ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ – БАГАТСТВО НАЦІЇ. РОЗДІЛ II. РОЗРОБКИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ДО УРОКІВ КУРСУ «ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я», ВИХОВНИХ ГОДИН
Мета: ознайомити учнів з правилами профілактики найпоширеніших захворювань зубів; розвивати пізнавальні здібності й можливості; виховувати бережливе і дбайливе ставлення до свого здоров'я.
Обладнання: демонстраційний матеріал; таблиці; схеми; малюнки; аудіозапис пісні «Посмішка»; записи на дошці; зубна щітка; зубна паста; словник тематичний; діафільм «Айболить».
Хід заняття
І. Організаційний момент
Дзвоник нас усіх покликав,
Бо до праці час настав.
Тож і ми часу не гаймо
На заняття з охорони життя поспішаймо,
Бо здоров'я — основа усього на світі,
Здоровими бажають бути всі діти.
Діти, посміхніться всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День для вас здоровим буде.
 ІІ. Актуалізація опорних знань
На дошці — малюнки із людей, які посміхаються.
- Чи подобаються вам ці малюнки?
- Чим вони подобаються?
- Чи хочете мати таку посмішку?

 Робота над загадками
  • Повен хлівець білих овець. (Зуби)
  • Білий, та не сніг, гострий та не ніж. (Зуб)
  • Невеличке корито білими гусьми набито. (Зуби)
  • - Що є спільного в змісті цих загадок? (Слово «білий»)
  • - Здавна люди цінували і берегли зуби. Зуби називають візитівкою здоров'я.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань заняття
- Сьогодні ми поговоримо про правила догляду за зубами, адже зуби відіграють значну роль у нашому організмі.
Завдання
1. Розширити знання про зуби, їх значення для загального здоров'я.
2. Навчитися правильно доглядати за зубами.
3. Удосконалити навички особистої гігієни кожного.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Розповідь учителя про зуби
- Для підтримання своєї життєдіяльності людина щодня повинна вживати їжу. У ротовій порожнині їжу смакують, подрібнюють, перетирають, і вона потрапляє до шлунку. Механічна переробка їжі здійснюється за допомогою зубів і язика.
Зуби — найтвердіші частини нашого організму. Шар білої емалі, яким вони вкриті, не поступиться твердістю слоновій кістці.
У дорослої людини 32 зуби. їх будова і форма неоднакові. Це залежить від функцій, що вони виконують.
Учитель демонструє малюнок зуба та його розміщення в ротовій порожнині.
- Спереду є вісім гострих різців. Ними ми перегризаємо моркву, відкушуємо яблуко, за ними — чотири міцні ікла, по два з обох боків. Вони допомагають відкушувати тверду чи в'язку їжу. Далі — вісім малих кутніх зубів.
Кутніми зубами їжу подрібнюють і пережовують. Їх коронки з широкою бугристою жувальною поверхнею. У кожному зубі є корінь, що міститься у глибокій лунці. Його шийка занурена в ясна, а коронка виступає в ротову порожнину. Зовні коронку вкриває тверда зубна емаль, що оберігає зуб від псування, стирання й потрапляння в нього мікробів. Під емаллю є щільна речовина, схожа на кісткову. Саме її висвердлює лікар, коли хоче закрити тріщину пломбою. Усередині зуб порожнистий. У тій м'якості, що заповнює зуб, розгалужені кровоносні судини й нерви.
У немовляти немає зубів. Приблизно з шести місяців у дітей з'являються молочні зуби, що поступово випадають і змінюються на постійні. Остання пара зубів — зуби мудрості — з'являються у людини в 20-22 роки.
Та хоч які тверді зуби, вони, як і інші частини тіла, також бояться мікробів.
Пригадаймо рекламу по телебаченню про збереження зубів. Яке слово звучить найчастіше? (Карієс)
 
2. Розповідь з елементами бесіди про хворобу зубів та її запобігання
Довідкове бюро
Слово карієс — латинського походження, дослівно означає «гниття». Це порожнина в зубах, що з'являється внаслідок руйнування зубної емалі та гниття зубів. Причини карієсу: неправильні харчування та догляд за зубами.
(Розглядання малюнка на таблиці «Проникнення інфекцій в організм через хворий зуб».)
- Зуби дуже не люблять солодкого. Особливо шкідливі залишки печива і цукру. Який відомий дитячий вірш ви пам'ятаєте? («Ой, болить у мене зуб»)

Слухання вірша (розповідає учень)
Ой,болить у мене зуб,
Бо не хоче їсти суп.
Хоче меду, хоче грушку
Ще й смачненької пампушки.
А як дасте ще й сметани —
Вмить боліти перестане.
 
