Тема. Я сильний. Спритний. Вмілий.
Мета:
- · формувати у школярів переконання, що рух і здоров`я взаємопов`язані, що систематичні заняття фізичними вправами корисні для розвитку організму;
- · розвивати в учнів бажання проводити своє життя в русі: працювати над собою, займатися спортом;
- заохочувати дітей до ігор, фізичних вправ, спорту, виховувати бажання вести здоровий спосіб життя.
Обладнання: комплекс вправ, малюнки «Ігри та забави», картки з зображенням «+», «-».
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
- Посміхніться один одному, обміняйтися компліментами з товаришем по парті.
Хто здоровий, той сміється,
все йому в житті вдається.
Він долає всі вершини,
це ж чудово для людини.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
- Діти! Що для людини є найдорожчим? (здоров’я)
- Що ви робите, щоб бути здоровими?
- Які ознаки здоров’я є у вас?
- Від чого залежить здоров’я? (Від спадковості; від стану навколишнього середовища; від способу життя людини; від правильного повноцінного харчування)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, багатьом з вас подобається урок – фізкультура. Поясніть, чому?
- А як ви розумієте прислів`я «Хто сортом займається – той сили набирається»
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на урок ми запросили доктора Спортсменкіна. Він нам розкриємо секрет, як рух може укріпити здоров`я , познайомимось з вправами, які розвивають силу та витримку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь доктора Спортсменкіна.
Фізкультура та спорт корисні для здоров`я . Людський організм налаштований таким чином, що малорухливий спосіб життя швидко призводить до погіршення здоров`я, до різних порушень організму. Спостерігаються тоді втрата сили, зменшення швидкості, витривалості організму.
Словничок .
Сила – здатність людини перемагати зовнішній опір.
Витривалість – здатність організму протистояти стомлюванню, витримувати велике фізичне напруження.
2. Робота за малюнками.
Давайте роздивимося малюнки.
- Що роблять діти? (Бігають, пригають, грають, ходять)
- Для чого людина повинна багато рухатись?
Щоб бути здоровим , сильним, спритним та вмілим, треба багато рухатись та тренуватися.
Мозковий штурм .
- Назвати види рухової активності. (У переліку мають бути: ранкова зарядка, уроки фізкультури, танці, фізична праця, рухливі ігри, туризм й усі інші види спорту, які назвуть діти.)
3. Бесіда
- Хто з вас відвідує спортивні секції?
- Яким видом спорту ви займаєтесь?
- Що змінилось у вашому організмі?
4. Робота в парах з таблицею.
- Який вид спорту розвиває силу, а який – витривалість?
и?? ???????вхаючись , і ковзаючись по сходах. В цей час ( за 20 сек. До фінального свистка ) « Спартак» забиває другий гол у ворота гостей. Уболівальники вирішили повернутися , а згори в тунель заштовхували все нових і нових людей . В результаті два некерованих потоки людей зустрілися на вузьких сходах. В той день загинуло у натовпі 340 чоловік.
- 30 листопада 1998 року у Червонограді на Львівщині 4 школяра загинуло, 10 було тяжко травмовано в кінотеатрі « Україна» після перегляду кінофільму «Армагедон».
- Як-но пролунав дзвінок із останього уроку , старшокласники однієї зі шкіл зірвалися з місць і побігли до сходів. У цей момент по них дружньо йшли першокласники , яких відпустили трохи раніше. Старшокласники не захотіли чекати малечу і пішли на «таран». У результаті чого малюки були зметені і розтоптані. Результат6 11 першокласників померло на місці , 15 – відвезла «швидка» в реанімацію.
Дякую учням. Ви почули ,що може зробити натовп з людьми.
Натовп – це завжди дуже велика група людей , яка існує протягом дуже короткого часу і тому не встигає розмежуватися за певними інтересами та виконуваними функціями.
Люди в натовпі розміщуються дуже щільно на невеликій площі , тобто перебувають у безпосередній близькості , що дає їм змогу підтримувати зоровий та слуховий контакти , постійно одержуючи інформацію про реакції одне одного на зовнішні стимули.
Переймаючись єдиним настроєм і відчуваючи силу ,натовп швидко змінює напрям дій.
За характером утворення і метою розрізняють такі види натовпу:
1. ВИПАДКОВИЙ – увагу людей привернула якась подія (ДТП )
2. ЕКСПРЕСИВНИЙ- утворився із бажанням висловити якісь свої почуття (горе – похорон ,радість –весілля )
3. КОНВЕНЦІЙНИЙ – учасники масових розваг ( дискотеки , футбол)
4. ДІЮЧИЙ:
А) АГРЕСИВНИЙ – самосуд розгніваної юрби над злодієм.
Б) ПАНІЧНИЙ – втеча від небезпеки – пожежа.
В) КОРИСЛИВИЙ- пов»язаний з бажанням оволодіти цінностями чи благами – сідати в автобус.
Г) ПОВСТАНСЬКИЙ – виникає при обуренні людей діями влади – революція.
Наступне наше питання « Психологія натовпу» або « Феномен натовпу»
Натовп вводить людину у стан трансу, гіпнотично впливаючи а неї , позбавляє індивідуальних рис , примушує робити те . що б вона ніколи не зробила б із власної волі . Називається це феноменом натовпу. Це відбувається тому ,що:
- Людина втрачає свою індивідуальність.
