Тема уроку: Розв’язування вправ з теми «Вирази. Рівняння»

Мета: - Закріпити та узагальнити знання учнів про вирази (їх види), рівняння. - Закріпити навички розв’язувати рівняння. - Закріпити навички розв’язувати задачі за допомогою рівняння. - Розвиток логічної пам’яті, вміння аналізувати умову задачі й вибирати ту величину для позначення її буквою, яка приводить до найпростішого рівняння. - Виховувати бережливе ставлення до особистих речей, до речей однокласників, гімназійного і державного майна.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: плакати зі зразками грошових банкнот, плакати із виразами, комп’ютер, презентація Power Point. 


Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання.

Перевірка наявності виконання домашнього завдання здійснюється черговими, якість виконання домашнього завдання перевіряє вчитель, зібравши зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Актуалізацію опорних знань учитель проводить у вигляді фронтального опитування.

1). Що називають коренем рівняння?

2). Що означає розв’язувати рівняння?

3). Наведіть приклади рівняння, яке має безліч коренів.

4). Наведіть приклади рівняння, яке немає коренів.

5). Як знайти невідомий доданок?

6). Як знайти невідоме зменшуване?

7). Як знайти невідомий від’ємник?

ІІІ. Мотивація навчання.

Накопичувати гроші - марна справа. Вони легко витрачаються, знецінюються, часом губляться, або їх крадуть. Інша справа знання. Бо, як відомо, знати й уміти – за плечами не носити, і саме знання дозволять вам «оволодіти» всіма багатствами людства. Але кожна людина, яка живе в суспільстві, користується грошима й повинна їх правильно рахувати та витрачати. Сьогодні ми на уроці пригадаємо все, що ми знаємо про вирази, рівняння, розв’язування рівнянь, але ці наші знання будемо використовувати для розв’язування фінансових задач. І сьогодні я буду дуже багатою людиною – банкіром, яка за ваші правильні відповіді буде платити вам гроші (папірці різного кольору, вартості).

ІV. Застосування знань та вмінь.

1. Учитель дає двом учням розгадати «розірване» прислів’я, записане на картці. Доки учні працюють решта класу слухає вчителя.

Зображення:Прислів'я.JPG?

 2. Спочатку ми здійснимо невеличкий екскурс в історію, щоб дізнатися про те, якими були наші гроші в давнину. Для цього прослухаємо повідомлення експерта  з нумізматики, це наука про монети (учня класу)

Повідомлення учня

На початку ХІ ст. почали робити срібні (іноді золоті) зливки, які носили на шиї – вішали, так би мовити, на загривок. Звідси і пішла назва «гривна». «Я» наприкінці слова з’явилася у ХІХст. Спочатку гривні мали різну вагу і форму, а потім їх почали робити однаковими. Наприклад, київська гривня важила 160 грамів. Нею користувалися до середини ХІІІ-го ст. За одну гривню можна було купити вола. Сучасні банкноти увійшли в обіг в 1996 році і зразки деяких представлено в класі.

3. Виступ учнів, які «складали» прислів’я «Сім разів відміряй, один раз відріж». Обговорення суті прислів’я. Чи можна вважати, що в прислів’ї мова йде і про гроші?

4. Задача. У класі є в наявності купюри: 1грн, 2грн, 10грн, 100грн, 200грн. За допомогою якої найменшої кількості купюр можна скласти суму: а) 108 грн; б) 225грн.

5. Допиши вираз, щоб рівність була правильною:

а) 3грн – 6… = 2грн 40коп; б) 15грн 40коп + 35… = 16грн 15коп.

6. Учите

1. 2аb

2. 8ху

3. (х + у) (х – у)

4. 324 (8 – 4)

ІІ група

1. х – 6 = 94

2. 44 – 4 = 40

3. 74 – (х + 7) = 47

4. (х – 27) + 14 = 37

Відповідь. 1) Вираз №4 є числовим на відміну від решти буквенних виразів. 2) Вираз №2 є числовою рівністю, а решта рівняння.

