за підручником «Основи здоров'я» (Бех І.Д.)
Мета: формувати правила безпечної поведінки дітей надворі; вчити аналізувати ситуації, що можуть стати загрозою безпечного життя на прогулянці; розвивати вміння розсудливо діяти; виховувати обережність, винахідливість, уважність, дисциплінованість.
Обладнання уроку: тематичні малюнки, таблиці з теми «Безпека надворі», мікрофон, робочі зошити, підручник (с. 104—105).
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Учитель. Ось і пролунав дзвінок. У гості йде до нас урок. Привітайтеся одне з одним і скажіть: «Здрастуй!».
- А що означає це слово? Ми побажали одне одному здоров’я. А це означає, що ми висловили доброзичливе ставлення до кожного. Мені дуже приємно бачити вас у хорошому настрої. Усміхніться! Я думаю, що розпочавши наш урок із доброзичливості, усмішки, ми збережемо цей настрій і надалі.
Інтерактивна вправа «Очікування»
Учитель. Діти, яким би ви хотіли бачити наш урок? (Цікавим, пізнавальним, добрим, веселим, класним тощо.)
- Щоб урок вдався саме таким, що нам потрібно робити? (Дружно працювати, бути уважними, активними.)
- Ви погоджуєтеся бути моїми помічниками у цьому?
ІІ. Актуалізація опорних знань та умінь учнів
Повторення вивченого матеріалу
Учитель. Розгляньте малюнок. Назвіть номери тих пішоходів, котрі порушують правила дорожнього руху.
- Які ви бачите на малюнку дорожні знаки?
- На які групи поділяються усі дорожні знаки?
Тестова перевірка
1. Для введення обмежень у русі застосовують... (заборонні дорожні знаки).
2. Загальною ознакою попереджувальних дорожніх знаків є... (трикутник із червоною облямівкою та білим фоном).
3. Працівник ДАІ, який регулює дорожній рух,... (регулювальник).
4. Нормативний документ, який встановлює порядок дорожнього руху на всій території України,... (правила дорожнього руху).
5. Інформують про розміщення об'єктів сервісу... (знаки сервісу).
6. Загальною ознакою заборонних знаків є... (коло з червоною облямівкою та білим фоном).
Оцінювання відповідей
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Мозковий штурм»
Учитель. Чи знаєте ви, що таке небезпека?
(Це те, що може зашкодити здоров'ю та життю людини.)
- Доберіть антонім до слова небезпека. (Безпека.)
- А що таке безпека? (Це умови, у яких людина почувається добре, немає ніяких загроз для її здоров’я і життя.)
Учитель. Отже, сьогодні на уроці ми поговоримо про безпеку. А де саме — ви зараз дізнаєтесь, відгадавши ребус.
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. Сьогодні ми ознайомимося з правилами безпечної поведінки надворі. Обговоримо ситуації, що можуть виникнути у небезпечних місцях для ігор і розваг. Будемо вчитися бути розсудливими, обережними, винахідливими. уважними і дисциплінованими.
IV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Ви дорослішаєте і батьки відпускають вас гуляти все далі її далі від дому. Але пам'ятайте: дорослі завжди повинні знати, де ви гуляєте і коли повернетесь.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учитель. Скажіть, у які ігри ви полюбляєте грати надворі?
- Які речі берете з собою на прогулянку? (М'яч, велосипед, самокат, скейт, скакалку, мобільний телефон.)
Робота з підручником (с. 104—105)
Учитель. Прочитайте оповідання В. Драгунського «На Садовій великий рух» (с. 144—145).
Бесіда
- Яка річ була у хлопчиків?
- Куди вони на ньому поїхали?
- Із ким друзі завели розмову?
- Чому хлопчики втратили велосипед?
- Як ви вчините у такій ситуації?
- Запам'ятайте просту істину: дорослі повинні звертатися за допомогою до дорослих, а не до дітей. Найкраще — взагалі не говорити з незнайомцями або ввічливо сказати: «Вибачте, я вам не зможу допомогти, я вас не знаю»,— швидко відійти або відбігти.
Дітям необхідно знати кілька правил безпеки на випадок зустрічі з незнайомцями:
? Гуляти краще з друзями. Якщо біля вас зупинилася машина, відійдіть від неї якомога далі. Якщо людина здається вам підозрілою, небезпечною, перейдіть на інший бік вулиці.
? Якщо раптом хтось тягне вас за собою — виривайтеся, кусайтеся. І головне — кричіть. Краще кричати такі слова: «Залишіть мене! Я вас не знаю! Мене крадуть! Це — чужа людина! Він — не мій батько!». Такі фрази швидше притягнуть увагу людей.
? Ще треба пам'ятати, що небезпечними можуть бути не лише чоловіки, а й жінки, бабусі, молоді хлопці, дівчата.
Добре запам'ятайте закон «не»:
? Не розмовляйте з незнайомцями;
? не сідайте в машину до незнайомців;
? не грайтеся дорогою зі школи додому;
? не гуляйте з настанням темряви.
