МАЙСТЕР-КЛАС
Хід уроку
Простим олівцем потрібно з'єднати слова, протилежні за значенням.
Читання умови завдання
Обговорення прикладу, наведеного у підручнику
Виконання першого стовпчика колективно
Учитель. Відгадайте загадку і перевіримо, хто заховався у першій клітці.
Довжелезну має шию,
дуже вправно крутить нею.
Вище всіх вона на вітах
соковитий плід помітить. (Жирафа.)
Учитель. Які з цих слів підходять для наших тварин? (Добрий, сильний — слон, високий — жираф.)
Ви добре упоралися з цим завданням і ми можемо познайомитись з наступним жителем зоопарку:
Все, що скажеш, він повторить,
Всі слова твої відтворить!
Різнобарвна в нього спина,
В тропіках його родина.
Звичайно, це... папуга.
Робота з підручником (с. 37, завдання 3)
Фронтальна перевірка.
Учитель. Зараз ми повинні правильно закінчити речення, тобто вибрати із запропонованих слів те, яке найбільш вдало доповнить речення.
1. Чобіт завжди має ... (шнурок, підошву, пряжку, замок, ґудзик).
2. У пустелі живе ... (ведмідь, олень, вовк, верблюд, тюлень).
3. Кролик найбільше подібний до ... (кішки, білки, зайця, лисиці).
4. Дерево завжди має... (листя, квіти, плоди, коріння, тінь).
5. У будинку завжди є ... (веранда, двері, цегла, балкон, горище).
6. Батько старший за свого сина ... (часто, завжди, інколи, ніколи).
7. Столиця України — ... (Варшава. Харків, Москва, Львів, Київ).
8. У тижні... (10, 6, 7, 4, 5) днів.
9. Рік має ... (3, 4, 7, 12. 24) місяців.
10. Доба триває ... (7, 10, 12, 24, 30) години.
11. Частиною доби є ... (рік, місяць, тиждень, день, понеділок).
12. Місяць зими — це ... (вересень, жовтень, лютий, листопад, березень).
13. Останній місяць літа — ... (вересень, липень, жовтень, серпень, червень).
14. Якщо зійшло сонце, то ... (почався новий місяць, буде дощ, скоро вечір, настав ранок, час спати).
15. Коли настає осінь, то ... (тане сніг, прилітають пташки, опадає листя, закінчується зима, розпускаються бруньки).
16. Із борошна можна приготувати ... (сметану, млинці, плов, яєшню, голубці).
17. Папір виготовляють із ... (пластмаси, муки, гуми, скла, целюлози).
18. Якщо граки повернулися із теплих країв, це означає ... (скоро буде зима, надворі весна, буде гаряче літо, вже осінь, буде дощове літо).
19. Обід не може відбутися без ... (стола, їжі, ложки, годинника, посуду).
(Відповіді: 1 - підошву, 2 — верблюд, 3 — зайця, 4 - коріння, 5 - двері, 6 - завжди, 7 - Київ, 8 — 7, 9 — 12, 10 — 24, 11 — день, 12 — лютий, 13 — серпень, 14 — настав ранок, 15 — опадає листя, 16 — млинці, 17 - целюлози, 18 — надворі весна, 19 — без їжі.)
Учитель. Ви старанно попрацювали, давайте познайомимось із наступним жителем зоопарку:
Родичами в неї поні,
Статні, гарні, добрі коні.
Чорно-біла одежина,
В смужечку боки і спина. (Зебра.)
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником (с. 38, завдання 4)
Читання умови завдання
Учитель. Останнім героєм нашого уроку буде:
Має велетенський ротик,
Товстий, чималий животик.
У водичці він лежить,
У ній навіть їсть і спить.
Правильно, це бегемот.
(Урок розроблено відповідно до
посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
Тема. Мова і мислення. Антоніми. Виділення суттєвого
Мета:
? навчити добирати слова—антоніми;
? закріпити знання про поняття «антоніми»;
? виділяти суттєве;
? розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, уміння доводити свою думку, швидкість реакції, інтерес до уроку;
? виховувати уміння працювати у групі та індивідуально, інтерес до навчання, охайність, наполегливість, любов до тварин.
