Трудове навчання (обслуговуюча праця)
5 клас
4
Автор:
Чумак Тамара Василівна,
вчитель обслуговуючої праці СПМШ І-ІІІ ступенів ім. М.О.Кириленка №16 м. Білої Церкви, спеціаліст вищої категорії
Тема: Призначення й загальна будова швейної машини.
Мета:
- Ознайомити з основними видами технічних об’єктів у побуті й на виробництві;
- забезпечити засвоєння учнями знань по призначенню та будові універсальної швейної машини з ручним і ножним приводом, правил безпечної праці на швейній машині;
- формувати навички управління швейною машиною (без ниток);
- виховувати дбайливе ставлення до обладнання.
Обладнання: таблиці ”Правила безпечної праці”, ”Швейна машина”,”Природні пристрої”,”Швейні машини” ,”Види машин”.
Інструменти і матеріали: олівець і лінійка.
Основні поняття: ручний і ножний привод, платформа, рукав, стояк, махове колесо, фрикційний гвинт, регулятор натягу верхньої нитки, шпульний ковпачок, машинна голка, притискна лапка, важіль ниткопритягача, голівка, голковід, голкотримач.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
- I. Організаційний момент
- II.Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Бесіда.
- 1)Назвіть інструменти для ручної обробки виробів із різних конструкційних матеріалів (метал, деревина, тканина, нитки).
- Охарактеризуйте їхнє призначення та будову, прийоми роботи з ними.
- III.Вивчення нового матеріалу
- Основні види техніки
Усі названі раніше інструменти (голка, лопата, викрутка тощо) називають технічними об’єктами. Вони служать знаряддями для роботи.
У сучасному виробництві й побуті широко застосовуються всілякі машини, які відрізняються за призначенням, конструкцією та розмірами. Усі машини мають загальну властивість – вони виконують корисну роботу, частково або цілком заміняючи ручну працю людини. Залежно від виконуваних функцій розрізняють кілька видів машин.
Учитель знайомить учнів із видами машин, використовуючи схему.
Міні тренінг
- 1)Назвіть машини, які застосовуються в побуті.
- 2)До якого виду ви їх можете віднести?
- Види побутових швейних машин.
Швейні машини належать до робочих машин.
- Яку корисну роботу виконують швейні машини?
Побутові універсальні швейні машини призначені для виконання технологічних операцій, у результаті яких із кількох деталей одержують один цілий виріб. Такі машини називають технологічними робочими машинами.
Учитель дає класифікацію швейних машин залежно від виду приводу, використовуючи наявне в майстерні обладнання та схему “Приводні пристрої”.
- Загальна будова швейної машини.
- У чому різниця між ручним і ножним приводом?
- Визначте переваги та недоліки кожного з них.
Швейні машини відрізняються за зовнішнім виглядом, формою окремих частин і навіть розташуванням деяких пристроїв. Попри існуючу різноманітність, усі швейні машини мають подібну будову.
Учитель демонструє окремі частини швейної машини (платформа, рукав, стояк рукава, голівка) і пристрої (регулятор довжини стібка, регулятор натягу верхньої нитки, моталка, човниковий пристрій, шпульний ковпачок, махове колесо, фрикційний гвинт, машинна голка), пояснює призначення фрикційного гвинта й принцип його використання.
Міні тренінг
Установити швейну машину на робочий (холостий) хід. Відповісти на запитання:
- 1)У якому положенні фрикційного гвинта під час обертання махового колеса голка рухається?
- 2)Чому необхідно лівою рукою притримувати махове колесо машини?
- 4.Правила безпечної праці та санітарно гігієнічні вимоги під час роботи на швейній машині. Організація робочого місця.
Бесіда.
- 1)Чому на платформі швейної машини не повинно бути сторонніх предметів?
- 2)Розповісти про призначення робочого одягу під час роботи на швейній машині.
- 3)Чи можна пити на швейній машині, якщо у виробі залишилися шпильки? Чому?
- 4)Покажіть, як треба правильно сидіти за швейною машиною.
- 5)Покажіть правильне положення рук під час роботи на швейній машині.
IV. Практична робота. Ознайомлення із загальною будовою швейної машини.
Послідовність виконання.
- 1)Знайти на швейній машині платформу та розташовані на ній певні деталі й механізми.
- 2)Знайти голівку рукава та розташовані на ній частини й механізми.
- 3)Знайти стояк рукава та розташовані на ньому деталі й механізми.
- 4)Заповніть таблицю.
- 5)Поясніть призначення:
а) фрикційного гвинта;
б) зубчастої рейки;
в) притискної лапки;
г) моталки;
д) регулятор довжини стібка.
№ |
Назва механізму деталі |
Призначення механізму, деталей |
1 |
Регулятор довжини стібка |
|
2 |
Для механічної намотки нитки на шпульку |
|
3 |
Махове колесо, ручка махового колеса |
|
4 |
Для притискання тканини до зубчастої рейки |
|
5 |
Ниткопритягач |
|
6 |
Для встановлення швейної машини на холостий або робочий хід. |
V. Закріплення нових знань та вмінь учнів.
Бесіда.
- 1)До якого типу машин належить швейна машина?
- 2)Який вид приводу має швейна машина у шкільній майстерні? У чому його переваги й недоліки?
VI. Підсумки уроку.
Учитель коментує й оцінює результати практичної роботи.
VII. Домашнє завдання.
- 1)Підготувати інструменти і матеріали для роботи на швейній машині.
- 2)Опрацювати текст підручника.