Урок під небом. Тема уроку: Зима-чарівниця.
Мета уроку: Розкрити ознаки зими. Вчити учнів бачити і відчувати красу природи. Заохочувати дітей до творчості, вчити складати загадки, казки, писати вірші. Виховувати почуття прекрасного, дбайливого ставлення до природи, розвивати позитивно-емоційне ставлення до пізнання навколишнього.
Обладнання та матеріали: костюми “зими” і “сніжинок”, кошик з яб-луками, картки з допоміжним матеріалом (віршиками і за-гадками).
Місце проведення уроку: шкільне подвір’я.
Хід уроку.
І. Вступне слово вчителя.
– Чому, діти, ви так любите зиму?
– Згадайте, скільки гарного навкруги взимку – блискучі борульки, ажурні сніжинки, таємничі кучугури. Казкова краса зими притягує, хвилює, бентежить нашу уяву. А чому ж настає зима? Існує така казка:
– Високо-високо, за найвищими хмарами була незвичайна країна, гос-подаркою якої була мати Природа. Вона посилала на землю до людей своїх діток-доньок. А було їх чотири: Весна, Літо, Осінь, Зима. Кожного разу матінка Природа готувала своїх доньок до подорожі на землю. І коли помахала Осінь останнім своїм жовтим листом і попрощалася з нами, прийшла черга зими йти до людей.
– Дізнавшись, що у нас сьогодні урок присвячений зимі, Зимонька-снігуронька завітала до нас.
– Заходь, заходь, сніжна Зимонько!
(діти плескають у долоні)
Зима: – Доброго здоров’я, діти! Хоч мій час господарювання щойно на-стає, а я вже багато попрацювала.
Запорошила снігом поля і дороги, одягла дерева білим пухом (Показ ілюстрацій).
– Цікаво, а що ви знаєте про мою роботу?
В якому стані зараз нежива природа?
– Діти відгадайте загадку:
Біле, як сорочка.
Пухнасте, як квочка.
Крил не має. А гарно літає.
Що це за птиця, що сонця боїться? (Сніг).
– Чому ви думаєте, що це сніг? (Відповіді учнів).
– Давайте, подивимось, які ж це перші вісники зими – сніжинки.
Пухнасті, великі, білі-білі, легенькі, як пушинки;
– На кого вони схожі? (на білих мух, білих пташенят)
– Звідки ж вони прилетіли? (З неба)
– Подивіться, яке небо? (Похмуре, сердите, непривітне. По ньому пливуть темно-сірі хмари і сиплять снігом)
– Послухайте рядки з вірша М.Рильського:
Білі мухи налетіли,
Все подвір’я стало біле,
Не злічити білих мух
Що летять неначе пух.
– Що нагадують сніжинки?
– Діти підставте рукавичку і спіймайте сніжинку, подивіться на неї. Скажіть яка вона? (Всі вони візерунчасті, різної форми, схожі на срібні зірочки)
А тепер зробіть так, щоб сніжинка сіла вам на руку. – Що замість неї залишилось? (Крапелька водички)
То із чого зроблена сніжинка? (З води)
– Хто її викував? (Мороз)
– Як же це відбувається? (Хмаринка пустить крапельку на землю погуляти або землю напоїти, а мороз тут як тут. Відразу, ще в повітрі, заморозить і викує з неї чарівну зірку).
– Подивіться сідають сніжинки.
– Що ж вони роблять на землі?
(Вони землю прикривають теплою, пуховою ковдрою, і хай вона собі спочиває у сні)
Зима запрошує сніжинок (Таня, Оксана, Віта, Марина, Наталка)
Виходять сніжинки і декламують вірші М.Вороного “Сніжинки”, А.Качана “Забіліли сніги” і “Зимовий сад”.
Таня Арцаблюк “Забіліли сніги”.
