Виховна година Привабливий зовнішній вигляд має велике значення для налагодження та підтримання добрих взаємин між людьми, тому дітей слід змалечку привчати дбати про одяг і взуття, доглядати за шкірою, нігтями й волоссям тощо.
Аби виховні заняття такого спрямування учні не сприймали як моралізаторство, варто залучати їх до виконання різноманітних розвивальних інтерактивних завдань, "запрошувати в гості" яскравих казкових персонажів і навіть... запропонувати малим школярикам вступити до Товариства друзів чистоти.Тема. Твій зовнішній вигляд.
Мета. Закріплювати в учнів навички самообслуговування. переконувати у необхідності дотримуватись гігієнічних вимог. Розвивати мовлення школярів, уміння пояснювати зміст слів, прислів'їв. Виховувати охайність, акуратність, бажання дотримуватися настанов щодо формування корисних звичок.
Матеріали та обладнання: предметні малюнки, зображення одягу різного призначення, картки — "смайлики настрою", фішки "Моя позиція", записи на дошці, добірка прислів'їв, картки з діаграмою Венна. пелюстки ромашки і жовте коло, "Лист Мийдодіра", малюнки до ігор "Зачаклований малюнок* та "Що переплутав художник?".
Хід заняття
І. Вступна частина (3-4хв)
- Вправа "Мій настрій"
Якщо про чистоту ти дбаєш, То і здоров'я добре маєш, А отже, завжди гарний настрій. Здоров'я — запорука щастя.
Учні викладають на парти"смайлики настрою", що відповідають їхньому емоційному стану.
- Гра •Займи позицію"
- — Визначмо, що означає бути охайним. Прикріпіть фішку "Моя позиція" там, де вважаєте за потрібне.
На дошці запис, біля обраних рядочків якого учні мають прикріпити свої фішки.
Орієнтовний зміст завдання
Бути охайним — це означає:
- стежити за чистотою свого одягу;
- дотримуватись правил особистої гігієни;
- дбати про чистоту шкіри, волосся, нігтів.
- — Дізнаймося, як визначають охайність учні. II. Робота над темою заняття (32-33 хв)
- Представлення результатів інтерв'ю.
Виступи учнів
Наші кореспонденти отримали завдання взяти інтерв'ю в учнів початкових класів, старшокласників, учителів і вихователів. Послухаймо їхній звіт про результати опитування.
Орієнтовний зміст повідомлень
Кореспондент 1. Учні початкових класів відповідали на запитання "Яку людину можна назвати охайною?".
Нами було опитано 20 учнів 1 -4-х класів. П'ятеро школярів зауважили, що охайним назвали б того, хто гарно поводиться зі своїм головним убором, портфелем, особистими речами, дбає про своє взуття. Решта сказали, що охайна людина має гарний, акуратний вигляд, береже особисті та шкільні речі, чистить зуби, миє руки.
Кореспондент 2. Старшокласники відповідали на запитання "Що ми розуміємо під зовнішнім виглядом людини?" та "Яку людину можна назвати привабливою?"Позакласна робота • Морально-етичне виховання
На думку опитаних, зовнішній вигляд людини — це і чистота тіла, й охайність зачіски, одягу та взуття, а бути привабливим може будь-хто, якщо він або вона тримає в порядку свої речі, одяг, стежить за своїм зовнішнім ви¬глядом та мовленням і поважає інших.
Кореспондент 3. У вчителів та вихователів ми запитували, як вони розуміють вислів 'Кожна людина творить себе сама".
усі опитані дорослі були одностайні у тому, що кожна людина справді творить себе сама. Адже кожен з нас сам керує своєю поведінкою. І лише від самої людини залежить її зовнішній вигляд, вчинки, стосунки з ото¬ченням, те, якою її бачать інші. Недаремно великий російський письменник А. П. Чехов казав: "У людині все має бути прекрасним: і обличчя, й одяг, і душа, і розум".
- Розповідь учителя
— Зовнішній вигляд людини відображає П культуру. От узяти хоча б одяг. Його винайшли ще первісні люди — щоб захистити тіло від холоду, вітру і дощу. А ще одяг може багато розповісти про людину, її смаки, характер, рівень культури, професію. Так, представники багатьох професій носять спеціальну форму.
Учитель демонструє зображення одягу різного призначення, учні називають відповідні професії.
— Головна ознака зовнішнього вигляду культурної людини — охайність, акуратність. Неохайність свід¬чить про неповагу до людей і до самого себе.
— А в чому проявляється охайність учня?
— Чи завжди дітей, що мають охайний вигляд, можна назвати справді охайними? Згадаймо опові¬дання О. Буценя "На вулиці".
- Робота над літературними творами Учні читають оповідання О. Буценя 'На вулиці".
— Як ви вважаєте, чи бувають ліниві охайними?
— А зараз послухаймо вірш Марійки Підгірянки "Школярка".
Підготовлений учень читає вірш напам'ять.
— Якою ви уявили собі Гапинку?
- Порівняльна характеристика літературних персонажів. Діаграма Венна Учні в парах отримують картки з колами, що пере¬тинаються. Заповнюють кола, вписуючи риси, при¬таманні дівчаткам — персонажам кожного з творів, у місці перетину зазначають спільне.
— Хто з дівчаток вам більше сподобався? Чому?
5. Гра "Дзеркало" (робота у парах)
Діти обговорюють зовнішній вигляд одне одного, Дають ввічливі поради щодо виправлення недоліків.
- Сценка "Бруднуля в гостях у школярів"
Стуку двері. До класу заходить Бруднуля (учениця). Бруднуля. Ой, куди це я потрапила? І чому це у вас усі такі чистенькі, гарненькі, свіженькі? Фе-е-е! Не люблю таких. От я вам зараз дам дуже гарні поради.
Шкідливі поради Не вмивайтеся ніколи І не мийте навіть рук — Це заняття непотрібне Нічогісінько не дасть. Знов брудними стануть руки, Шия, вуха — все-все-все... Нащо ж сили марнувати І даремно гаять час? Стригтися також не варто, Та й резону в тім нема, Бо однаково на старість Облисіє голова... (За Григорієм Остером) — Ну як вам мої поради? Правда, чудові? Якщо ви будете їх дотримуватись, я візьму вас до свого Коро¬лівства Бруднуль. Згода? Діти (хором). Ні!!! Бруднуля. А чому?
Учитель. Наші учні не такі. Вони всі охайні, старанні й неледачі. Але ми знаємо діток, що гідні стати жите¬лями Королівства Бруднуль. Послухай вірш про них. Підготовлений учень читає вірш.
- Отак у нас щодня
- Дзвенить за вікнами трамвай:
- "До школи час!
- Вставай, вставай!"
- ...У хаті — метушня.
- Сестра гукає:
- — Де пальто?
- — А де пальто, не зна ніхто,
- Шукаєм навмання.
- Згубив портфеля старший брат,
- Сорочку — середульший брат,
- Штанці — молодший брат.
- А я згубила черевик,
- І олівець раптово зник
- — Шукаєм все підряд!
- Пальто знайшли ми у кутку,
- Портфель — в садочку, на бузку.
- Ну, а штанців нема!
- Коли дивлюся — ось вони:
- Лежать під лавкою штани,
- На них Мурко дріма.
- Дев'ята б'є...
- Ну, так і є
- — Спізнились на урок!
- Порозмовлявши віч-на-віч,
- На місце класти кожну річ
- Даєм собі зарок.
- ...А ранком знов лунає крик:
- — Де мій портфель?
Автор: Галина Волошина, Тетяна Самар. Журнал: «Учитель початкової школи», 2017, № 5