Урок з математики у 1 класі
Одним із основних завдань учителя 1 класу є формування в учнів контрольно-оцінних умінь та практичних навичок. Тому на кожному із своїх уроків намагаюся спонукати дітей до взаємо- і самооцінних суджень, залучати їх до активного колективного учіння, спрямованого на практичне застосування набутих знань.
Спостерігаючи за дітьми, зробила висновок, що такий підхід полегшує їм процес усвідомлення та засвоєння навчального матеріалу і водночас викликає інтерес до навчальної діяльності, бажання випробувати свої сили.
Для прикладу хочу запропонувати увазі читачів журналу «Початкова школа» конспект одного зі своїх уроків.
Те м а. Склад числа 10. Порівняння чисел у межах 10.
Мета. Сприяти засвоєнню учнями складу числа 10; формувати в них обчислювальні навички, уміння порівнювати числа та розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення, здатність співпрацювати в парі.
Обладнання: підручник «Математика, І клас» (автори: Рівкінд Ф.М., Оляницька Л.В.), «Альбом завдань з математики для учнів 1 класу» (автор: Балютіна К.М.), ламіновані індивідуальні картки та таблиці «Склад чисел у межах 10», маркери для білої дошки, лічильний матеріал, математичні віяла, магнітні цифри.
Хід уроку
І. Підготовка учнів до сприйняття знань.
— Діти, усміхніться один одному та мені, щоб нам було весело працювати, і розпочнемо урок.
- 1) Робота учнів у парах: повторення складу чисел 4—9 на засадах використання ламінованих таблиць типу:
--- Ви вже вивчили склад чисел від 4 до 9, і я хочу перевірити, хто з вас краще його запам’ятав.
Учитель пропонує учням І ряду вписати за допомогою маркера числа, що утворюють склад чисел 6 (І варіант) та 7 (II варіант); учням II ряду - числа, що утворюють склад чисел 8 та 9.
Учні, які не встигають, згадують склад чисел 4 і 5.
- 2) Взаємоперевірка.
Завершуючи роботу, діти обмінюються табличками та, орієнтуючись на зразки вчителя, здійснюють взаємоперевірку.
- 3) Фронтальна робота з класом на засадах використання «Альбому завдань з математики для учнів 1 класу».
--- Склад якого числа демонструє Крокодил Гена?
Школярі дають відповідь за допомогою математичного віяла.
- 4) Колективна гра «Хто вистоїть?»
Учитель називає пару чисел, що утворюють склад будь-якого числа в межах 9-ти (наприклад: «5 і 3»), а першокласники, стоячи, хором називають суму (8). Хто відповів пізніше за інших, сідає. А решта — продовжує участь у грі. Перемагає той, хто протримався довше за всіх.
ІІ. Оголошення теми уроку.
--- Які ви в мене молодці! Так гарно працювали! Я дуже вами задоволена! Сьогодні ж ми маємо вивчити склад числа 10. Упевнена, ви швидко з цим упораєтеся.
ІІІ. Практична робота, спрямована на усвідомлення вивченого.
- 1) Фронтальна робота з класом.
Педагог пропонує першокласникам взяти з набору лічильного матеріалу 10 пластикових паличок і довільно розділити їх на дві купки. Після цього порахувати кількість паличок у кожній з них та озвучити (уникаючи повторення схожих випадків) на клас результати своєї роботи.
Діти, щойно ви назвали склад числа 10. Давайте перевіримо, хто був найуважнішим і запам’ятав його.
- 2) Робота учнів у парах: біля дошки та на місцях.
5 пар першокласників, радячись між собою, за допомогою магнітних цифр заповнюють прикріплені на дошці 5 таблиць «Склад числа 10». (Цифри можна вписати або вставити у відповідні розрізи). Для слабовстигаючих учнів таблиця може бути частково заповнена.
