ПРАКТИКА НАВЧАННЯ
Мета уроку:
? повторювати, закріплювати, поглиблювати, удосконалювати знання учнів із вивчених розділів; узагальнювати засвоєний математичний матеріал; вчити застосовувати математичні знання при моделюванні життєвої ситуації;
? розвивати в учнів асоціативну пам'ять, аналітичне, логічне, схематичне мислення, творчі здібності;
? формувати навички математичного мислення, вміння швидко орієнтуватися у запропонованій ситуації;
? формувати навички самоконтролю, роботи в парі, групі, доброзичливість,
? сприяти вихованню доброзичливості, охайності у записах, бережливого ставлення до природи, наполегливість у здобутті знань.
? повторювати, закріплювати, поглиблювати, удосконалювати знання учнів із вивчених розділів; узагальнювати засвоєний математичний матеріал; вчити застосовувати математичні знання при моделюванні життєвої ситуації;
? розвивати в учнів асоціативну пам'ять, аналітичне, логічне, схематичне мислення, творчі здібності;
? формувати навички математичного мислення, вміння швидко орієнтуватися у запропонованій ситуації;
? формувати навички самоконтролю, роботи в парі, групі, доброзичливість,
? сприяти вихованню доброзичливості, охайності у записах, бережливого ставлення до природи, наполегливість у здобутті знань.
Завдання уроку:
? розвивати загальнонавчальні навички: самоконтроль, самооцінку, вміння слухати, санітарно-гігієнічні навички.
? профілактика стомлення учнів через вибір форм самостійної роботи та емоційного задоволення дітей своїми знаннями, вміннями, навичками;
? організація взаємодії «вчитель —учень»; «учень — учень».
Тип уроку: урок повторення, узагальнення та систематизації вивченого.
Міжпредметні зв'язки: природознавство, логіка, читання, українська мова, історія, основи здоров'я.
Обладнання: девіз, словник (заносяться всі виділені слова), портрети історичних осіб, «соти» з прикладами, план.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку
Учитель. Подаруємо розумний, доброзичливий погляд один одному.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Повідомлення теми, мети, завдань уроку
Бесіда, мотивація
Учитель. Іноді людину або її дії порівнюють з природними явищами або тваринами. Згодні? Наведіть приклади (сильний, як..., маленька, як..., хитра, як..., злий, як..., вірний, як..., повільний, як...).
Учитель. Люди до цього ставляться по-різному. І тільки лише тоді, коли відбувається порівняння з бджілкою, це подобається всім. Наведіть приклади прислів'їв, порівнянь про бджіл.
Бджола мала, а й та працює.
Працьовита бджілка.
Працьовита бджола має велику шану.
Яблуню за яблука люблять, бджолу за роботу.
Бджола сонечко в небі зустрічає.
Працьовита бджілка.
Працьовита бджола має велику шану.
Яблуню за яблука люблять, бджолу за роботу.
Бджола сонечко в небі зустрічає.
Оголошення теми
(Учитель пропонує учням прочитати тему уроку з демонстраційної картки або з монітора.)
Учитель. Як ви вважаєте, цей урок — урок нових знань чи узагальнення відомого? (Відповіді учнів.)
Учитель. Так. Ми узагальнимо знання з тем: Круглі числа. Периметр прямокутної ділянки. Знаходження суми та різниці багатозначних чисел.
А також дізнаємося більше про життя бджіл. Підготуватися до уроку мені допомогли природолюби та математики, тому вони будуть працювати сьогодні консультантами.
Мета, очікування дітей
(Учитель пропонує дітям висловити свої думки щодо очікувань від уроку.
Ознайомлення учнів із планом роботи на уроці.)
(Учитель пропонує учням прочитати тему уроку з демонстраційної картки або з монітора.)
Учитель. Як ви вважаєте, цей урок — урок нових знань чи узагальнення відомого? (Відповіді учнів.)
Учитель. Так. Ми узагальнимо знання з тем: Круглі числа. Периметр прямокутної ділянки. Знаходження суми та різниці багатозначних чисел.
А також дізнаємося більше про життя бджіл. Підготуватися до уроку мені допомогли природолюби та математики, тому вони будуть працювати сьогодні консультантами.
Мета, очікування дітей
(Учитель пропонує дітям висловити свої думки щодо очікувань від уроку.
Ознайомлення учнів із планом роботи на уроці.)
ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Гра «Соти»
Хвилинка швидкого обчислення, цікава інформація про бджіл (проводить консультант). Числа, які є відповідями на питання, записуються у схематичне зображення бджолиних сот — А В С D F:
Гра «Соти»
Хвилинка швидкого обчислення, цікава інформація про бджіл (проводить консультант). Числа, які є відповідями на питання, записуються у схематичне зображення бджолиних сот — А В С D F:
А1 — > у 1000 разів (60 000 — саме стільки бджіл у середній бджолиній сім'ї).
