Тема: Погода, її елементи, типи, зміна у часі.
Мета: сформувати поняття «погода», познайомити з її типами, продовжувати формувати знання про показники погоди, дати уявлення про складання прогнозу погоди і його значення в практичній діяльності. Виховувати інтерес до проведення спостережень за станом погоди.
Обладнання: календарі спостережень за погодою, народні прикмети зміни погоди.
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Гра «Впізнай мене»
На столі картки з визначеннями понять. Треба прочитати їх класу, щоб учні відгадали про яке поняття йдеться мова.
Тропосфера, хмари, опади, вітер, температура, вологість.
Бліц опитування
- Назвіть основні показники погоди
- Якими приладами їх визначають
- Назвіть ознаки погіршення погоди
- Назвіть прикмети покращення погоди.
- Які несприятливі погодні умови бувають у нашій місцевості?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Кожного дня, збираючись до школи, ми зикаємось з поняттям «погода».Що одягти, виходячи на вулицю, чи брати парасольку? Ми постійно дивимося прогноз погоди по телебаченню, щоб відповісти на всі запитання. Погода дуже вливає на настрій людини, самопочуття і здоров’я людини. На вулиці сонячно – настрій чудовий, яскравий, погода похмура – на душі «похолодало».
Саме про погоду ми сьогодні з вами і поговоримо.
Погода – це стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості в певний час. Це означає що погода постійно змінюється.
Стан погоди характеризують такі показники: температура повітря, атмосферний тиск, вологість, сила та напрямок вітру, хмарність, атмосферні опади.
Типи погоди – це узагальнена характеристика погоди, що включає відомості про середньодобові температури, стан хмарності, опади, наявність та сила вітру. Усі компоненти погоди взаємопов’язані. І починається все від того, як «проснеться» Сонце.
Вивченням атмосферних процесів займається наука метеорологія. Понад 100 років діє світова мережа метеорологічних станцій. Прогноз погоди складають синоптики на основі отриманих результатів про стан погоди на великій території ці дані наносять неспеціальну синоптичну карту за допомогою умовних позначок. Особлива увага приділяється руху циклонів та антициклонів, а також розподілу атмосферного тиску. Для вивчення атмосфери широко використовують радіозонди, метеорологічні ракети, супутники.
5. Закріплення.
Виконання практичної роботи № 8 «Спостереження за погодою й обробка зібраних матеріалів» (початок)
6. Домашнє завдання.
Спрогнозувати погоду на наступні дні, спираючись на народні прикмети, стан неба, температуру повітря, вологість.