Тема: Атмосферний тиск і вітер. Постійні вітри. Основні пояси атмосферного тиску на Землі.

Мета: дати уявлення про атмосферний тиск, формувати знання про причини зміни атмосферного тиску, познайомити з будовою барометра, формувати знання про пояси з переважанням низького та високого тиску, розвивати логічне мислення, виховувати інтерес до спостережень за станом погоди.

Обладнання: календар погоди, барометр.

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація навчальних знань.

Перевірка розрахунку середньомісячної температури, амплітуди, побудові графіка температури за місяць.

«Знайди помилку»

Температура повітря в першу чергу залежить від кута падіння сонячних променів на земну поверхню. Тривалість світлового дня не впливає на температуру повітря. Графік добового ходу температур показує, що максимального значення температура досягає опівдні, а мінімального – опівночі. Температура повітря не впливає на живі організми та процеси, що відбуваються в природі. Щоб розрахувати середню добову температуру, потрібно скласти всі її показники, зареєстровані протягом доби, і поділити на два. Найхолодніший місяць на Україні – січень, найтепліший – червень. Дослідження вчених показують, що середня температура повітря на Землі за останні 100 років понизилась майже на 1*С.

Задача.

Визначити температуру повітря на висоті 3 км , якщо на рівні моря вона - +20*С.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Спостерігаючи, як ходять, бігають, стрибають люди, нікому не спаде на дуку, що на кожного з них тисне стовп повітря масою близько 15 т. спробуйте уявити себе, весело підстрибучим із таким тягарем на плечах. Не виходить? Звідки ж узялася така маса повітря і чому ми не беремо її до уваги щохвилини? Про це ви дізнаєтеся на сьогоднішньому уроці.

4. Вивчення нового матеріалу.

1. Поняття «атмосферний тиск»

Бесіда з демонстрацією.

Люди живуть на дні повітряного «океану» - атмосфери. Усі тіла й речовини, у тому числі й атмосферне повітря, мають вагу, хоча повітря дуже легке, але потужність його шару обчислюються багатьма сотнями кілометрів. Наслідком цього і є атмосферний тиск повітря. На 1 кв. см повітря тисне з слою дещо більшою 1 кг.

Дослід 1. наллємо склянку води, накриємо аркушем паперу і швидко перевертаємо на долоні. Заберемо рук – вода зі склянки не виливається. Це атмосферне повітря тисне на аркуш.

Дослід 2. візьмемо дві скляні трубки й опускаємо до склянки з водою. Закриємо верхні отвори пальцями і піднімемо трубки. Вода не виливається, доки ми не одкриємо один з верхніх отворів. Це тисне повітря на воду.

Атмосферний тиск є одним з показників погоди. Тривалий час люди не здогадувалися про його існування. Першим довів існування атмосферного тиску і вимірив його італійський вчений Еванджеліста Торрічеллі в середині 18 ст. для цього він використав запаяну з одного кінця скляну трубку завдовжки 1 м із нанесеними поділками. Трубку він наповнив ртуттю і перевернув її у миску з водою. При зміні тиску ртуть у трубці то піднімалася , то опускалася – цей прилад був названий ртутним барометром. За одиницю тиску прийняті міліметри ртутного стовпа ( мм рт.ст.)

Демонстрація барометрів з поясненням їхнього устрою.

Якщо атмосферний тиск збільшується – то буде ясно, якщо – зменшується – похмуро.

Нормальним атмосферним тиском прийнято вважати тиск атмосферного повітря на рівні моря на широті 45* він дорівнює 760 мм рт. ст.. при підйомі на кожні 100 метрів тиск зменшується на 10 мм рт.ст.

Задача. Розрахувати нормальний атмосферний тиск для м. Краматорська, який розташований на висоті 152 м. (760 – 15,2 =744,8 мм рт. ст.)

2. Основні пояси атмосферного тиску на Землі.

Утворення поясів із переважанням низького і високого тиску пов’язано з властивостю повітря змінювати об’єм і масу залежно від температури. ( згадайте домашню кухню, коли мама готує їжу – внизу холодніше ніж під стелею) На Землі утворюються три пояси з переважанням низького тиску: у районі екватору, помірних широтах, і чотири – із переважанням високого тиску.

Робота з малюнком у підручника з коментарями.

3. Утворення вітру. Види вітрів.

Угадай, хто це? Він багатоликий, як великий актор: сьогодні він «грає роль» пустотливого хлопчика – ганяє папірець тротуаром, ласкаво тріпає листя дерев; а завтра «перевтілюється» в могутнього богатиря, який легко може вирвати дерево з коренем, зруйнувати будинок. Він то ласкавий, то підступний, то сердитий, то добрий, він й руйнівник, і творець, і жартівник, і трудівник. Та хто ж це ?

Вітер – це горизонтальне переміщення повітряної маси з області високого тиску в область низького тиску. Напрямок та силу вітру можна вимірювати за допомогою флюгера (робота з малюнком)

Робота над малюванням схеми вітрів, бризу, мусонів з поясненням.

5. Закріплення.

Гра «Вірю – не вірю»

  • 1.атмосферний тиск – це сила, з якою повітря тисне на земну поверхню.
  • 2. вітер – це горизонтальне переміщення повітря з області низького тиску в область високого тиску.
  • 3. атмосферний тиск знижується з підняттям на 1 км на 10,5 мм рт. ст..
  • 4. чим більша різниця у атмосферному тиску між об’єктами, тим сильніший вітер.
  • 5. атмосферний тиск вимірюється за допомогою барометра.
  • 6. нормальним атмосферним тиском для всіх точок планети є 760 мм рт.ст.
  • 7. напрямок та сила вітру вимірюється за допомогою флюгера.

Проблемне завдання.

Покажіть стрілками напрямок вітру та визначте, де сила вітру буде більшою.

В * 750

А * 760

С * 720

Д * 800

6. Домашнє завдання.