Мета:
? навчити добирати слова—антоніми;
? закріпити знання про поняття «антоніми»;
? виділяти суттєве;
? розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, уміння доводити свою думку, швидкість реакції, інтерес до уроку;
? виховувати уміння працювати у групі та індивідуально, інтерес до навчання, охайність, наполегливість, любов до тварин.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
До сонечка посміхнись,
До товариша повернись,
Гра «Передай товаришу посмішку».
До сонечка посміхнись,
До товариша повернись,
Гра «Передай товаришу посмішку».
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Гра «Навпаки»
Учитель. Діти, я буду називати дію, а Ви — робити навпаки.
(Учитель дає команди, учні виконують дії, протилежні даній команді. Наприклад: команда учителя — присісти, руки вниз, дії учнів — піднятися, руки підняти догори; поверніться вліво, крок вперед — протилежне — повернутися праворуч, крок назад.)
Гра «Навпаки»
Учитель. Діти, я буду називати дію, а Ви — робити навпаки.
(Учитель дає команди, учні виконують дії, протилежні даній команді. Наприклад: команда учителя — присісти, руки вниз, дії учнів — піднятися, руки підняти догори; поверніться вліво, крок вперед — протилежне — повернутися праворуч, крок назад.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. У мене в руках знову наш чарівний мішечок, у якому сьогодні заховались такі предмети. (Учні витягують довгий і короткий олівець, товсту і тонку книги, чорний та білий шматочки паперу.)
Учитель. Чи не помітили ви щось цікаве?
(Діти відповідають, що предмети можна розділити на пари.)
- За якою ознакою ми поєднали усі предмети? (Відповіді дітей.)
Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо вчитись добирати слова, протилежні за значенням.
Повідомлення теми та мети уроку
Учитель. У мене в руках знову наш чарівний мішечок, у якому сьогодні заховались такі предмети. (Учні витягують довгий і короткий олівець, товсту і тонку книги, чорний та білий шматочки паперу.)
Учитель. Чи не помітили ви щось цікаве?
(Діти відповідають, що предмети можна розділити на пари.)
- За якою ознакою ми поєднали усі предмети? (Відповіді дітей.)
Учитель. Сьогодні на уроці ми будемо вчитись добирати слова, протилежні за значенням.
IV. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку
Робота з підручником (с. 37, завдання 1)
Учитель. Сьогодні ми побуваємо у зоопарку. Виконавши завдання, ми відкриємо першу картинку і дізнаємось, біля чиєї клітки ми опинимось спершу. (На дошці закриті малюнки із зображеннями тварин: жирафа, слон, папуга, зебра, бегемот.)
Робота з підручником (с. 37, завдання 1)
Учитель. Сьогодні ми побуваємо у зоопарку. Виконавши завдання, ми відкриємо першу картинку і дізнаємось, біля чиєї клітки ми опинимось спершу. (На дошці закриті малюнки із зображеннями тварин: жирафа, слон, папуга, зебра, бегемот.)
Простим олівцем потрібно з'єднати слова, протилежні за значенням.
Читання умови завдання
Обговорення прикладу, наведеного у підручнику
Виконання першого стовпчика колективно
Усі |
Часто |
Тепер |
Праворуч |
Низ |
Ніколи |
Тут |
Повільно |
Завжди |
Верх |
Близько |
Там |
Нічого |
Ніхто |
Ліворуч |
Потім |
Інколи |
Усе |
Швидко |
Далеко |
Низ — верх
Завжди — ніколи
Нічого — усе
Інколи — часто
(Учні, які зрозуміли завдання і будуть працювати самостійно, сигналізують про це табличками «Я працюю сам». Відповіді записані на дошці завчасно і перевіряються після виконання завдання 2.)
Завжди — ніколи
Нічого — усе
Інколи — часто
(Учні, які зрозуміли завдання і будуть працювати самостійно, сигналізують про це табличками «Я працюю сам». Відповіді записані на дошці завчасно і перевіряються після виконання завдання 2.)