Робота в групах
Учитель. Об'єднайтесь у чотири групи: «велосипед», «самокат», «мобільний телефон», «скейт».
Розіграйте сценки, як можна відмовити малознайомим дітям у проханні позичити ваші речі.
Розгляньте малюнки.
- Чи безпечні місця для ігор вибрали діти?
- Що загрожує їхньому життю та здоров’ю?
- Прочитайте текст на с. 105.
- Які місця небезпечні для ігор і розваг?
Назвіть ті місця, про які не згадувалось у підручнику (Горище, погріб, сміттєзвалище, руйнівні (старі) будинки.)
Фізкультхвилинка
Руки вгору підняли і на місці всі пішли.
Сіли — встали. Сіли — встали. І на місці пострибали.
Всі за парти посідали. Вчитись знову ми почали.
V. Закріплення нового матеріалу
Учитель. Розгляньте малюнки.
(Демонстрація малюнків (слайдів) із зображеними на них епізодами порушення дітьми правил безпечної поведінки.)
Учитель. Які правила порушили діти? (див. додаток на с. 18)
? Не можна звішуватись через перила, влаштовувати на балконі різні рухливі ігри. Не сиди і не лежи на підвіконні, не вставай на нього.
? Перед тим як увійти до ліфта, подивись під ноги, чи тут кабіна. Ніколи не заходь у ліфт із незнайомими людьми. Не стрибай і не грай у кабіні ліфта, від цього ліфт може зупинитися. Не користуйся ліфтом під час пожежі, він може раптово зупинитися і наповнитися чадним димом. При пожежі спускайся лише по східцях.
? Не грай на будмайданчиках. Глибокі ями, бетонні плити, цеглини, труби, різноманітні будівельні матеріали ховають у собі небезпеку.
? Не заглядай у трансформаторну будку. Там надзвичайно висока напруга, вона може бути смертельно небезпечною.
? Будь обережний у парку, на пустирі, у лісі: не ходи в такі місця один. Тут на тебе можуть чатувати злодії.
? Без супроводу дорослих не виходь на лід. Це небезпечно! Будь обережний на слизькому тротуарі. Із льодяної гірки не катайся на ногах!
Які правила порушили діти?
Гра «Так чи ні»
Щоб не трапилось пригоди, злого лиха та біди,
Не роби собі на шкоду, у такі місця — не, йди.
Назавжди запам’ятайте правила, як день ясні.
А тепер відповідайте коротко — чи так, чи ні!
- Горище, чи старий літак — це не місце іграм? (Так.)
- А тепер скажіть мені, у ліфтах можна гратись? (Ні.)
- І в підвалі аж ніяк не підходить гратись? (Так.)
- Можна лізти по стіні, по дахах, по трубах? (Ні.)
- На будову йде хлопчак, там біда чекає? (Так.)
Вікторина «Подумай, відповідай»
Чи безпечно гуляти по дахах?
Чим небезпечні горища та підвали?
Чим небезпечний відкритий люк на тротуарі? Чи завжди безпечні гойдалки у дворі?
- Які небезпечні місця для розваг є біля твого будинку?
Робота в зошиті
Бліц-опитування
- Що може статися біля трансформаторної будки? (Ураження електричним струмом.)
- А біля дороги? (Наїзд транспортних засобів.)
- До яких наслідків може призвести гра на сходах? (Травмування. Можна покалічитися, навіть вбитися).
- Трапляється, що діти граються у ліфті. Дуже небезпечно, якщо при цьому вони ще там щось палять. Що може статися у таких випадках? (Пожежа.)
- А що може спричинити пожежа у ліфті? (Загибель людини від задухи.).
- На сміттєзвалищах можуть водитися отруйні комахи, гадюки. Там находять притулок різні бродячі і здичавілі тварини. Яку шкоду вони можуть вам заподіяти? (Покусати, заразити, отруїти.)
Учитель. Який же висновок по темі «Небезпечні місця для ігор» тепер можна зробити?
- Що потрібно робити, щоб не опинитися у скрутному становищі? (Бути уважним, обережним, дисциплінованим.)
- Запам’ятайте! Небезпека чатує на тих дітей, які не замислюються над тим, де можна гратися і чим гратися.
Обирайте безпечні місця для ігор і розваг.
VI. Підсумок уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Учитель. Які небезпечні місця для ігор і розваг ви будете обходити «десятою дорогою», як кажуть у народі?
- Які висновки для себе ви зробили?
- Чи можна цей урок назвати корисним і необхідним для вас? Чому?
- Чи справдились ваші очікування щодо уроку? Чи сподобався урок?
- Чим саме? Який момент уроку, на вашу думку, був найкращим?
- Що це таке «Не золото, а найдорожче»? (Життя, здоров'я.)
Учитель. Тож поводьтеся так, щоб не створювати загрозу для свого життя і здоров'я.
Додаток
класів зі сценаріями уроків із усіх предметів
«Початкова освіта» № 12 (732), червень 2014