Конституція встановлює, що «народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум і інші форми безпосередньої демократії» (ст. 69).
Референдум-це спосіб ухвалення громадянами України шляхом голосування законів України, а також інших рішень з важливих питань загальнодержавного і місцевого значення.
Проведенню референдумів присвячені статті 72-74, 138, 143 Конституції 1 Закон України «Про всеукраїнський і місцевих референдумах» від 3 липня 1991 року з подальшими змінами і доповненнями.
Референдуми можуть підрозділятися по різних підставах на декілька видів.
По територіальній ознаці вони діляться на всеукраїнські - загальнодержавні, проводяться в масштабі всієї України (ст. 72), і місцеві, що проводяться в масштабі тих або інших адміністративно-територіальних одиниць (ст. 143). Крім того, може проводитися референдум в Автономній Республіці Крим (п. 2 ст. 138);
По предмету і змісту вони діляться на конституційні (в результаті яких вносяться зміни в Конституцію), законодавчі (в результаті яких приймаються або скасовуються закони або їх окремі положення) і інші (в результаті яких ухвалюються рішення, що визначають основний зміст Конституції, законів і інших правових актів).
По правових наслідках вони діляться на імперативні (в результаті яких ухвалюється остаточне рішення, що не вимагає подальшого затвердження) і консультативні, (що мають на меті виявлення волі громадян при вирішенні важливих питань державного і місцевого значення. Результати такого референдуму враховуються при ухваленні рішень органами державної влади, але не обов'язкові для них).
Предметом всеукраїнського референдуму може бути:
— внесення змін до Конституції України (ст. 156 Конституції);
— ухвалення, зміна або скасування законів України або їх окремих положень;
— ухвалення рішень, що визначають основний зміст Конституції, законів України і інших правових актів.
Виключно всеукраїнським референдумом розв'язуються питання про зміну території України (ст.73 Конституції).
Референдум не допускається відносно законопроектів з питань податків, бюджету і амністії (ст. 74 Конституції).
На всеукраїнський референдум не виносяться також питання, віднесені законодавством України до ведення органів суду і прокуратури; питання про ухвалення державними органами України надзвичайних і невідкладних заходів по охороні громадського порядку, захисту здоров'я і безпеці громадян; питання, пов'язані з обранням, призначенням і звільненням посадовців, що відносяться до компетенції Верховної Ради України, Президента України і Кабінету Міністрів України.
Всеукраїнський референдум оголошується за народною ініціативою на вимогу не менше трьох мільйонів громадян України, що мають право голосу, за умови, що підписи щодо референдуму зібрані не менше ніж в двох третинах областей і не менше ніж по сто тисяч підписів в кожній області (ст. 72 Конституції).
На референдум Автономної Республіки Крим виносяться питан¬ня, що стосуються компетенції Верховної Ради Республіки Крим.
Предметом місцевого референдуму може бути:
— ухвалення, зміна або скасування рішень з питань, віднесених законодавством України до ведення місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць;
— ухвалення рішень, що визначають зміст ухвал місцевих рад і їх виконавчих і розпорядчих органів. На місцеві референдуми можуть виноситися питання, віднесені законодавством України до ведення місцевого самоврядування відповідних адміністративно-територіальних одиниць, а також питання дострокового припинення повноважень відповідної місцевої ради і її голови.
На місцеві референдуми не виносяться питання про відміну законних рішень вищестоящих органів державної влади і самоврядування; питання, віднесені до ведення органів суду і прокуратури; питання, пов'язані з обранням, призначенням і звільненням посадовців, що відносяться до компетенції відповідної місцевої ради і її виконавчих і розпорядчих органів.
Місцеві референдуми призначаються відповідними місцевими радами. Місцева рада також призначає місцевий референдум на вимогу депутатів, що становлять не менше половини від загального складу місцевої ради або на вимогу, підписаному однією десятою частиною громадян України, які постійно проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці і мають право брати участь в референдумі.
Збір підписів під вимогою про проведення всеукраїнського референдуму не повинен перевищувати трьох місяців, а місцевого референдуму - одного місяця з дня отримання свідоцтва про реєстрацію першої із створених по даному референдуму ініціативних груп.
Новий всеукраїнський референдум з питань, що раніше виносилися на референдум, може бути проведений не раніше, ніж через п'ять років, а місцевий референдум - не раніше, ніж через рік з дня проведення попереднього референдуму з цих питань
Громадяни беруть участь у всеукраїнському і місцевих референдумах на основі демократичних принципів загальної, рівної, прямої участі в референдумі при таємному голосуванні.
Для підготовки і проведення всеукраїнського референдуму в Україні утворюються комісії: Центральна комісія по всеукраїнському референдуму; комісія Автономної Республіки Крим по всеукраїнському референдуму; обласні, районні, міські, районні в містах, селищні, сільські комісії по референдуму; дільничні комісії по референдуму. До утворення Центральної комісії по всеукраїнському референдуму її функції виконує Центральна виборча комісія по виборах народних депутатів
У бюлетені для голосування міститься назва проекту (проектів) законів, що виноситься на референдум, рішення і пропонується громадянину відповісти «так чи ні» на питання про ухвалення або відхилення цього проекту (проектів). Проект закону, рішення вважається прийнятим, якщо за нього була подана більшість голосів громадян від числа, що взяли участь в голосуванні. Референдум визнається таким, що не відбувся, якщо в ньому взяли участь менше половини громадян, внесених в списки для голосування
Закони, інші рішення, прийняті всеукраїнським референдумом, мають вищу юридичну силу по відношенню до законодавчих актів Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, підзаконних актів міністерств і відомств України і Автономної Республіки Крим, рішень місцевих рад.
Рішення, прийняті місцевим референдумом, мають вищу юридичну силу по відношенню до рішень місцевих рад, на території яких вони проводяться.
Закони і інші рішення, прийняті референдумом, не потребують затвердження державними органами і залежно від виду референдуму можуть бути скасовані або змінені лише на основі:
— референдуму або акту Верховної Ради України (для законів і рішень, прийнятих всеукраїнським референдумом),
— акту Верховної Ради Автономної Республіки Крим (для законів і рішень, прийнятих референдумом АРК),
— рішення місцевої ради (для рішень місцевого референдуму).
Для скасування або зміни результатів референдуму необхідне рішення, прийняте більшістю не менше 2/3 від загального числа депутатів відповідної ради з обов'язковим затвердженням на референдумі,
який повинен бути проведений протягом шести місяців після внесення зміни або скасування.
Від референдуму слід відрізняти плебісцит - голосування населення з найважливіших питань, яке на відміну від референдуму не тягне за собою обов'язкових наслідків для держави. Результати плебісциту лише беруться до уваги.
ПОНЯТТЯ РЕФЕРЕНДУМУ І ВИДИ
- Деталі
- Категорія: Скарбничка