Становлення і розбудова України як національної держави ставить важливі й відповідальні завдання перед народною освітою, зокрема, перед вищою школою. Як зазначається в законі «Про освіту» та Державній національній програмі відродження освіти «Україна XXI століття: стратегія освіти*, вища освіта забезпечує фундаментальну, наукову та загальнокультурну, практичну підготовку, одержання студентською молоддю спеціальності відповідно до покликань, здібностей, інтересів, вдосконалення її професійної підготовки.
Важлива роль у вирішенні цих завдань відводиться факультету підготовки вчителів початкових класів, який має забезпечити формування високоерудованої, творчої особистості вчителя початкових класів, здатного забезпечити навчання і виховання дітей національної школи.
Факультет педагогіки та методики початкового навчання було відкрито у 1977 р. Рішення про створення в Херсонському педагогічному інституті нової спеціальності «Вчитель початкових класів» було прийнято Міністерством освіти Української PCP 26 березня 1977 р. Цей день вважається днем народження факультету.
У процесі організації нового факультету було вивчено й враховано досвід роботи факультетів інституту, а також інших педвузів: Тульського, Бердянського, Миколаївського, Слов’янського.
1 вересня 1977 р. на новий факультет вступило 60 студентів — дві академічні групи. У 1978 р. — 100 осіб. Така кількість студентів на стаціонар набирається і тепер.
Ректорат інституту, декани інших факультетів велику увагу приділяли розвиткові нового факультету, зокрема,комплектації педагогічними кадрами. На посаду декана запросили доцента О.О.Прилепського, який мав досвід роботи вчителя, директора школи, керівника районного, міського відділів народної освіти і працював 10 років зав. кафедрою педагогіки і психології н Тульському педінституті. Викладачами на педфак було рекомендовано кращих спеціалістів з інших факультетів і суспільних кафедр. Усі вони мали високу наукову і методичну кваліфікацію, але не мали досвіду роботи в початкових класах. Отож їм довелось оволодівати новою для них справою.
Найкращих фахівців початкових класів запрошували зі шкіл м. Херсона .
У 1978 р. на факультеті створили кафедру педагогіки і методики початкового навчання, яку спочатку за сумісництвом очолював декан О.О. Прилепський , потім — доцент В.Д.Горяний, який мав досвід роботи керівника школи і науково-педагогічної вузівської праці. Після створення кафедри філологічних дисциплін доцент В.Д. Горяний очолив її.
Нелегко вирішувалася проблема створення навчально-матеріальної бази. Перші приміщення для навчальних занять новому факультету надав, незважаючи на власні труднощі в цій справі, природничий факультет, очолюваний проректором, професором Ю.В. Бондарчуком. Він допоміг також у забезпеченні книжками, наочними посібниками і в організації навчально-виховного процесу.
З першого дня роботи факультету активну участь в усіх справах брали самі студенти. Були створені органи студентського самоврядування, удосконалювались художня самодіяльність, фізкультурно-спортивна, громадсько-корисна трудова діяльність. Студенти педфаку з самого початку роботи факультету налагоджували ділові дружні зв'язки з іншими факультетами, брали участь у благодійних заходах. З перших років заснування факультету почала розвиватися наукова робота викладачів і студентів. Започатковувались, розширювались і зміцнювались зв'язки зі школами і органами народної освіти. Зараз факультет повністю сформувався і разом з іншими факультетами вирішує проблеми розбудови освіти в Україні.
Випускники педагогічного факультету працюють у багатьох регіонах України: Київській, Житомирській, Кіровоградській, Запорізькій областях. Уже багато років випускники Ялтинського педучилища підвищують свою кваліфікацію на заочному відділенні факультету. Більшість вихованців факультету працюють у початкових класах і забезпечують високий рівень навчально-виховного процесу.
Нині факультет готує вчителів для загальноосвітніх шюл різних типів із чотирьох спеціальностей: початкове навчання, початкове навчання та українська мова і література, початкове навчання та образотворче мистецтво, початкове навчання та англійська мова.
За двадцять років свого існування факультет випустив багато висококваліфікованих спеціалістів. Серед них учитель вищої категорії, завуч з навчальної роботи школи №56 м.Херсона С.В.Микитюк, учитель-мето- дист, завуч початкових класів школи №49 м.Херсона В.М.Жмурченко, вчитель-методист гімназії №3 Л.М.Шматенко, методист науково-методичного центру міського управління освіти Л.Б Лиганова . Кадровий корпус факультету поповнюється його випускниками. Заступником декана факультету працює Н.О.Резнік , з натхненням викладає психологію викладач О.В.Казаникова, захистила дисертацію і творчо працює випускниця Г.М. Полякова.
