Право дитини на освіту (урок 5)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 4-Й КЛАС
 
КОЖНА ДИТИНА МАЄ ПРАВО...
 
 
 
 
Мета: систематизувати та розширювати знання учнів про документи, що гарантують права дитини на освіту та визначають її обов'язки; розвивати зв'язне мовлення, мислення через уміння аналізувати ситуації, висловлювати власну думку, доводити чи спростовувати твердження; виховувати бажання вивчати, поглиблювати правові знання.

Обладнання: сюжетні малюнки за темою уроку; ілюстрація до казки О. Толстого «Золотий ключик або пригоди Буратіно»; картки з прислів'ями для індивідуальної роботи.

Хід уроку

І Організаційний момент

Встаньте, діти, всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько,
Усміхніться ви до мене,
Усміхніться сам до себе,
Привітайтесь: «Добрий день!»
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда. Вправа «Мікрофон»

- Розгляньте малюнки і скажіть, яке право дитини зображено на них.
 
21.01.2015-1-1д
 
- Поміркуйте, навіщо потрібно вчитися. Доведіть свою думку.
- Відгадайте загадку.
 
До школи прямує хлопчак дерев'яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так? («Пригоди Буратіно»)
 
- Яке право хотів надати своєму синові тато Карло? (Освіту)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні на уроці ми пригадаємо, у яких документах записано право на освіту, ознайомимося з новими документами - Законами України.
 
Змалку кохайтесь в освіті,
Змалку розширюйте ум,
Бо доведеться у світі
Всяких назнатися дум.
Дитина має право на освіту,
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким з дитинства мрієш буть.
 
IV. Робота над темою уроку

1. Робота над документами про право на освіту

- Найважливіші гарантії освіти закріплено в Конституції України та Законі України «Про освіту».

Конституція України — стаття 53:
«Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою».

Закон України «Про освіту» — стаття 3:
«Громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах незалежно від ... світоглядних переконань... стану здоров'я та інших обставин».

Стаття 6 «Основними принципами освіти в Україні є: доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою».
- Дитячою Конституцією називають Конвенцію ООН про права дитини (стаття 28): «Держава визнає право дитини на безкоштовну початкову освіту, доступність професійного навчання та дбає про зниження кількості учнів, які залишають школу».

Закон України «Про охорону дитинства» — стаття 19:
«Кожна дитина має право на освіту. Держава гарантує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти».

Закон України «Про загальну середню освіту» — стаття 2:
«Основними завданнями законодавства України про загальну середню освіту є:... забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти».

Стаття 6: «Громадянам України незалежно від... переконань... або інших ознак забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних навчальних закладах».

- Яка освіта в Україні? (Безоплатна)

V. Фізкультхвилинка
 
Буратіно потягнувся,
Нахилився та прогнувся,
Руки в сторони розвів,
Раз — присів та за парту тихо сів.
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Інсценування вірша

У ч е н ь
 
Прискакав до школи зайчик,
Вчителів питає:
«Чи у вас і тих навчають,
Що грошей не мають? »
«Ну, звичайно, ну, звичайно! —
Кажуть зайченяті —
В нашій школі всіх навчають,
Бідних і багатих».
 
У ч е н и ц я
 
В темнім лісі зайчик радий
Скликав заячу нараду.
І сказав таке: «Освіта
Всім обов'язкова!
Безкоштовно і сумлінно
З самого початку
Вивчимо«права дитини»
І права зайчатка.
 
2. Бліцвікторина

? Чим право відрізняється від обов'язку ? (Право — можу; обов'язок — потрібно)
? Якими правами дитини користуєтеся ви у цей момент? (Правом на життя та освіту)
? Добре вчитися — це право чи обов'язок ? (Обов'язок)

3. Робота над прислів'ями про навчання. Гра «Роз'єднай слова та прочитай»

Коріньнаукигіркий,аплідсмачний. (Корінь науки гіркий, а плід смачний.)

Вченнясвіт,аневченнятьма. (Вчення — світ, а невчення — тьма.)

Грамотівчитьсязавждипригодиться. (Грамоті вчиться — завжди пригодиться.)

Некажиневмію,акажинавчусь! (Не кажи — не вмію, а кажи — навчусь!)

VII. Підсумок уроку

?? Розучування вірша

Я маю право на життя,
Я маю право на свободу,
Я маю право на освіту,
А також на щастя для мого народу!
 
 
Навчальне видання «ПРАВА ДИТИНИ. Розробки уроків
варіативного курсу. 4 клас» / Г. А. Артамонова, О. Д. Семикіна –
Х. :Вид. група «Основа», 2014. – 176 с. – (Б-ка журн. «Початкове
навчання та виховання»; Вип. 5 (125)).