Декларація про виживання, захист і розвиток дітей ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ПРАВ
 
Мета: поширювати знання учнів про державні органи та установи, що опікуються правами дитини; формувати свідоме ставлення щодо важливості і значення правових документів; виховувати почуття відповідальності.
Обладнання: Закон України «Про охорону дитинства»; перелік документів щодо захисту прав дитини; таблиця «Права дитини».

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Дитинство — пора веселкова й крилата,
Де музика ніжно лунає.
На світло і казку, на барви багата,
Тут хочеться жити і жить.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- З якою книгою С. Гавриша ми ознайомилися?
- Що ця книга допомогла вам усвідомити?
- Як вона вплинула на ваші погляди і переконання?
- Назвіть чесноти середньовічного лицаря з п'ятої історії С. Гавриша.
- Що робить людину справжнім громадянином і гідним членом суспільства?
- Назвіть основні принципи виховання дітей в Англії у XVII столітті.
- Чи однакові принципи Конвенції в різних країнах?
- Що в оповіданні С. Гавриша йдеться про захист і розвиток дітей?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Яке основне завдання закону України «Про охорону дитинства»?
- 2001 року був ухвалений Закон « Про охорону дитинства ». Цей закон визнає охорону дитинства в Україні загальнонаціональним пріоритетом і з метою забезпечити реалізацію прав дитини на життя, соціальний захист і всебічний розвиток, визначає основні засади державної політики у цій сфері.
Усі права записані, їх кожен мусить знати.
Бо діти — це майбутнє, їх треба захищати!
- Сьогодні на уроці ми поширимо свої знання про Декларацію прав дитини, ознайомимося з правом на виживання, захист та розвиток дитини.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Вступна бесіда

- Діти — найменші громадяни України. Вони, як і дорослі, мають свої права.
- Де про них записано? (У Декларації прав дитини)

02.02.2015-1с
 
02.02.2015-1ссс
 
2. Вправа «Мікрофон» — «Мої права»

- Назвіть найголовніші права дитини.

? На любов і піклування;
? на повноцінне харчування;
? на освіту;
? на відпочинок та дозвілля;
? на медичну допомогу;
? на інформацію;
? на вільне спілкування;
? на вільне висловлювання своїх думок.

3. Рольова гра, розглядання та обговорення ситуацій

- Чи завжди діти мають рацію у своїх вчинках?
- Чи несуть вони відповідальність за правопорушення?

Учень розбив скло сусідам.
(Дійові особи: сусід, учень, батьки учня)

Висновок: батьки повинні відшкодувати матеріальні збитки сусідам.

Під час ігор на перерві учень завдав тілесних ушкоджень своєму однокласникові.
(Дійові особи: учень, учитель, лікар, батьки, директор школи)

Висновок: батьки повертають кошти за лікування учня, учень втрачає друзів.

- На цих прикладах ми бачимо, що Закони України справедливі та передбачають покарання за порушення прав інших людей, тобто Закони, які як захищають, так можуть і покарати людину, зазначити недоліки її поведінки.

V. Фізкультхвилинка
 
Віє вітер з-за воріт,
У воротях рудий кіт.
Вітер рудому котові
Чеше вусика шовкові.
Ясне сонце випливає,
Киці спинку вигріває.
Кіт вуркоче, кіт муркоче,
Ніби щось сказати хоче,
Котик — хвостик волохатий,
Скаче він навколо хати.
Котик дуже утомився,
На віконце спати всівся.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Гра «Вгадай героя» (за книгою С. Гавриша)

- Для дітей якої країни найгіршою карою було почути слова батька: «Мені за тебе соромно»?
- Ким мріяв стати хлопчик із середньовічної Європи?
- У скільки років хлопчиків зі Скіфії саджали на коня?
- Як називається перше оповідання у книзі С. Гавриша «Маленькі історії про великі істини»?
- Назвіть ім'я хлопчика, який мав до 12 років опанувати мистецтво писця.

2. Вправа «Правова скринька»

- Тривалий час найрозумніші і найдобріші люди боролися за дітей самотужки і, нарешті, 1924 року вони вперше зібралися у Женеві, де ухвалили перший документ про потреби дітей — Декларацію прав дитини, Декларацію про виховання, захист і розвиток дітей та закони, що захищали б їх до повного становлення громадянином держави.

Декларація прав дитини проголосила 10 основних принципів.

1. Закони про дитинство повинні забезпечувати інтереси дитини.

2. Права дитини на ім'я та громадянство.

3. Права дитини на повноцінне харчування, житло, розваги і медичне обслуговування.

4. Дитина для її повного гармонійного розвитку потребує любові й розуміння. Малолітню дитину не слід примусово розлучати зі своєю матір'ю.

5. Права дитини на освіту. Початкова освіта повинна бути обов'язковою та безкоштовною. Забезпечення інтересів дитини повинно бути керівним принципом для тих, хто відповідає за освіту та навчання.

6. Права розумово відсталих дітей та інвалідів частково закріплені у Декларації прав дитини, а також у «Декларації права розумово відсталих» і «Декларації про права інвалідів».

VII. Підсумок уроку

- Таким чином, сукупність міжнародних документів декларує права людини у різних сферах взаємодії її з суспільством, державою і визначає можливість її захисту на рівні суспільства.
- Як називають документ, що був ухвалений у Женеві?
- Що містить Декларація прав дитини?
- Назвіть основне завдання Закону «Про охорону дитинства».
- Хто несе основну відповідальність за всебічний розвиток дитини, її захист та виживання?
 
Вчитеся, діти, мудра книжка
Скаже вам чогось багато
З того, що колись другими
І посіяно, й пожато!
 
- Що б ви порадили дітям, які не знають правових документів та своїх прав?
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).