ЩО ТАКЕ БАТЬКІВЩИНА? (УРОК 1)ПРАВА ДИТИНИ. РОЗРОБКИ УРОКІВ
ВАРІАТИВНОГО КУРСУ. 1-Й КЛАС.
БАТЬКІВЩИНА МОЯ — УКРАЇНА!
 
Мета: допомогти учням усвідомити поняття «Україна», «Батьківщина» , «держава»; розвивати в учнів бажання бути чемними громадянами України; сприяти формуванню правової свідомості молодших школярів; виховувати любов до рідного краю.

Обладнання: музичний супровід; картини краєвидів України, Донеччини.

Хід уроку

І. Організаційний момент
 
Хто зберіг любов до краю І не зрікся роду,
Тільки той віддав всю душу,
Все, що міг, народу.
                                                       Олександр Олесь
 
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Бесіда

- Як ви розумієте слова рід, народі
- За що ми любимо свій народ?
- Так, діти, наша рідна земля та її народ — прекрасні.
 
Глянь навкруги, яка твоя земля:
Красива, дивовижна і єдина.
Усе тут дороге: ліс, гори і поля,
Бо це Вітчизна наша — Україна!
 
2. Розглядання малюнків про Україну, її поля, ліси, річки, гори Карпати тощо.

Звучить мелодійна українська мелодія.
 
01.04.2015-1с1          01.04.2015-1с2

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Сьогодні ми поговоримо про рідний край, рідну землю — нашу Батьківщину. Яку країну я маю на увазі? (Україна)

IV. Пояснення вчителя

- Наша Батьківщина знаходиться в центрі Європи. Через всю Україну, з півдня на північ, протікає могутній Дніпро — одна з найбільших річок Європи. На березі Дніпра розташоване найгарніше місто — Київ, столиця нашої держави.

З півдня Україну омивають моря — Чорне та Азовське. На заході піднімаються до неба верхівки Карпат, а на півдні розкинулися Кримські гори. Великі ліси на півночі — Полісся і просторі степи на півдні України. Ось яка дивовижна природа нашої країни!

Читання вчителем вірша II. Воронька «Жура-жура-журавель». Обговорення прочитаного за запитаннями вчителя.
 
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
- Де найкращая земля?
Журавель відповідає:
- Краще рідної немає!
 
- Як ви вважаєте, чи любив свою Батьківщину автор?
- Поясніть свою відповідь словами вірша.
- Складіть 2-3 речення про своє ставлення до України.
01.04.2015-1с          01.04.2015-1сс
V. Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Нумо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли! Встали-сіли!
Бачте, як розвеселили!
 
VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Розгадування кросворда

1) Що об'єднує малят усього світу? (Дружба)

2) Швидко тупотіли ніжки,
Діти бігли гратись в сніжки.
А на личеньках — ... (усмішка).

3) Як називається найголовніша річка України? (Дніпро)

4) Хто на світі найрідніший? (Мама)

5) Як називається столиця України? (Київ)

6) У небі зірочок багато,
Але воно лише одне.
Тому мої матуся й тато
Так називають і мене. (Сонечко)

7) Назвіть слово, від якого утворилося слово Батьківщина. (Батько)

30.03.2015-1-1
2. Малювання різновидів просторів України (гори, ліси, міста, моря)

- Назву держави — У країна — упершевжитов літописі 118 7 ро - ку. Найсвятіші слова для кожного — де мати, Батьківщина, Україна.

01.04.2015-1с1РРРРРнн
VII. Підсумок уроку

- Як називається країна, у якій живемо?
- Оберіть правильну відповідь.

Столицею України є:

а) Львів;
б) Київ;
в) Донецьк.

- Назвіть відомі вам міста України.

- У яких ви вже побували?
 
 
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків
варіативного курсу. 1-й клас» - Х. : Вид. група «Основа»,
2014. – 108,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання
та виховання»; Вип. 2 (122)).