Відомо, які революційні зміни в організації й ефективності промислового виробництва викликала поява поточних ліній. Принципи її роботи викликали появу так званої операційно-поточної системи виробничого навчання. Сутність цієї системи така: учень виконує одну операцію, а потім передає деталь на сусіднє робоче місце. Далі він отримує нову деталь, повторює ту саму операцію. Щоб засвоїти нову операцію, учень повинен зайняти сусіднє робоче місце на лінії. Послідовність операцій і становить зміст технологічного процесу.
Підвищення продуктивності праці при операційно-поточній системі досягається лише за умови тривалого виконання кожної з операцій на кожному робочому місці і випуску стабільної продукції. До недоліків системи відносять складність організації послідовного переходу учнів з одного робочого місця на інше, зниження якості продукції при зміні умов роботи.
Цікавий досвід навчання за операційно-поточною системою нагромаджено в профтехучилищах України. Досвід узагальнений в публікаціях М. Я. Кондратова . Відомо, що у професійній діяльності монтажників і слюсарів-складальників радіоелектронної апаратури, слюсарів-електромонтажників, взуттєвиків широко застосовуються поточні лінії. Природно, що і виробниче навчання майбутніх робітників доцільно організовувати на базі поточних ліній. М. Я. Кондратов проаналізував організацію виробничого навчання на поточній лінії для підготовки взуттєвиків у Хмельницькому ПТУ № 16. Характеризуючи виробниче навчання на поточній лінії, він називає такі найважливіші фактори: відбір иавчально-виробничої продукції, визначення ритму і темпу роботи поточної лінії, процедура розміщення учнів за робочими місцями, зміна робочих місць тощо. Наведемо приклад навчання на поточній лінії для виробництва взуття. Величина ритму залежить від тривалості виробничого навчання, складності продукції, вміння швидко і чітко виконувати трудові операції. Число операцій варіює від 10—15 до 60—70 за хвилину, а ритм лінії становить послідовно 10, 20, 50, 90 хвилин. Темп роботи — 0,7 метрів за хвилину.
З допомогою базового підприємства в училищі обладнано дві поточні лінії завдовжки 17 і 25 м, час виробничого навчання безпосередньо на поточних лініях дорівнює 30—50 % від загальної його тривалості. Наслідуючи принцип «від простого до складного», учні починають з виробів на 10—15 операцій і переходять зрештою до зразків модельного взуття на 60 операцій.
Звичайно, для ефективної професійної підготовки потрібно виготовити ряд нормативних документів (зокрема, графіки переміщення учнів за робочими місцями).