Трудове навчання (обслуговуюча праця)

5 клас

Автор:

Чумак Тамара Василівна,

вчитель обслуговуючої  праці  СПМШ І-ІІІ ступенів ім. М.О.Кириленка №16 м. Білої Церкви, спеціаліст вищої категорії

 

Тема. Підготовка швейної машини до роботи.

Мета.

-                          Ознайомити учнів із правилами підготовки швейної машини до роботи та організацією робочого місця;

-                          формувати навички керування швейною машиною (без ниток);

-                          розвивати уважність;

-                          виховувати свідоме виконання правил безпечної праці і санітарно – гігієнічних вимог.

Обладнання. таблиці “Швейна машина” , швейні машини.

Інструменти і матеріали: тканина, олівець (крейда), лінійка.

Основні поняття: фрикційний гвинт, лапка, машина строчка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

  1. I.Організаційний момент
  2. II.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

Опитування

  1. 1)Із яких основних частин складається швейна машина?
  2. 2)Продемонструйте позу працюючих на швейній машині, положення рук і ніг при цьому.
  3. 3)Які стаціонарно – гігієнічні вимоги при цьому ви виконали?
  4. 4)Назвіть правила безпечної праці перед початком роботи (під час роботи) на швейній машині.
  5. III. Вивчення нового матеріалу

Підготовка швейної машини до роботи (із практичним закріпленням).

Підготовка швейної машини до роботи полягає в організації робочого місця для проведення швейних робіт і виконується в такій послідовності:

  1. 1)Зі швейної машини з ручним приводом потрібно зняти футляр, вставити рукоятку в гніздо та закріпити її. (Учитель демонструє ці прийоми на машині, а в разі відсутності відповідного обладнання – на таблиці.)

Швейну машину з ножним приводом слід дістати з тумбочки і натягти приводний ремінь на пускове колесо. (Учитель демонструє на швейній машині.)

  1. 2)Установити машину на робочий хід за допомогою фрикційного гвинта. (Учитель пропонує учням виконати установку фрикційного гвинта.)
  2. 3)Перевірити, щоб біля швейної машини не було сторонніх предметів.
  1. IV.Практична робота. Виконання вправ у роботі на швейній машині (без ниток)

Інструменти й матеріали: тканина, олівець (крейда), лінійка.

Методичні рекомендації.

 Перед початком роботи вчитель проводить інструктаж, нагадуючи правила безпечної праці, повідомляє порядок роботи, демонструє прийоми роботи на швейній машині.

Під час роботи вчитель контролює дотримання правил безпечної праці та стаціонарно – гігієнічних вимог.

Послідовність виконання.

  1. 1)Намітити олівцем (крейдою) на тканині, складені вдвічі, лінії.

2)    Поставити машину на робочий хід, повернувши фрикційний гвинт від себе     (до упору). При цьому лівою рукою притримати махове колесо.

3)    Підняти голку у верхнє положення, обертаючи махове колесо.

4)    Підняти лапку.

5)    Підкласти тканину під лапку.

6)    Опустити голку, повертаючи махове колесо на себе, і проколоти тканину на                     початку наміченої лінії.

7)    Опустити лапку.

8)    Виконати строчку, направляючи тканину так, щоб проколи голки точно    уздовж наміченої лінії.

9)    Дійшовши до кінця лінії, підняти голку й лапку, вийняти тканину.

10)  Під час прокладання строчки уздовж ламаної лінії повороти робити, коли опущена голка й піднята лапка.

11)  Прокладання строчки уздовж хвилястої лінії виконувати на малій швидкості обертання махового колеса.

Примітка. Під час роботи стежити за тим, щоб махове колесо оберталося на працюючого, при цьому тканина повинна рухатись від працюючого.

  1. V.Закріплення нових знань та вмінь учнів

Бесіда.

  1. 1)Як установити машину на робочий хід?
  2. 2)Опишіть послідовність дій перед початком шиття на машині.
  3. 3)Як виконати повороти строчки під час шиття на швейній машині?
  4. VI.Підсумки уроку.

Учитель оцінює результати роботи, аналізуючи допущені помилки.

  1. VII.Домашнє завдання.

Підготувати інструменти і матеріали для швейних робіт.