Навчально-виховний процес забезпечується двома факультетськими кафедрами — кафедрою педагогіки та методики початкового навчання (завідувач — доктор пед. наук, професор Б.М.Андрієвський), кафедрою філологічних дисциплін (завідувачем впродовж багатьох років був доцент В.Д.Горяний).
У складі викладачів кафедр факультету працюють один професор, 12 кандидатів наук, доцентів. Традицією факультету стало щорічне проведення тижнів кафедр. Викладачі організовують зустрічі студентів із кращими вчителями початкових класів, проводять відкриті заняття, нетрадиційні заходи, виставки наукових та художніх робіт.
Факультет має свій читальний зал, бібліографічний фонд якого дає змогу студентам та викладачам ознайомлюватися з новими інформаційними та науковими розробками і формувати пріоритетний напрямок впливу книги на розвиток особистості вчителя. Регулярно випускається факультетська стіннівка «Джерело».
Одним із перспективних заходів підготовки спеціалістів є освітній проект «Пілотні школи», розпочатий у 1990 р. У ньому зроблено спробу реалізувати уявлення про те, що комп'ютеризація освіти заснована на формуванні в учнів умінь і навичок використання нових інформаційних технологій у предметній діяльності. Було розроблено програму «Елементи нових інформаційних технологій та їх використання у навчальному процесі початкової ланки освіти* для студентів педагогічного факультету. Програма реалізується на базі регіонального центру «Пілотні школи» з 1 вересня 1994 р.
Колектив факультету працює над удосконаленням навчально-виховного процесу за такими напрямками: ефективне здійснення між предметних зв'язків, розширення форм і методів контролю за самостійною роботою, удосконалення навичок володіння українською мовою, розвиток творчої активності, інноваційні процеси навчання. Останнім часом кафедри ввели спецкурси: «Інноваційні підходи до організації навчально-виховного процесу початкової школи», «Етнопедагогіка», «Етикет», які сприяють формуванню пізнавальної активності студентів.
Члени кафедри філологічних дисциплін працюють над темою «Шляхи удосконалення викладання лінгвістичних дисциплін в умовах півдня України». Плідно працюють у науці професор Б.М.Андрієвський, доценти В.Д.Горяний, Т.Ф.Олійник, Т.В.Коршун, Н.В.Місяк, Г.М.Сємашкіна. Серед опублікованих праць особливе значення мають «Українська мова»(9—10 кл.) доцента В.Д.Горяного, монографія доктора філологічних наук Л.М.Руденко «Обставинна детермінація в структурі тексту», «Навчальний тематико-ситуативний словник мінімум української мови» доцента Т.В.Коршун.
Виявити творчі здібності студентів, створити найсприятливіші умови розвитку, залучити до активної творчої діяльності — завдання викладачів факультету. Як результат — факультет неодноразово займає призові місця в оглядах художньої самодіяльності. Серед найкращих колективів факультету — академічний хор і вокальний фольклорний ансамбль, струнний та духовий оркестри, ансамбль ксилофоністів і тріо бандуристів, ансамбль народної музики «Троїсті музики», студентський театр та колективи народного, сучасного і спортивного танцю.
Шанувальників прикладного мистецтва завжди привертають увагу цікаві та різноманітні виставки творчих робіт, вишивка, живопис, графіка, вироби з природного матеріалу, зразки різних технік плетіння, різьба тощо.
Урочисто, по-святковому відзначає факультет свої традиційні свята: Посвяту в студенти. Останній дзвоник, День учителя(з виставкою осінніх букетів та святкових газет), День студента.
Факультет має і свої спортивні традиції. Доцент В.Ф.Петриченко — незмінний організатор і керівник спортивно-масової роботи. Студенти, вихованці факультету, неодноразово посідали призові місця у змаганнях зі спортивного орієнтування, легкої атлетики та ін. Серед них — кандидати та майстри спорту, члени збірних команд України з волейболу, гандболу, греблі. Спортивна гордість факультету — Катерина Юрченко, яка представляла Україну на Олімпійських іграх 1996 р. в Атланті.
День відкриття педагогічного факультету — особливе свято і для колективу, і для Херсонського педагогічного інституту. Цій даті будуть присвячені різноманітні заходи, серед яких: проведення Всеукраїнської науково-практичної конференції з проблем початкової ланки освіти, дні кафедр, виставки наукових та творчих робіт викладачів і студентів, концерти, зустрічі з випускниками. Будемо раді бачити своїх колег із вузів України, випускників факультету різних років на нашому святі.
Джерело:журнал «Початкова школа» , Любов Петухова, кандидат педагогічних наук , доцент ,декан факультету педагогіки та методики початкового навчання Херсонського державного педінституту.