Колективне виконання завдання 1 з рештою учнів
Тепер — потім
Тут — там
Близько — далеко
Ліворуч — праворуч
Швидко — повільно
Тепер — потім
Тут — там
Близько — далеко
Ліворуч — праворуч
Швидко — повільно
Учитель. Відгадайте загадку і перевіримо, хто заховався у першій клітці.
Довжелезну має шию,
дуже вправно крутить нею.
Вище всіх вона на вітах
соковитий плід помітить. (Жирафа.)
Учитель. А тепер за допомогою цих слів розкажіть про маршрут до наступної клітки. Наприклад: спочатку ми підемо швидко, потім повільно. Повернемо ліворуч, потім праворуч. Там тихо, тут гучно.
Ви правильно виконали це завдання і ми прийшли до іншої клітки. Відгадайте, хто тут:
Довгий хобот — справжній ніс,
Та і сам великий зріс!
Має діток — слоненят,
На спині возить малят.
Відкриваю малюнок слона.
Ви правильно виконали це завдання і ми прийшли до іншої клітки. Відгадайте, хто тут:
Довгий хобот — справжній ніс,
Та і сам великий зріс!
Має діток — слоненят,
На спині возить малят.
Відкриваю малюнок слона.
Робота з підручником (с. 37, завдання 2)
Читання умови завдання
Обговорення прикладів, наведених у підручнику
Учні, які першими виконали завдання, записують слова на дошці, щоб інші учні змогли записати без помилок.
Читання умови завдання
Обговорення прикладів, наведених у підручнику
Учні, які першими виконали завдання, записують слова на дошці, щоб інші учні змогли записати без помилок.
Світлий — темний |
Жадібний — щедрий |
М'який — твердий |
Широкий — вузький |
Добрий — злий |
Теплий — холодний |
Сумний — веселий |
Важкий — легкий |
Високий — низький |
Сильний — слабкий |
Учитель. Які з цих слів підходять для наших тварин? (Добрий, сильний — слон, високий — жираф.)
Ви добре упоралися з цим завданням і ми можемо познайомитись з наступним жителем зоопарку:
Все, що скажеш, він повторить,
Всі слова твої відтворить!
Різнобарвна в нього спина,
В тропіках його родина.
Звичайно, це... папуга.
Фізкультхвилинка (Звучить пісня «Весела зарядка» із мультфільму «Зарядка для хвоста».)
Робота з підручником (с. 37, завдання 3)
Фронтальна перевірка.
Учитель. Зараз ми повинні правильно закінчити речення, тобто вибрати із запропонованих слів те, яке найбільш вдало доповнить речення.
1. Чобіт завжди має ... (шнурок, підошву, пряжку, замок, ґудзик).
2. У пустелі живе ... (ведмідь, олень, вовк, верблюд, тюлень).
3. Кролик найбільше подібний до ... (кішки, білки, зайця, лисиці).
4. Дерево завжди має... (листя, квіти, плоди, коріння, тінь).
5. У будинку завжди є ... (веранда, двері, цегла, балкон, горище).
6. Батько старший за свого сина ... (часто, завжди, інколи, ніколи).
7. Столиця України — ... (Варшава. Харків, Москва, Львів, Київ).
8. У тижні... (10, 6, 7, 4, 5) днів.
9. Рік має ... (3, 4, 7, 12. 24) місяців.
10. Доба триває ... (7, 10, 12, 24, 30) години.
11. Частиною доби є ... (рік, місяць, тиждень, день, понеділок).
12. Місяць зими — це ... (вересень, жовтень, лютий, листопад, березень).
13. Останній місяць літа — ... (вересень, липень, жовтень, серпень, червень).
14. Якщо зійшло сонце, то ... (почався новий місяць, буде дощ, скоро вечір, настав ранок, час спати).
15. Коли настає осінь, то ... (тане сніг, прилітають пташки, опадає листя, закінчується зима, розпускаються бруньки).
16. Із борошна можна приготувати ... (сметану, млинці, плов, яєшню, голубці).
17. Папір виготовляють із ... (пластмаси, муки, гуми, скла, целюлози).
