Прикметник як частина мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. Прикметники-синоніми, прикметники-антоніми УКРАЇНСЬКА МОВА.
КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 4 КЛАС
 
Мета: закріплювати поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; прикметники-синоніми та прикметники-антоніми; розвивати словниковий запас; виховувати працьовитість.

Хід заняття

І. Організаційний момент
 
Давайте привітаємось,
Давайте усміхнемось,
Давайте в очки глянемо,
І нам тепліше стане.
 
- Діти, сьогоднішню зустріч розпочнімо з побажань.
- Доброго ранку, Надійно, я бажаю тобі веселого дня!
- Доброго ранку, Васильку, я дуже радий тебе бачити!
- Вітаю тебе, Оксанко, я хочу, щоб день у тебе був щасливим!

ІІ. Повідомлення теми та мети заняття

Буква до букви — слово вродилось,
Заусміхалось, заколосилось.
Сонце зраділо слову, як брату,
Слово — це щастя, слово — це свято.

- Слово — неначе кольорові камінчики. І недостатньо їх назбирати в купу, потрібно ще й уміти складати візерунки з них, а для цього слід розуміти значення слова.

Сьогодні ми будемо працювати з прикметниками, близькими і протилежними за значенням.

- Що таке прикметник?
- Яку роль у мовленні виконують прикметники?
- Наведіть приклади прикметників, що відповідають на питання який? яка? яке? які?

ІІІ. Основна частина

1. Каліграфічна хвилинка
 
Час дарма не марнувати,
Будемо дружно працювати.
 
- Візьмемо цей вислів за девіз заняття!

2. Виконання практичних завдань

1) Поширте речення прикметниками. Запишіть їх.

ЧАРІВНИЦЯ ЗИМА
... зима примчала на ... коні у сади і парки. Торкнулася ... паличкою ... дерев і заіскрилися на них ... шати, мережані намітки, ... платтячка.

2) Спостереження за прикметниками-синонімами.

?? Робота в парах

- Згрупуйте подані на дошці прикметники у синонімічні ряди та запишіть.

1 – й  ряд — розумний;
2 – й  ряд — ласкавий;
3 – й  ряд — охайний.

Духмяний, тямущий, ніжний, чепурний, кмітливий, акуратний, привітний.

- Яке слово «зайве»? (Духмяний)
- Доберіть до нього синоніми. (Пахучий, запашний)
- Складіть із ним речення. (Багато людей доклали зусиль і праці, щоб у нас на столі щодня був духмяний, запашний хліб. Бережімо його!)

?? Фізкультхвилинка
 
      СНІЖИНКИ
Пада, пада, пада сніг
І лягає біля ніг.
Вітерець легкий літає
І сніжинки піднімає.
Ось вони усі гуртом
Закружляли за вікном.
Ми також часу не гаєм —
Разом з ними покружляєм.
Підіймемось вгору всі
І присядем до землі.
 
02.03.2015-3с        02.03.2015-3сс
 
3) Спостереження за прикметниками-антонімами.

- Запишіть прислів'я, замість крапок вставляючи антоніми до виділених слів. Прикметники-антоніми підкресліть.

? Мала праця краща за ... безділля.
? Праця має гіркий корінь, та ... плід.
? Правда солона, а брехня ....
? Краще добра стежка, ніж ... шлях.
? 3 маленького насіннячка виростає ... дерево.
? І чорна корова ... молоко дає.

- Як ви розумієте їх зміст?
- Яку роль відіграють прикметники-антоніми у прислів'ях?
- Відгадайте загадки.

? Взимку чорний, навесні і влітку зелений, а восени — жовтий. (Ліс)
? Влітку — лагідний, взимку — холодний, восени — пронизливий, навесні — теплий. (Вітер)
? Тепле й лагідне з неба сміється, яскраве проміння на землю ллється. (Сонечко)

- Знайдіть прикметники-синоніми і прикметники-антоніми.

02.03.2015-3сс3333        02.03.2015-3с2
 
IV. Підсумок заняття

?? Метод «Мікрофон»

- Чого ви навчилися на занятті? Починайте свою відповідь так: «Це заняття навчило мене...».
- Чи справдилися ваші очікування, сподівання?
 
 
Навчальне видання «Корекційні заняття. 4 клас» / Упоряд.
Муращик Е. М. – К66 Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 94,[2]с. –
(Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 11 (131)).