Ось і зима вже настала:
Там де шуміли луги,
Там де зозуля кувала –
Знов забіліли сніги
Сніг на полях, на дорозі,
Снігом укриті хати
Як тепер Діду Морозу
Наше село віднайти?
Вранці до гаю стежину
Нам протоптать довелось
Щоб і до нас на ялинку
Теж завітав Дід Мороз
Оксана Іванюк “Зимовий сад”
Сиджу я біля підвіконня
Коли дивлюсь у садку
На груші … яблука червоні
Висять на самому вершку.
У сад вдивляючись пильніше
Я довго голову ломав:
Та як же так, чому раніше
Цих яблук я не помічав?
Та от підвівся кіт – гульвіса,
На грушу глянув як сова,
Червоні яблука знялися
І полетіли! Ну й дива!
Взяв олівець я із пекала
І написав в календарі:
“Сьогодні вперше прилетіли
до нас у гості снігурі”
Зима: – Хто найскоріше і найбільше відгадає моїх загадок, той отримає красиві, червоні яблука, вони немов ці снігурі, про які щойно йшлося у вірші.
Ніжна зірка, сніжно-біла,
На рукав з гори злетіла.
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води
(Сніжинка) Вчора з хмари падало,
Річкою текло,
А сьогодні ствердло
І блищить мов скло. (Дощ, сніг, лід)
– Що росте догори коренем? (Бурулька)
– На дворі горою, а в хаті водою? (Сніг)
– Хто наткав полотна
Аж до лісу від вікна?
І сміється задається:
“От така ширина!” (Зима)
– Придивіться уважно до зимового пейзажу: чи можна назвати цю пору року безбарвною?
– Спробуйте перерахувати кольори зими. Давайте влаштуємо змагання хто більше знайде кольорів та відтінків у зимовій порі.
– Який же колір – прикметник справедливо вважають головним кольо-ром зими? (Білий)
М.Сингаївський “Білі черевички у зими”.
Вкрив дерева білими крильми
Морозець колючий мов шепшина
Білі черевички у зими,
Біла-біла в неї кожушина
Білі сани, білогриві коні,
Білі рукавички пухові
Білі щоки, а вуста червоні
Мов розквітлі маки польові.
ІІ. Підсумок зими про свою роботу, про зимові свята.
Вчитель: – Крім нового року взимку ще є ряд народних і релігійних свят: Різдво, Хрещення, Колядки, Щедрівки. На святий вечір і протягом різдвяних свят діти ходять по домах: ко-лядують, щедрують. І всі люди щедро їх частують, пригощають.
Зима: – Бачу я і про свята ви знаєте. А хто знає, чому мій другий місяць має таку назву?
Таня Арцаблюк: Свою назву місяць дістав за тріскучі морози і люті хуртовини. У старовину казали: “У січні і снігом лице січе, і морозом вуха пече”. Білоруси називають його “студзень”, а болгари “великий сі-чко”. А ще існують назви “сніговик”, “тріскун”, “вогневик”, “проси-нець”, бо небо в цей час частіше спить.
Зима: В народі стверджують про мій другий місяць: січень – весні ді-дусь, а зимі цар.
– Що ви можете розказати про мій останній місяць.
Оксана – Підступний і лютий – найкоротший місяць року. О цій порі шаленіють вітри, сичать морози. Його називають “сліпень”, “лютий”, “криво-доріг”, а ще “межень”, бо є межею між зимою і весною. Та най-більш вдала назва “бокогрій”.
ІІІ. Складання казок про зиму.
ІV. Гра “Майстерня Снігової Королеви”.
– Ліплення різноманітних фігур з снігу.
V. Конкурс “Малюнок на снігу?”.
Зима: Я дуже вами задоволена.
Дорогі мої! Від усього серця дякую вам за цю зустріч милу. До побачення.
Діти: Щасливої дороги, Зимонько. Заходь до нас.
VI. Домашнє завдання за групами.
1. Підібрати прислів’я, загадки про зиму.
2. Скласти казку “Ліс узимку”.