18. Якщо граки повернулися із теплих країв, це означає ... (скоро буде зима, надворі весна, буде гаряче літо, вже осінь, буде дощове літо).
19. Обід не може відбутися без ... (стола, їжі, ложки, годинника, посуду).
(Відповіді: 1 - підошву, 2 — верблюд, 3 — зайця, 4 - коріння, 5 - двері, 6 - завжди, 7 - Київ, 8 — 7, 9 — 12, 10 — 24, 11 — день, 12 — лютий, 13 — серпень, 14 — настав ранок, 15 — опадає листя, 16 — млинці, 17 - целюлози, 18 — надворі весна, 19 — без їжі.)
Учитель. Ви старанно попрацювали, давайте познайомимось із наступним жителем зоопарку:
Родичами в неї поні,
Статні, гарні, добрі коні.
Чорно-біла одежина,
В смужечку боки і спина. (Зебра.)
Учитель. Так, це зебра. А чи підходить її зовнішність до теми нашого уроку? Чим саме?
V. Закріплення вивченого матеріалу
Робота з підручником (с. 38, завдання 4)
Читання умови завдання
Учитель. Підкресліть два слова чи словосполучення у дужках, які найбільш правильно завершують речення.
1. Саду не буває без... і... (дерев, сторожа, огорожі, черешень, ґрунту).
2. Річка завжди має... і... (берег, пісок, лід, течію, хвилю).
3. У місті завжди є... та... (театр, будинки, натовп, вулиці, велосипеди).
4. Гра завжди передбачає... і... (карти, гравців, штраф, м'яч, правила).
5. Спорт — це завжди... і... (суперники, біг, змагання, перемога, стадіон).
6. У лікарні обов'язково є... і... (лікар, радіо, хворий, гірчичники, операційна).
Обговорення прикладу, наведеного в зошиті.
(Відповіді: 2 — берег і течію, 3 — вулиці та будинки, 4 - гравців та правила, 5 — змагання та стадіон, 6 — лікар та хворий.)
1. Саду не буває без... і... (дерев, сторожа, огорожі, черешень, ґрунту).
2. Річка завжди має... і... (берег, пісок, лід, течію, хвилю).
3. У місті завжди є... та... (театр, будинки, натовп, вулиці, велосипеди).
4. Гра завжди передбачає... і... (карти, гравців, штраф, м'яч, правила).
5. Спорт — це завжди... і... (суперники, біг, змагання, перемога, стадіон).
6. У лікарні обов'язково є... і... (лікар, радіо, хворий, гірчичники, операційна).
Обговорення прикладу, наведеного в зошиті.
(Відповіді: 2 — берег і течію, 3 — вулиці та будинки, 4 - гравців та правила, 5 — змагання та стадіон, 6 — лікар та хворий.)
Учитель. Останнім героєм нашого уроку буде:
Має велетенський ротик,
Товстий, чималий животик.
У водичці він лежить,
У ній навіть їсть і спить.
Правильно, це бегемот.
VI. Підсумок уроку
Учитель. Чи сподобалась Вам екскурсія до зоопарку? (Відповіді дітей.)
Учитель. Кого з тваринок ми побачили? (Відповіді дітей.)
Учитель. Чи всі завдання виконали без помилок? (Відповіді дітей.)
Учитель. Які завдання найцікавіші? (Відповіді дітей.)
Учитель. Наш урок мислення закінчено. Дякую за активну працю. (Нагородження зірочками знань найактивніших учнів та учнів, що виконали завдання самостійно.)
Учитель. Чи сподобалась Вам екскурсія до зоопарку? (Відповіді дітей.)
Учитель. Кого з тваринок ми побачили? (Відповіді дітей.)
Учитель. Чи всі завдання виконали без помилок? (Відповіді дітей.)
Учитель. Які завдання найцікавіші? (Відповіді дітей.)
Учитель. Наш урок мислення закінчено. Дякую за активну працю. (Нагородження зірочками знань найактивніших учнів та учнів, що виконали завдання самостійно.)
Тетяна ГУРКО,
вчитель Харківської гімназії № 1
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014
вчитель Харківської гімназії № 1
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014