FЗ — < у 100 разів (1—2 стакани води потрібно в літній сезон 1 бджолиній сім'ї);
D2 — < у 2 рази (440 — саме стільки змахів крильми робить бджола за секунду);
В2 — третину (3 000 років до н. е. перша згадка про бджільництво. Бджоляр — професія людини, яка займається вивченням всього, що стосується бджіл, науковий робітник. Пасічник — людина, яка має пасіку. Робота пасічника є перспективною та прибутковою);
С3 — 1/4 (800 г — витрати корму на 1 місяць у зимовий період для бджолиної родини. Улітку це число збільшується до 12 кг).
Розповідь консультанта про бджолині соти
Бджіл називають «математиками». Соти, побудовані ними, мають завжди точні розміри і правильну форму. Не навчаючись в школі, бджоли обрали для цього найраціональнішу геометричну фігуру — шестикутник. Ще давньогрецькі філософи дійшли висновку, що у природі не існує більш економного матеріалу і найміцнішої та наймісткішої чашечки. На 1 чашечку витрачається всього 13 мг прополісу та воску. Тупий кут чашечки завжди дорівнює 109° 28С, а гострий — 70° 31С.
Бджіл називають «математиками». Соти, побудовані ними, мають завжди точні розміри і правильну форму. Не навчаючись в школі, бджоли обрали для цього найраціональнішу геометричну фігуру — шестикутник. Ще давньогрецькі філософи дійшли висновку, що у природі не існує більш економного матеріалу і найміцнішої та наймісткішої чашечки. На 1 чашечку витрачається всього 13 мг прополісу та воску. Тупий кут чашечки завжди дорівнює 109° 28С, а гострий — 70° 31С.
IV. Осмислення об'єктивних зв'язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі
Робота з круглими числами
Учитель. Дивлячись на записані числа, назвіть по пам'яті числа, від яких вони утворені. (60, 200, 880, 9000, 3200.)
Учитель. Я хочу ще додати інформацію про бджіл.
(У ході розповіді учитель називає та прикріплює на демонстраційну дошку картки із записаними на них числами.)
1688 — голландський вчений вперше повністю описав бджолу.
1114 — Нестор Літописець записав про лікувальні властивості меду.
8 км — На таку відстань бджоли можуть відлітати від своїх вуликів у пошуках нектару.
Робота з круглими числами
Учитель. Дивлячись на записані числа, назвіть по пам'яті числа, від яких вони утворені. (60, 200, 880, 9000, 3200.)
Учитель. Я хочу ще додати інформацію про бджіл.
(У ході розповіді учитель називає та прикріплює на демонстраційну дошку картки із записаними на них числами.)
1688 — голландський вчений вперше повністю описав бджолу.
1114 — Нестор Літописець записав про лікувальні властивості меду.
8 км — На таку відстань бджоли можуть відлітати від своїх вуликів у пошуках нектару.
Учитель. У які дві групи можна об'єднати числа? (Круглі — не круглі.)
Експрес-опитування:
- Які числа називають круглими?
- Що можуть додати математики? (Круглі діляться на 2; 5; 10.)
- Чи є правильним судження: будь-яке число можна подати у вигляді суми або різниці круглого та однозначного? Доведіть на наших числах.
- Коли знадобиться це вміння? (При усному додаванні, відніманні.)
- Яке зайве число? (8 к — іменоване, одноцифрове.)
- Це одиниці вимірювання... (перетворіть на багатоцифрове).
- Які числа називають круглими?
- Що можуть додати математики? (Круглі діляться на 2; 5; 10.)
- Чи є правильним судження: будь-яке число можна подати у вигляді суми або різниці круглого та однозначного? Доведіть на наших числах.
- Коли знадобиться це вміння? (При усному додаванні, відніманні.)
- Яке зайве число? (8 к — іменоване, одноцифрове.)
- Це одиниці вимірювання... (перетворіть на багатоцифрове).
Хвилинка каліграфії
Учитель. Запишіть усі можливі перетворення 8 км в інші одиниці вимірювання довжини (8000 м, 80 000 дм, 800 000 см, 8 000 000 мм).
Дії над круглими числами
Учитель. Діти люблять обчислювати вирази з круглими числами. Але при якій дії круглі числа мають пастку і дехто іноді в неї потрапляє? (Віднімання від круглих.)
Від найбільшого записаного числа відніміть найбільше число першого класу (999). (= 7.999.001.)
Від найбільшого записаного числа відніміть найбільше число першого класу (999). (= 7.999.001.)
Математичний «Пінг-понг»
- Які із записаних чисел можна назвати багатоцифровими? (Містять клас тисяч.)
- Який наступний клас? Попередній?
- Що спільного в усіх класах?
- За допомогою якої цифри можна записати найбільше однозначне число? (9 — саме стільки гривень складав штраф Київської Русі за руйнування вулика 9 грн. = 3 коням = 27 вівцям. Що можете сказати про зв'язок чисел?)
- Утворіть і назвіть найбільше шестизначне число? (999 999.)
- Назвіть наступне (1 000 000 ц - 1 млн. ц річний збір меду був в Україні. Переведіть в інші одиниці).
- Що знаєте про число 1 000 000 (кількість цифр = кількості букв).
- Для якого числа ще підходить це судження? (100 = сто.)
