Тема: Послідовне з’єднання провідників.
Мета: ознайомити учнів з послідоовним з’єднанням провідників.
Розвиток уміння розпізнавати і складати різні електричні кола з послідовним сполученням приймачів електроенергії. Продовжити виховувати в учнів практичні навички в користуванні приладами.
Обладнання уроку: три лампочки, джерело струму, ключ, з’єднувальні провідники.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
ІІ. Перевірка знань та вмінь.
- Одиниці сили струму, напруги, опору?
- Яким приладом користуються під час вимірювання сили струму?
- Як під’єднують амперметр до електричного кола?
- Від чого залежить опір провідників.
ІІ. Осмислення нового матеріалу.
- Послідовним з’єднанням називають таке з’єднання споживачів електроенергії, джерел струму, при якому кінець першого провідника з’єднується з початком другого, кінець другого - з початком третього і т. д.
- Ми повинні знати як знайти напругу силу струму і опір при такому з’єднанні. Вам вже доводилось підключати амперметр в схему. Це і є підключення послідовно з приладами.
- Викликаю два учні до дошки. Один креслить схему послідовного з’єднання, а другий учень складає цю схему.
- Сила струму при такому з’єднані, оскільки нема розгалудження однакова
I=I1=I2=...In
- Оскільки збільшується довжина провідника, то опір збільшується зі збільшенням кількості лампочок. Отже, R=R1+R2+R3+...
- Загальна напруга дорівнює сумі напруг на ділянках кола.
U=U1+U2+U3
- Використання послідовного з’єднання в гірляндах.
ІІІ. Закріплення нового матеріалу.
Задача. Два провідники з’єднані послідовно з опорами 1Ом і 4 Ом. Сила струму в провідниках 1 А. Який опір такої ділянки кола. Яка напруга на кожному з провідників та загальна напруга на ділянці кола.
Дано:
R, U2,U1,U-? R=1 Ом+4 Ом= 5 Ом
R=R1+R2 U1=1 А*1 Ом=1 В
R1=1 Ом U1= I R1 U2=1 А*4 Ом=4 В
R2= 4 Ом U2= I R2 U=1 А*5 Ом= 5 В
I=1 А U= I R
Відповідь: R= 5 Ом, U1=1 В, U2=4 В, U= 5 В
ІV. Підсумок уроку. Д/з §38. Вправа 2(а,б, в) до §38 .