ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
ЗНАЙ СВОЇ ПРАВА
Мета: продовжити ознайомлення учнів з правами, які діють на території України; ознайомити з правом в'їзду або виїзду з неї з метою возз'єднання сім'ї; дати поняття про біженців, про надання їм такого статусу; розвивати пам'ять, мислення, уміння доводити правильність своїх думок, оцінювати життєві ситуації; виховувати повагу до Законів України.
Обладнання: таблиця «Права дитини в сім'ї»; презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Працюватиме старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім четвертім класі
Діти — просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
?? Бліцопитування
- Де записано основні права та обов'язки дітей — громадян України?
- Які права гарантують здоров'я?
- Хто з відомих вам авторів пише про права дітей?
- Яка стаття Конституції України гарантує право на освіту? (Стаття 53)
- Яке право є у дітей, пов'язане з вибором професій?
- Назвіть близькі за значенням слова до слова родина. (Сім'я, родичі)
- Доберіть спільнокореневі слова до слова біг. (Бігати, біженець)
- Як ви розумієте слово біженець?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми спробуємо з'ясувати поняття біженець. Дізнаємось, яке право є у дітей на в'їзд у країну або виїзд з неї.
Для цього необхідно:
? уважно слухати;
? запам'ятовувати;
? пояснювати;
? доводити правильність своїх думок;
? узагальнювати.
IV. Робота над темою уроку
1. Робота за схемою «Про права дитини в сім'ї»
2. Словникова робота
Біженець — особа, яка не є громадянином України і внаслідок цілком обґрунтованих побоювань стала жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства)... (Стаття 1 Закону України «Про біженців» від 21 червня 2001 року).
За дитину, розлучену з сім'єю,— особою віком до вісімнадцяти років, яка прибуває чи прибула на територію України без супроводу батьків чи одного з них, опікуна чи піклувальника, призначених відповідно до законодавства країни походження біженців, беруть на себе відповідальність за виховання дитини органи опіки.
3. Цікаві факти (презентація)
Протягом історії людства гніт, голод та стихійні лиха іноді змушували людей залишати місця постійного проживання: як і в минулому, так і в наші часи, багато, шукаючи притулку, опинялися не зі своєї вини поза історичною батьківщиною — інші країни й народи давали притулок таким людям.
Унаслідок частих неврожаїв в Ефіопії селяни змушені залишати рідні села і жити в таборах, сподіваючись лише на гуманітарну допомогу.
1947 року близько 5 млн. індусів утекло з Пакистану до Індії, а мусульмани водночас тікали з Індії до Пакистану.
Після закінчення 1975 року війни у В'єтнамі сотні тисяч в'єтнамців залишили країну морським шляхом.
Через громадянську війну в Афганістані 1979 року рідні домівки залишили майже 4 млн. афганців.
Більшість біженців-дітей уважають, що зелена трава — це їжа, а не те, на чому можна бавитися та бігати. (Чому? Поміркуйте!)
Ісус Христос також був біженцем.
Йосип і Марія разом із своїм сином Ісусом жили у Віфлеємі. Астрологи, які прийшли до них зі Сходу з подарунками, принесли золото, ладан та смирну. Після того, як вони пішли, Йосипові з'явився ангел і сказав: «Уставай, візьми Дитятко та матір Його і втікай до Єгипту, і там зоставайся, аж поки скажу тобі, бо Дитятка шукатиме Ірод, щоб Його погубити». Швидко ці троє вирушили в іншу країну, шукали притулку, таким чином вони стали біженцями.
4. Захист дітей-біженців як складова системи соціального захисту дітей в Україні
- Конвенція про права дитини та Конституція України проголошує, що діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також народжені вони в шлюбі чи поза ним.
Конституція України
Стаття 26. Гарантує біженцям рівність прав, свобод та обов'язків з громадянами України.
Стаття 33. Гарантує свободу пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України.
Спрямовані на захист сім'ї, прав дитини.
Діти мають право на виховання в сімейному оточенні або бути під опікою тих, хто забезпечить їм найкращий догляд
V. Фізкультхвилинка. Гра-медитація
СТВОРИ СОНЦЕ В СОБІ
У ч и т е л ь. У природі є сонце. Воно всім світить, усіх любить і всіх гріє. Створімо сонце в собі. Заплющить очі, уявіть у своєму серці маленьку зірочку. Подумки спрямовуємо їй промінець, що несе любов. Зірочка збільшилася. Спрямовуємо промінець, який несе мир. Зірочка знову збільшилася. Спрямовуємо промінець з добром. Зірка стала ще більшою. Я спрямовую до зірочки промінці, що несуть здоров'я, радість, тепло, світло, ніжність, ласку. І зірочка стає великою, як сонце. Воно несе тепло всім-всім. (Руки перед собою.)
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа «Коло ідей»
- Уявіть, що до вашої сім'ї потрапила дитина-біженець, яка залишилася без батьківського піклування. Ваші дії стосовно неї?
2. Гра «Закінчіть речення»
Жити і виховуватися в сім'ї — це...
Діти-біженці — це...
Дітям-біженцям гарантовано рівність прав, свобод, тому що...
VII. Підсумок уроку
Знати повинні дорослі і діти
Про права, що захищають нас на світі.
Про права, що захищають нас на світі.
Ось і пролунав дзвінок —
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі!
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).