- А тепер ще раз повторимо, про що треба пам'ятати, виконуючи дії письмово?
- Який наступний клас? Попередній?
- Що спільного в усіх класах?
- За допомогою якої цифри можна записати найбільше однозначне число? (9 — саме стільки гривень складав штраф Київської Русі за руйнування вулика 9 грн. = 3 коням = 27 вівцям. Що можете сказати про зв'язок чисел?)
- Утворіть і назвіть найбільше шестизначне число? (999 999.)
- Назвіть наступне (1 000 000 ц - 1 млн. ц річний збір меду був в Україні. Переведіть в інші одиниці).
- Що знаєте про число 1 000 000 (кількість цифр = кількості букв).
- Для якого числа ще підходить це судження? (100 = сто.)
- А тепер ще раз повторимо, про що треба пам'ятати, виконуючи дії письмово?
IV. Узагальнення і систематизація знань
Учитель. Щоб дізнатися нову інформацію про бджіл, виконаємо самостійну роботу.
Робота з підручником
? Додавання та віднімання багатоцифрових чисел.
? Диференційована самостійна робота та самоперевірка.
Математичний атракціон
Високий рівень
На демонстраційній картці або на картках для індивідуальної роботи записано математичні вирази, у компонентах дій пропущено цифри. Учням потрібно відновити записи так, щоб рівності були правильними:
3*95 + *3*4 = 684*
6495 + 3354 = 6849
На демонстраційній картці або на картках для індивідуальної роботи записано математичні вирази, у компонентах дій пропущено цифри. Учням потрібно відновити записи так, щоб рівності були правильними:
3*95 + *3*4 = 684*
6495 + 3354 = 6849
Достатній рівень
Розв'язати рівняння:
54000 - х = 52173
х = 1827 — у цьому році відомий український бджоляр Петро Іванович Прокопович у Чернігівській області відкрив за свої кошти школу, в якій вчив дітей читати, рахувати, писати, а також будувати вулики та доглядати за бджолами.
х - 36 = 14
х = 50 — саме стільки, на жаль, існувала ця школа.
Середній рівень
Робота з підручником. Діти виконують завдання, перевіряють правильність виконання.
Робота з підручником. Діти виконують завдання, перевіряють правильність виконання.
Учитель. Перевірте себе, оцініть.
Фізкультхвилинка
Бджолярам точно відомо, що фіолетовий — це улюблений колір бджіл, а яку музику подобається їм слухати — цього не знає ніхто. Але я впевнена, що ця музична композиція сподобається вам.
Фізкультхвилинка
Бджолярам точно відомо, що фіолетовий — це улюблений колір бджіл, а яку музику подобається їм слухати — цього не знає ніхто. Але я впевнена, що ця музична композиція сподобається вам.
Периметр прямокутної ділянки
Учитель. Бджолярі визначили, що частіше траєкторія польоту бджіл виглядає так:
- Що вам це нагадує?
- Яких чотирикутників не вистачає? (Прямокутників.)
- Який чотирикутник називається прямокутником?
Визначення периметра
Учитель. Я теж накреслила прямокутну ділянку із сторонами 120 і 80.
- У яких одиницях можуть бути виражені ці числа?
- Якщо це ділянка, зробіть необхідні обмеження для одиниць довжини (м, дм).
Учитель. Спробуємо пригадати формули знаходження периметра прямокутника.
Р = а + а + в + в
Р = (а + в) ? 2
Р = а ? 2 + в ? 2
- Периметр якого прямокутника можна знайти однією дією? (Квадрата.)
- А тепер знання про прямокутник застосуємо при розв'язанні задач.
- Чи знадобиться нам це вміння у житті? В яких ситуаціях?
Якщо діти наведуть вдалий приклад, можна усно розв'язати їхню життєву ситуацію. Може вчитель запропонувати свій варіант: визначити довжину паркана для.., що має прямокутну форму, довжину стрічки для підрубки скатертини, ...
V. Підсумок уроку
Визначення рівня власних досягнень на уроці. Порівняння очікувань та результатів.
- Сьогодні на уроці ми ..., я ...
- Де знадобляться ці знання?
Зв'язки з якими іншими уроками допомогли сьогодні? (Математика + природознавство, логіка, ...)
Визначення рівня власних досягнень на уроці. Порівняння очікувань та результатів.
- Сьогодні на уроці ми ..., я ...
- Де знадобляться ці знання?
Зв'язки з якими іншими уроками допомогли сьогодні? (Математика + природознавство, логіка, ...)
Емоційний підсумок
- Кому і за що хочете подякувати після цього уроку?
Виховний підсумок
- Чому людей так давно цікавили бджоли? (...) Зараз це актуально? (...)
- Який висновок ви для себе зробили? (...)
Нагородження медом
Домашнє завдання
Лала МЕЛЬНИЧУК,
учитель початкової школи Миколаївського
муніципального колегіуму ім. В. Д. Чайки
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 5 (725), березень 2014
учитель початкової школи Миколаївського
муніципального колегіуму ім. В. Д. Чайки
Всеукраїнська газета для вчителів початкових
класів «Початкова освіта» № 5 (725), березень 2014