Решта учнів класу працює з лічильним матеріалом. Почергово ділячи 10 паличок на дві купки, діти вписують маркером в аналогічні ламіновані індивідуальні картки відповідні пари чисел.
- 3) Колективна перевірка результатів роботи пар, які працювали біля дошки, з опорою на індивідуальні картки.
IV.Робота в зошитах з використанням підручника.
- 1) Хвилинка каліграфії: повторення написання цифр 1 і 0 та письмо числа 10.
Перш ніж приступити до письма, школярі згадують алгоритм написання цифр 1 і 0 та кілька разів обводять через прозору пластикову плівку зразки написання даних цифр, виконані вчителем в їхніх зошитах. Потім прибирають плівку й по піврядка пишуть 1 та 0 у зошиті й «коронують» їх найкращі варіанти за допомогою позначення «V» над цифрами.
Перед написанням числа 10 учитель наголошує, що кожна цифра цього числа пишеться в окремій клітинці. Для хвилинки каліграфії достатньо написати число 10 три—чотири рази.
- 2) Самостійна робота: порівняння чисел у межах 10 (виконання завдання № 2 на с. 44 підручника).
Перед тим, як дати першокласникам самостійну роботу в підручнику, педагог пропонує їм виконати подібне завдання усно. З цією метою він почергово показує пари чисел від 1 до 10 та просить дітей за допомогою математичних віял продемонструвати йому, яке з чисел більше.
- 3) Фронтальна перевірка виконання самостійної роботи на засадах взаємоперевірки.
Для перевірки правильності виконання письмового завдання учні обмінюються зошитами, що посилить їхню уважність.
- V. Розв'язування задач.
1) Фронтальна робота з класом.
- Педагог почергово читає 2 задачі (одну на додавання і одну на віднімання), пропонуючи учням плеснути в долоні, якщо задача відповідає схемі:
+ |
Учитель читає задачу і пропонує учням обрати відповідну їй схему:
- |
- 2) Самостійне складання та розв’язування задачі за малюнком.
Учитель демонструє картку 42 «Альбому завдань з математики» і пропонує першокласникам до кожної із схем скласти за малюнком задачу: І варіант — до першої схеми, II варіант — до другої.
- 3) Фронтальна перевірка самостійної роботи.
Залежно від того, як працювали діти, педагог хвалить їх і нагадує (для слабовстигаючих учнів), як у таких випадках слід міркувати.
- Підбиття підсумків уроку.
- 1) Перевірка засвоєння учнями навчального матеріалу.
--- Діти, щоб перевірити, як ви засвоїли склад числа 10, пропоную пограти в гру «З кожним кроком». (Правила гри: учень може зробити крок вперед лише після того, як навів приклад складу числа 10)
Названі вчителем учні по черзі крокують, їхні сусіди по парті рахують кроки, а решта учнів класу стежить за правильністю відповідей.
Слабовстигаючим школярам учитель радить підглядати на пальці власних рук.
--- Візьміть у руки математичні віяла та доведіть, шо ви вмієте порівнювати числа в межах 10.
Учитель почергово показує на пари чисел, розміщених на дошці, а діти піднімають відповідний знак. Для самоперевірки педагог відкриває прикритий у нерівності знак.
- 2) Створення у дітей позитивного емоційного настрою та відчуття задоволення від навчальної праці.
--- Діти, хто відчуває, що засвоїв склад числа 10? Уміє порівнювати числа? Хто отримав задоволення від роботи на уроці?
Особисто я відчула величезне задоволення від нашої співпраці. Дякую вам за це! Ви чесно заслужили відпочинок.
Джерело: Науково-методичний журнал «Початкова школа» №8 2017, Любов Філіпінко,учитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії, старший учитель Комунального закладу «Навчально-виховне об’єднання «ЗОШ І-ІІІ ст. №31 з гімназійними класами, ЦДЮТ «Сузір’я» Кіровоградської міської ради Кіровоградської обл.