Учитель. Як називають числову рівність записану під №2? (Правильна числова рівність). Знайти значення букви х, яке перетворить і інші рівняння в правильні рівності? Як по-іншому можна сформулювати завдання?

Відповідь. 1) 100; 3) 20; 4) 50.

Учитель. Портрети яких відомих українців зображено на купюрах даного номіналу?

Відповідь. «100грн» - Т.Г. Шевченко, український поет, письменник. «20грн» - Іван Франко, письменник. «50грн» - Михайло Грушевський, історик, політичний діяч.

7. Першим шести учням, які розв’язали рівняння даються картки, на яких записано товари, необхідні для дітей і ціни на ці товари. Картки були заздалегідь складені самими учнями разом з їх батьками. Учень, отримавши картку підраховує вартість покупки.

Картка №1

Зображення:Картка1.JPG?

Картка №2

Зображення:Картка_2.JPG

Картка №3

Зображення:Картка_3.JPG

8. Доки учні, що отримали картки рахують вартість покупок, вчитель викликає по одному учню до дошки, а решта працює в зошитах над завданням.

Завдання. Скласти вираз для розв’язування задач.

1) За вересень робітник заробив а грн, а за жовтень на 48 грн менше. Скільки грошей заробив робітник за вересень і жовтень разом?

Відповідь. а + (а – 48).

2) Андрійко купив 14 конвертів по х коп. та у марок по 20 коп. На скільки більше заплатив хлопчик за марки, ніж за конверти.

Відповідь. 20у – 14х.

9. Учні, що підраховували вартість покупок оголошують її.

І група товарів (Картка №1) – 1100 грн. ІІ група товарів (Картка №2) – 150 грн. ІІІ група товарів (Картка №3) – 250грн. Разом – 1500грн. Підраховують всі учні.

Учитель. Ми бачимо, щоб придбати підручники потрібно витратити не малу суму грошей, оскільки друк підручників коштує дорого. Ви їх отримуєте в бібліотеці за рахунок держави, тому потрібно особливо бережно ставитися до підручників, берегти їх, щоб ними якомога довше могли користуватися майбутні учні. Нехай ваш тато отримує а грн в місяць. В місяці приблизно 20 робочих днів. Складіть вираз, яким можна знайти скільки ваш тато заробляє в день. (а : 20). А тепер знайдіть скільки днів доведеться працювати татові, щоб придбати товари з даного, далеко не повного, списку речей, які необхідні вам для школи (1500: (а : 20)). Ви можете оцінити чи багато днів доведеться працювати татові, чи ні? А якщо ми знаємо, що заробітна плата татка 1000грн в місяць, то тепер ми знайдемо відповідь на це запитання? ( 30 днів). Використовуючи даний вираз ви можете вдома самостійно, знаючи заробітну плату ваших батьків, підрахувати скільки їм потрібно працювати, щоб придбати вам ці речі і самостійно зробити висновок, як вам потрібно ставитися до власного одягу, взуття, обладнання, щоб економити сімейний бюджет.

10. Фізкультурна хвилинка. Спочатку вчитель показує заздалегідь надруковані вирази і читає їх, якщо вираз прочитано правильно діти піднімають руки вгору і потягуються, якщо ні – присідають.

Вирази: 1) 3( а – b) – «потроєна різниця чисел а і b».

2) 2xy – «подвоєний добуток чисел х і у».

3) 2(a + b) – «добуток числа 2 і суми чисел а і b».

4) ab – xy – «добуток різниць чисел а і b та чисел х і у»

5) P = 2(a + b) – «площа прямокутника».

6) P = 4a – «периметр квадрата».

Далі вчитель називає одну з стародавніх одиниць виміру, а учні показують як стародавні люди вимірювали ці величини: дюйм, лікоть, фут, п’ядь, косий сажень, долоня.

