Оповідання С. Гавриша «Мандрівник» ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
 
Мета: розвивати в учнів загальні прийоми розумової діяльності; формувати навички мовленнєвої діяльності; виховувати почуття особистої гідності, уміння поважати правові закони.
Обладнання: оповідання С. Гавриша «Мандрівник»; ілюстративний матеріал до тексту; карта світу; карта України.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Дитина - пора веселкова й крилата,
Де музика ніжно звучить.
На світло і казку, на барви багата
Тут хочеться жити і жить.
 
ІІ. Повторення вивченого матеріалу

- З якою книгою С. Гавриша ви ознайомилися на попередніх уроках?
- Про що йдеться у цій книзі?
- В історичному минулому яких країн ми побували?
- Яка історія вас вразила найбільше? Чому?
- Які випробування випали на долю дітей зі Скіфії?
- А Петрика та Оксани з України?
- Що ви дізналися про тяжку дитячу роботу у давні часи?


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з оповіданням С. Гавриша «Мандрівник».

IV. Робота над новим матеріалом

1. Бесіда. Робота за картами світу та України

- Про що нам повідомляє назва оповідання? Хто такі мандрівники?
- Чи мандрували ви до інших країн?
- Які міста нашої України ви відвідували? (Обговорення відповідей.)

2. Читання оповідання

- Яка основна думка оповідання? У якій країні жив головний герой?

3. Робота над текстом з елементами вибіркового читання

- Що нового ви дізналися про працю дітей?
- У яких умовах жила сім'я Захарки? Зачитайте з тексту.
- Чи розповідають вам батьки про життя ваших дідуся та бабусі?
- Що Захарко знав про життя своїх пращурів? Хто йому розповідав? Знайдіть у тексті.

V. Фізкультхвилинка
 
Всі вдихніть на повні груди,
Потягніться догори. (Вдих)
Хай з вас вийдуть добрі люди,
Раз, два, три, раз, два, три. (Видих)
(Повторити двічі-тричі)
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда за змістом прочитаного

- Як хлопчик втратив батьків?
- Скільки років виповнилося Захаркові, коли він почав працювати на заводі?
- Що ви можете сказати про оплату роботи хлопчика та батька?
- Яким був робочий день хлопчика?

2. Гра «Казкова мандрівка»

- У яких казках ідеться про важку дитячу працю? («Попелюшка», «Крихітка-Хаврошечка»)
- Яку важку роботу виконували дівчата в казках?
- Чи завдавала шкоди ця робота дітям?
- Чому дорослі у казках так ставилися до дівчат?
- Хто допоміг дівчаткам і визволив їх від важкої праці?

3. Висновок

- У справжньому житті дітей, які змушені працювати, повинні захищати держава та державні Закони. Держава повинна бути зацікавленою у допомозі дітям.
- Чому держава забороняє примусово залучати дітей до фізичної праці? (Відповіді дітей.)
- Той, хто примушує дітей працювати, порушує їх право на відпочинок, освіту, розвиток здібностей. Якщо хлопчик чи дівчинка будуть працювати тривалий час, вони не зможуть займатися спортом, ходити до школи та вільно спілкуватися. З таких дітей виростуть хворі, засмучені, неосвічені дорослі, які не будуть корисними громадянами своєї держави.

27.01.2015-2сс
VII. Підсумок уроку

- З яким оповіданням С. Гавриша ми ознайомилися на уроці?
- Як ви вважаєте, чому оповідання було названо «Мандрівник»?
- Доведіть, що хлопчик не був захищений від експлуатації.
- Як захищають право дитини на працю Конвенція про права дитини, Закон України «Про охорону дитинства»?
- У яких казках дитину примушували працювати?
- Намалюйте до нього ілюстрацію.
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).