для гри, кольорові цеглинки.
Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок.
Освітні галузі: інформатична, мовно-літературна, математична.
Хід уроку
- ВСТУПНА ЧАСТИНА
- Організаційний момент
- Актуалізація опорних знань
Комунікативна вправа «Склади оповідання»
На столі – предмети, наприклад: ручка, гребінець, волоський горіх, газета, капелюх тощо. За обмежену кількість часу діти мають скласти оповідання, героями якого є ці предмети. (Робота може бути індивідуальною або груповою). Потім зачитують оповідання, аналізують їх точки зору оригінальності ідеї, логічності, образності, цілісності, а також з урахуванням манери викладання.
- Чи можна ваші оповідання назвати висловлюванням?
- Пригадайте, що таке висловлювання.
- Прочитайте визначення в підручнику (с.64).
- Повідомлення теми та мети уроку
- Здогадайтеся, якою буде тема нашого уроку.
- Сьогодні ви дізнаєтеся, що таке логічні операції, та навчитеся
- розв’язувати логічні задачі.
- ОСНОВНА ЧАСТИНА
- Вивчення нового матеріалу
- Робота за підручником (с.64).
Вправа «Міркуємо!»
- Поміркуйте, які з поданих речень є висловлюваними.
- Якими бувають висловлювання? (Істинними, хибними).
Робота в парах
- Обговоріть у парах, які висловлювання істинні, а які -хибні.
Розв’язування задачі
- Чому висловлювання виявилося хибним для Тетяни?
- Наведіть власні приклади.
Істинні |
Хибні |
Мене звати Олег |
для дівчинки; якщо хлопчик має інше ім’я |
Наша столиця - місто Київ |
для громадянина іншої країни |
Зараз дев’ята година |
для людей, які живуть в інших часових поясах |
Наприклад:
- Ознайомлення з поняттям «заперечення».
Школярі читають повідомлення в підручнику (с.65), обговорюють прочитане.
- Перегляд презентації.
Учні переглядають презентацію, аналізують зміст.
- Що ви пригадали про команди, алгоритми?
- Що таке логічне слідування?
- Чи всі висловлювання з логічним слідуванням істинні?
- Як логічні слідування використовуються в середовищі Скретч?
- Які з висловлювань є істинними?
- Які заперечення ви утворили до поданих висловлювань?
- Закінчіть висловлювання, щоб вони були істинними.
- Гра «Сигнал».
Якщо речення є істинним висловлюванням, школярі піднімають зелену цеглинку, якщо хибними - червону.
- Птахи відлітають на весні. · Стіл можна купити в магазині «Книги».
- Кіт - свійська тварина. · Веселка з’являється після дощу.
- Веселка має вісім кольорів. · Комахи мають шість кінцівок.
- Рік має дванадцять місяців.
- Вправа для розвитку уваги «Де я?».
Ведучий пропонує всім учасникам заплющити очі й ставить кожному з них по черзі запитання, що стосується перебування тут і зараз.
Учасник, якому було поставлено запитання, відповідає на нього вголос. Інші учасники, кожен подумки, відзначають неточності відповіді. Пізніше, у процесі обговорення вправи, в усіх буде можливість висловитися.
Запитання можуть стосуватися особливостей кімнати, предметів, розташованих у кімнаті, учасників, їхнього одягу тощо.
Наприклад:
- Скільки учнів знаходиться в цій кімнаті? · Якого кольору шпалери?
- Скільки вікон у класній кімнаті? · У що одягнений сусід ліворуч?
- Скільки ламп у цій кімнаті? · Яке взуття в сусіда праворуч?
- Самостійне застосування учням знань у стандартних ситуаціях
- Робота за підручником (с.65).
Робота в парах
- Визначте за малюнком, які висловлювання є істинними, а які - хибними.
- Знайдіть висловлювання, до якого є заперечення. ( На вулиці йде дощ.)
Вправа «Батл»
- Утворіть заперечення до поданих висловлювань.
Школярі працюють у парах: одні називають висловлювання, інші - заперечення до них.
Висловлювання |
Заперечення |
У квадрата всі кути рівні |
У квадрата не всі кути рівні |
Число 3 - непарне |
Число 3 - непарне |
4 = 5 - 1 |
4 ≠ 5 - 1 |
7 більше за 5 |
7 не більше за 5 |
Читання з коментуванням
Учні читають з коментуванням повідомлення про логічні операції.
- Практична робота.
Завдання. Розв’язати логічні задачі.
Школярі читають порядок виконання завдання ( підручник, с.66).
- Розглянути та пояснити розв’язання задачі 1.
Хибні Істинні |
Сині олівці |
Зелені олівці |
Зелені або червоні олівці |
Ⅰкоробка - сині олівці |
- |
- |
+ |
Ⅱкоробка - зелені олівці |
+ |
- |
- |
Ⅲкоробка -червоні олівці |
- |
+ |
- |
- Прочитати та розв’язати задачу за допомогою таблиці.
3) Знайти освітні сайти, що містять логічні задачі.
3) Гра «Хибне - істинне».
Один учасник промовляє хибне твердження, інший змінює його на істинне.
Наприклад:
- Акули бігають лісом. - Зайці бігають лісом.
- Стіл пише вірші. - Стіл не пише вірші.
- Андрій - учень 4-го класу.- Андрій учень не 4-го класу.
4) Вправа для збереження зору.
3. Творче перенесення знань і навичок у нові ситуації
1) Творче завдання.
- Наведіть приклади, коли ті самі висловлювання є істинними за одних обставин і хибними - за
2) Логічна задача.
Дано кілька чисел: 24, 3, 112, 567, 333, 64, 17. Знайдіть з-поміж наведених висловлювань істинні (підручник, с. 67). (Відповідь: 2, 4).
3) Дослідницька лабораторія.
Учні проводять дослід, даючи відповіді на запитання: «Як застосовувати логіку в повсякденному житті?»; «Чи можна дізнатися правду з багатьох висловлювань, якщо точно не відомо, які з них істинні, а які — хибні?». (Завдання задачі школярі читають у підручнику, е. 67.)
4) Скарбничка цікавого.
- Учні читають повідомлення, що таке «задачі на таблиці
(підручник, с. 66).
- Школярі читають відповіді на запитання: «Чи може комп'ютер мислити? (підручник, е. 67).
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Інтерактивні вправи «Використання логічних висловлювань»
- Утворити істинне логічне слідування. Вибрати зі списку правильну відповідь.
- Утворити істинне логічне слідування. Об'єднати у відповідні пари.
2. Самоперевірка
Учні дають відповіді на запитання для самоперевірки (підручник, с. 67).
3. Рефлексійна технологія «Все у мене в руках!»
Школярі на аркуші паперу малюють долоню і на зображенні кожного пальчика пишуть:
- на великому: «Над цією темою хотів би працювати ще»;
- на вказівному: «Корисним для мене було...»;
- на середньому: «Мені не сподобалось заняття, тому що...»;
- на безіменному: «Психологічна атмосфера на занятті була...»;
- на мізинці: «Мені тут бракувало….».Автор : В. П. Порощук
Джерело : Інформатика.4 клас / В. П. Порощук. ‒ Х. : Вид. Група « Основа», 2021. ‒ 125, [ 3] с. ‒ ( Серія « Мій конспект»).