- Насправді він болить від надмірного захоплення солодощами. Через деякий час вони перетворюються на кислоту, що руйнує тверду тканину зубів. Але солодкі продукти смачні й корисні для організму, тому слід запам'ятати такі правила (вивішує таблицю із записами):
  • не споживати солодкого перед сном;
  • не завершувати прийом їжі солодощами;
  • після печива чи цукерок краще з'їсти яблуко чи інші фрукти.
  • - Пригадайте українську народну казку «Телесик». Які зуби мала змія? (Міцні)
  • - Людині у жодному разі не можна зубами розлущувати горіх, розгризати кістки і тверді цукерки.
  • - Як ви вважаєте, що трапиться, якщо в холодну банку налити кип'ятку? (Відповіді дітей.)
  • - Так само і зуби. Вони дуже не люблять різкої зміни температури. Не можна морозиво запивати гарячим чаєм. Натомість запийте фруктовим соком.
Фізкультхвилинка
Вранці часу я не гаю,
На зарядку вибігаю,
Марширую, присідаю,
Легко бігаю, стрибаю,
І не стомлююсь нітрішки,
Бо я дужі маю ніжки.
 
V. Продовження роботи над новим матеріалом
1. Гігієнічні засоби захисту зубів (бесіда)
- Залишки їжі між зубами створюють сприятливе середовище для розмноження мікробів.
- Як можна запобігти розмноженню мікробів?
- Я вважаю, що не потрібно вживати їжу. Чи маю я рацію? Доведіть свою думку. (Відповіді учнів.)
- Щодня перед сном потрібно чистити зуби, а після їжі полоскати рот теплою водою.
- Відгадайте загадку.

Кістяна спинка,
На черевці щетинка,
По брамі стрибала,
Всі крихти виганяла. (Зубна щітка)
 
Слухання віршів

У ч н і  (по черзі)
1. Кроленята — глянуть любо:
Об морквини чистять зуби.
І тому в них зубки цілі —
Гострі-гострі, білі-білі.
2. В мене щіточка зубна,
Подивіться: ось вона!
Зверху вниз і навпаки
Чищу зуби залюбки.

- Зубну щіточку придумали ще первісні люди. Це була звичайна паличка з розжованим кінцем.
Кожна людина повинна мати власну зубну щітку. Дітям слід придбати спеціальну, дитячу. Вона менша і зручніша. Лікарі вважають, що для дорослих потрібно використовувати маленьку щіточку, що зможе дістатися найвіддаленіших зубів, які іноді залишаються недочищеними. Уважається, що найкращою є щітка з увігнутою головкою по формі зубів.
- Але що можна зробити однією сухою щіткою? Що потрібно покласти на щіточку перед тим, як чистити зуби? (Відповіді дітей.)
- Пасти є різноманітні. Назвіть свою зубну пасту.
- А зараз уважно розгляньте коробочки з-під зубної пасти. Знайдіть записи про те, які саме речовини містить ваша паста. (Натрій, кальцій, фосфор, кремній, фтор)
- Усі ці макроелементи забезпечують здоров'я вашим зубам. Крім усіх цих заходів профілактики зубів потрібно не рідше, ніж двічі на рік відвідувати лікаря. Розставивши літери у порядку зростання цифр, зможете дізнатися, якого саме лікаря слід відвідувати.
 

4

1

5

3

2

8

7

10

6

9

М

С

А

О

Т

Л

О

Г

Т

О

 (Стоматолог)

Довідкове бюро. Стоматолог — слово грецького походження, що означає «лікар, який лікує захворювання ротової порожнини». Якщо є хворі зуби, він на основі вивчення симптомів та аналізів поставить діагноз, зробить висновок про хворобу.
 