11. Лото. Робота в парах. Учні кожної пари отримують «гральну картку» в якій записано деякі величини, відповідаючи на запитання вчителя,які демонструються і на слайдах, для кращого сприймання, учні закреслюють правильну відповідь в картці. Перевіряються не закреслені величини.

Запитання для «Лото»

1) Мама дала тобі 4грн. Обід коштував 3 грн 40коп. Скільки в тебе залишилося грошей?

2) Обід коштує 3грн 20коп. Скільки заплатили учні 1Б класу разом за обід, якщо харчувалися в їдальні 10 учнів класу?

3) Який номінал купюри, на якій зображено портрет Григорія Сковороди?

4) Скільки потрібно заплатити за покупку п’яти зошитів по 50коп кожний?

5) Про яку монету говорять «п’ятак»?

6) Яку суму отримав Буратіно від тата Карло?

7) Скільки коштує 1кг цукерок, якщо за 500г мама заплатила 11грн?

Зображення:Лото.JPG

Учні читають не закреслені величини.

Відповідь. 25коп, 64грн, 100грн.

12. Рахунки. Учитель. До нас звернулися за допомогою відновити зіпсований рахунок (дається завдання 2 учням) та перевірити рахунок (2 учні).

Зіпсований рахунок Зображення:Рахунок1.JPG

Перевірити рахунок 

13. Задача. (Розв’язати задачу на складання рівняння)

Вчора в їдальні приготували борщу на 100 порцій. На першій великій перерві частина дітей з задоволенням куштували цю корисну і смачну страву, а на другій перерві бажаючих їсти борщ було 44 учні. Після двох перерв лишилася лише одна тарілка борщу. Скільки дітей їли на першій великій перерві?

Відповідь. 55 учнів

14. «Естафета» Клас ділиться на три команди, по кількості рядів. Учні по черзі виходять до дошки і розв’язують рівняння на картках.

Завдання для І команди

1) (х + 358) - 459 = 126;

2) (х - 385) + 269 = 475;

3) (х - 296) - 348 = 219;

4) 879 - (458 + х) = 231;

5) 951 - (х - 354) = 882;

6) 549 - (425 - х) = 488.

Завдання для ІІ команди

1) (х + 458) - 156 = 348;

2) (х - 356) - 245 = 147;

3) (х - 274) + 356 = 481;

4) 478 - (256 + х) = 143;

5) 659 - (345 - х) = 427:

6) 791 - (х - 298) = 6830

Завдання для ІІІ команди

1) (143 + х) - 358 = 419;

2) (х - 483) + 164 = 501;

3) (952 - х) - 137 = 255

4) 875 - (х - 761) = 328;

5) 703 - (652 - х) = 566;

6) 888 - (х + 364) = 4190 .

15. Задача. Ви водій автобуса, ціна за проїзд в якому 1,5грн. З автовокзалу з вами виїхали 4 пасажири, на першій зупинці до салону зайшло а пасажирів і вийшло b, на другій зайшли х, а вийшли у пасажирів. На третій зайшли с і вийшли р пасажирів. Скільки років водію автобуса?

V. Підсумок уроку. 

Вчитель оцінює роботу учнів.

VІ. Рефлексія.

Сьогодні ми повторили вивчений матеріал, удосконалили свої вміння використовувати його при розв’язуванні рівнянь. Наступний урок - урок контролю вмінь розв’язувати рівняння. Щоб оцінити свій рівень підготовки, оберіть відповідний смайлик. А мій настрій після нашого сьогоднішнього уроку демонструє смайлик…

VІІ. Домашнє завдання.

№274, №294, №295.

Література:

1. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 класу. – Х.: Гімназія, 2005.

2. 2. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Рабинович Ю.М., Якір М.С. Збірник задач і завдань для тематичного оцінювання для 5 класу. – Х.: Гімназія, 2005.