УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 20
Мета: учити каліграфічно писати літеру ь («знак м'якшення»), склади і слова із нею; розвивати зв'язне мовлення; удосконалювати навички читання; збагачувати знання учнів скоромовками; виховувати культуру письма.
Обладнання: зразки написання літери; предметні роздавальні картки з деформованим текстом; таблиця «Речення».
Обладнання: зразки написання літери; предметні роздавальні картки з деформованим текстом; таблиця «Речення».
Хід заняття
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда
- Що таке скоромовка?
- Чому саме так назвали цей вид усної народної творчості?
- Хто з вас знає скоромовки? (Відповіді дітей.)
2. Робота над скоромовкою
Сів Сень на пень,
Просидів цілий день.
Тень-тень, аби збути день.
Просидів цілий день.
Тень-тень, аби збути день.
1) Читання вчителем.
2) Читання учнями.
3) Розучування напам'ять.
- Як ми прочитали кінець кожного рядка скоромовки? (М'яко)
- Що допомогло нам так прочитати? (Знак м'якшення)
- Що ви знаєте про знак м'якшення? (Це літера, що не позначає звука, необхідна для пом'якшення попереднього приголосного звука.)
ІІІ. Робота над темою заняття
1. Повторення алгоритму написання літери ь
- Написання знака м'якшення має дві форми: в кінці слова — закрита; з літерами, що починаємо писати від верхньої лінії рядка або трішки нижче, поєднується за допомогою вигнутої лінії.
Починаємо писати літеру від верхньої рядкової лінії, ведемо пряму похилу вниз. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч і пишемо півовал, що на чверть не дістає верхньої рядкової лінії.
2. Каліграфічна хвилинка
ьь ьь ль нь ньо льо льон нього сіль міль кінь
3. Гра «Добери ознаку»
Горобець весняний, сонячний, теплий.
День жіноче, зимове, синє.
Пальто швидкий, сіренький, малий.
IV. Робота з деформованим текстом
ОСІНЬ
Настала осінь. Пожовкле листя летить із дерев на землю. Птахи відлітають у теплі краї.
Птахи відлітають у теплі краї. Діти вчаться у школі.
Тварини готуються до зими. Тварини готуються до зими.
На полях збирають урожай. Настала осінь. На полях збирають урожай.
Діти вчаться у школі. Пожовкле листя летить із дерев на землю.
- Згрупуйте речення і запишіть у такій послідовності, щоб утворився текст.
1. Читання текстів учнями
2. Практична робота над текстом
- Підкресліть головні члени в кожному реченні.
- Виконайте звуко-буквений аналіз із двома словами (за вибором), у яких міститься знак м'якшення.
V. Підсумок заняття
- Що повторили на уроці?
- Чого вчилися?
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014