- Особистість «зливається» з «колективною душею» , схиляється до однакових вчинків , рішень.
- Підвищується емоційне сприйняття.
- Зменшується інтелектуальний потенціал.
- Натовп діє авторитарно і владно.
- Людина почуває себе у цілковитій «безпеці» , що часто поєднується з відчуттям безвідповідальності.
- Інстинкт самозбереження переважає над всім.
- Спілкування з натовпом неабияке мистецтво. Виступати потрібно категорично , недвозначно.
Натовп схильний сприймати навіювання. Навіювання супроводжується процесом зараження.У натовпі завжди є лідери , які використовують свою емоційність , навіюваність , безвідповідальність.
Ефект натовпу поширюється не лише на малі групи . Натовпом можуть бути цілі народи.
Скажіть мені , будь-ласка, коли ватажки використовували народи.
Найбільшою загрозою натовпу є паніка.
Вона має такі основні риси:
- Панічна втеча завжди спрямована в протилежний бік від небезпеки.
- Напрям втечі не є випадковим ( тікає завжди знайомою дорогою)
- За характером панічна втеча асоціальна ( мати може кинути дитину , чоловік – жінку )
- Людина , охоплена панікою завжди вірить , що ситуація небезпечна.
- Людина , охоплена панікою завжди погано мислить.
- Нейтралізувати паніку може або сильне емоційне гальмо , або диво.
У. Розв»язування ситуативних завдань.
У кожного з вас на парті є конверти . Відкрийте їх ,будь-ласка. Там написана ситуація натовпу. Ваше завдання визначити який це вид натовпу.
УІ. Домашнє завдання.
Кожний з Вас має знайти шляхи виходу з цих ситуацій. Усі Ваші проаналізуємо на наступному уроці.
|
Ходьба у середньому темпі Підтягування Плавання Біг у повільному темпі Біг на ковзанах Віджимання Крос Катання на велосипеді Вправи з гантелями Спортивні ігри |
В |
5. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Робота у зошиті
VIІ. Практична робота.
Вивчення вправ для формування та закріплення навичок правильної постави.
1. Прийняти правильну поставу, торкаючись стіни або гімнастичної стінки. Потилиця, лопатки, сідниці, литки ніг і п'яти мають торкатися стіни.
2. Прийняти правильну поставу (як в п. 1). Зробити один-два кроки від стіни, зберігаючи правильну поставу.
3. Прийняти правильну поставу біля стіни, зробити два кроки вперед, присісти, встати. Знову прийняти правильну поставу.
4. Прийняти правильну поставу біля гімнастичної стінки. Зробити один-два кроки вперед, розслабити послідовно м'язи шиї, плечового пояса, рук і тулуба. Прийняти правильну поставу.
5. Стоячи біля гімнастичної стінки, прийняти правильну поставу, стати навшпиньки, утримуючись у цьому положенні 3—4 секунди. Повернутись у вихідне положення.
6. Та сама вправа, але без гімнастичної стінки.
7. Прийняти правильну поставу, присісти, розводячи коліна в боки і зберігаючи пряме положення голови та хребта. Повільно піднятися, прийняти вихідне положення.
8. Сидячи на гімнастичній лаві біля стіни, прийняти правильну поставу (потилиця, лопатки й сідниці притиснуті до стінки).
9. Вихідне положення таке саме, як в п. 8, розслабити м'язи шиї, нахилити голову, розслабити плечі, м'язи спини, повернутися у вихідне положення.
10. Лягти на килимку на спину. Голова, тулуб, ноги складають пряму лінію, руки притиснуті до тулуба. Підвести голову й плечі, перевірити пряме положення тіла. Повернутися до вихідного положення.
11. Лежачи на підлозі в правильному положенні, притиснути поперек до підлоги. Підвестися, прийняти правильну поставу, надаючи поперековій частині тіла те саме положення, що й лежачи.
12. Прийняти правильну поставу в положенні стоячи. Ходьба по залу з зупинками (зберігаючи правильну поставу).
Вивчення рухливих ігор, які сприятимуть розвитку спритності, вмілості.
- «До своїх прапорців» (середньої рухливості). Гравці діляться на групи по 5—8 осіб, стають у кружки. В центрі — капітан з прапорцем. За сигналом гравці розбігаються по майданчику. По команді «до прапорців» всі біжать до своїх прапорців, стають в коло. Перемагає команда, що зібралася першою.
- «Горобчики-стрибунці». На землі малюється коло. В колі — «кіт», поза колом — горобчики. За командою «горобчики» встрибують в коло і вистрибують з нього. «Кіт» ловить «горобчиків» тільки в колі. Коли спіймано чотирьох горобчиків, вибирається новий «кіт».
- «Тир» (основний рух — метання). На стіні малюється 3 круга на відстані 4—5 м один від одного. Діаметри: І — 35—40 см, II — 80—100 см, III — 1,5 м. Гравці, стоячи за 5—10 м від стіни, обома руками кидають футбольний м'яч в мішені (з-за голови).
VIІІ. Підсумок уроку.
Гра «Рух – це здоров`я»
- Я буду називати ті дії, котрі корисні для здоров`я. Якщо ви згодні, показуйте знак «+», якщо ні – «-« :
- фізкультхвилинка;
- ранкова гімнастика;
- гра;
- спорт;
- відпочинок на дивані;
- фізична праця;
- неправильне харчування;
- спортивні секції;
- перегляд телепередач.