2. Виступ лікаря-стоматолога

3. Слухання діалогу хворого та здорового зубів
  • - Що це на тобі таке маленьке чорненьке утворилося?
  • - А це у мене карієс починається.
  • - То чому ж ти не скажеш про це господареві?
  • - Йому байдуже. Він не дбає про мене, псує мене.
  • - Як?
  • - Постійно гризе ручку, а одного разу навіть розкусив горіх.
  • - Співчуваю тобі.
  • - Діти, що хлопчик зробив неправильно?
  • - До кого йому потрібно звернутися?
4. Народні методи лікування зубів
- Зуби можна лікувати народними методами. Ось послухайте.
У ч н і  (по черзі)
1. Шалфей заварити і теплим відваром полоскати хворе місце.
2. Кусочок не солоного свинячого сала покласти на хворе місце між яснами і щокою. Тримати в роті 15-20 хвилин, поки біль не вщухне.
3. Листки малини, м'яти порізати і додати 30 г винного оцту. Усе це три дні настоювати в скляному посуді. Потім настій процідити і ним полоскати ротову порожнину.
5. Гімнастика для зубів
- Можна для зубів робити гімнастику. Для цього часу на ринках Індії продають паличку дерева. Таку паличку очищують від кори і жують. Роздрібнені волокна ретельно очищають зуби, а сік, приємний на смак, дезінфікує і зміцнює ясна.
У нас немає такого дерева, але ми можемо його замінити, жуючи яблуко, моркву чи інші фрукти та овочі.
Існують інші засоби захисту зубів: жувальна гумка; вітаміни словенської фірми КРКА «Піковіт», які містять кальцій і фосфор, що сприяють зростанню і зміцненню зубів.

Фізкультхвилинка
VI. Узагальнення та систематизація знань
1. Порівняння зубів (на дошці — малюнок хворого та здорового зубів)

Робота за схемою «Порівнюй так»
1. Уважно розглянь малюнок хворого та здорового зубів.
2. Знайди між ними спільне та відмінне.
3. Зроби висновок.

2. Складання інструкції «Бережіть зуби» (робота в групах)
На основі вивченого, почутого учні групами складають інструкцію, де зазначають правила, як зберігати зуби.
1. Регулярно чистити зуби.
2. Не зловживати солодощами.
3. Не гризти твердих предметів.
4. Не їсти гарячого після холодного і навпаки.
3. Робота над розумінням порівнянь та висловлювань
  • Зуби, ніби крейда.
  • Тримати язик за зубами.
  • Покласти зуби на полицю.
  • Вивчити назубок.
  • Дарованому коневі в зуби не заглядають.
  • Зуби, як у коня — ...(міцні).
  • Зуби, як у миші — ...(гострі).
4. Перегляд діафільму «Айболить»
- Переглядаючи діафільм, зверніть увагу на те, що саме лікував лікар у хворих тварин. У якої тварини боліли зуби?

5. Розв'язування задач
  • У бабусі Оксани залишилось 7 зубів, а в дідуся Степана — 10 зубів. У кого залишилося більше зубів? На скільки більше зубів у дідуся, ніж у бабусі?
  • Під час лікування хворому лікар вирвав 4 зуби. Після цього пацієнт, втрачаючи свідомість, ненароком вибив зуба і лікареві. Скільки зубів було втрачено всього?
  • В Андрійка 4 зуби, а в Мишка — 12 зубів. Скільки всього зубів у хлопчиків?
6. Складання реклами зубної пасти (робота в парах)
7. Робота в зошитах
1-й варіант. Намалювати фрукти, що зміцнюють зуби (морква, яблуко...).
2-й варіант. Намалювати їжу, що руйнує зуби (цукерки, горіхи...).

8. Гра «Чутливе вушко»
Учитель називає їжу, корисну для зубів, та їжу, що завдає шкоди їм. Почувши «корисне» для зубів, діти плещуть у долоньки.
Слова: цукерки, сир, яблуко, горіх, молоко, м'ясо, дуже гарячий чай, масло, морква, кістка.

9. Гра «Магазин»
На столі викладено речі, що допомагають зміцнювати зуби. Учні по черзі складають діалог та «купують» речі. (Зубна щітка, зубна паста, вітаміни)

10. Хвилинка-цікавинка про сміх
- А чи знаєте ви, що дитина після народження за 6 тижнів починає посміхатися. Діти сміються найбільше — до 400 разів на день, а дорослі рідше — лише 15 разів. Даремно! Сміх позбавляє стресу, поліпшує кровообіг, навіть сприятливо діє під час грипу. Коли ми сміємося, то серце починає прискорено битися, частішає пульс, очищаються бронхи, легеневий обмін повітрям збільшується.

VII. Підсумок заняття
- Діти, чи впоралися ми із завданнями, що стояли перед нами на початку уроку?
- Що вам особливо сподобалося або не сподобалося?
- Якщо ви дотримуватимете всіх вивчених правил гігієни, то матимете чарівну, веселу, щиру, сліпучу посмішку на все життя!
 
Навчальне видання «Здоров'я дітей – багатство нації», Ященко Л. В. - Х. : Вид. група «Основа», 2015. – 126, [2] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 1 (133)).