Тема: Атмосфера - повітряна оболонка Землі. Атмосфера, її склад та будова.
Мета: сформувати поняття «атмосфера», формувати знання про склад і будову атмосфери, дати уявлення про значення повітряної оболонки Землі; розвивати спостережливість, уміння створювати образ об’єкта; виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу.
Обладнання: таблиця «Будова атмосфери».
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань. Понятійний диктант по темі «Літосфера».
3. Мотивація навчальної діяльності.
Вам уже зустрічалося поняття «атмосфера», тепер ми більш докладно вивчимо цю оболонку. Для цього нам доведеться «піднятися» на висоту в десятки і сотні кілометрів і провести там «дослідження». Ми довідаємося, які зміни відбуваються у складі і властивостях атмосфери з висотою; познайомимося з людьми , що у складних умовах, ризикуючи життям, вирушили в блакитне піднебесся; переконаємося в тому, що атмосфера «охороняє» живі організми від сонячного випромінювання і низьких температур.
4. Вивчення нового матеріалу.
1. Склад атмосфери. Поняття про атмосферу і її виникнення Бесіда з коментарями.
За думкою вчених, первинна атмосфера утворилася з газів, що виділялися із земних надр під час виверження вулканів. Спочатку в ній було багато вуглецю і водяної пари. Згодом склад атмосфери значно змінився, у першу чергу, завдяки живим організмам, які у процесі життєдіяльності постійно взаємодіють із повітряною оболонкою.
Давайте згадаємо з вами з курсу природознавства, які властивості повітря ви пам’ятаєте?
Якщо ми з вами уявимо атмосферу у вигляді кола, то 3/4 кола буде азот, 24% кисень, а все інше - це домішки ( водяна пара, сажа, пил, дим та інше).
Склад повітря буде змінюватися залежно від тієї місцевості, де формується повітря.
Наведіть приклади, як будуть змінюватися відношення компонентів повітря, що сформувалося над лісом, містом, степом, морем.
2. Поняття про атмосферу та її межі.
Робота з текстом підручника та таблицею «Будова атмосфери» з коментарями.
Записати у зошиті розгорнутий план відповіді.
Тропосфера – до 18 км, 80% кисню, формується погода та хмари.
Стратосфера – до 50 км, 20% кисню, низька температура, літають космічні кораблі, літаки.
Озоновий шар – захищає Землю від шкідливого сонячного випромінювання.
Іоносфера – поступово переходить у відкритий космос спостерігаються сонячні сяйва.
У кінці 18 ст. для підйому в атмосферу використовували повітряні кулі. «У 1862 році два англійці, Слешер та Коксвель, вирішили піднятися на повітряній кулі вище хмар. Кулі полетіла вгору дуже швидко, і чим вище вона піднімалася, тим ставало холодніше. На висоті 3 км англійці досягли хмар. Коли куля летіла крізь хмари, дослідники тремтіли від холоду. Те, що ми називаємо хмарами, дуже нагадувало густий туман, у якому нічого не видно. Скінчилися хмари, стало світліше, показалося блакитне небо і сонце. Через їхні розриви подекуди можна було побачити землю: поля, ліси, міста. Море.
Вище хмар стало ще холодніше. На висоті близько 5 км замерзла вода. Дихати було важко, у вухах шуміло, серце сильно колотилося. Але дослідники вирішили терпіти до останнього і не опускатися. Навпаки, вони висипали весь пісок із кошика, так що куля стрімко пішла у гору.
На висоті 8 км один із них відчув сильну слабкість, він не міг навіть підняти руки. Ще кілька хвилин – і він упав без пам’яті: бракувало повітря для подиху. А куля все піднімалася. Обом сміливцям загрожувала смерть. На висоті 11 км було 24*С морозу, а на землі в цей час дерева були вкриті зеленню і трава майоріла квітами.
Дослідник, який знепритомнів, увесь посинів і лежав, як мрець. Його товариш, ледве дихаючи, зібрав, нарешті останні сили і хотів підняти руки, щоб узяти шнурок від клапана, але вони не слухалися. Тоді він зубами схопив і потягнув шнурок. Клапан відкрився – і куля почала опускатися. Через якийсь час обидва англійці спустилися на землю» (за Н.Максимовим).
5. Закріплення.
Намалюйте схему «Будова атмосфери» та позначте на ній цифрами висоти, де побували англійці.
Намалюйте літак на висоті 10 тис метрів та розрахуйте температуру повітря за його бортом, якщо на земної поверхні температура + 20 *С.
6. Домашнє завдання.