УКРАЇНСЬКА МОВА, 2 КЛАС. ЗАНЯТТЯ 17
Мета: учити каліграфічно писати слова та склади з літерою «це»; повторити відомості про слова, що означають ознаки предметів; розвивати мовлення учнів; удосконалювати навички читати та переказувати казки, уміння складати речення, висловлювати думку; формувати пізнавальний інтерес до народної творчості, зокрема до казок; учити стисло переказувати прочитане; виховувати доброзичливість, бажання завжди робити добрі вчинки, поважати одне одного.
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки; малюнок до тексту переказу; ілюстрація до казки «Про двох цапків».
Обладнання: зразки написання літер; предметні малюнки; малюнок до тексту переказу; ілюстрація до казки «Про двох цапків».
Хід заняття
І. Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя.
У нас сьогодні справжнє свято,
Гостей зібралося багато.
А ну ж, на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
Гостей зібралося багато.
А ну ж, на мене подивіться
І веселенько усміхніться.
2. Тренінг «Умій володіти своїм настроєм»
?? Гра «Маска»
- Візьміть свої люстерка, і, дивлячись на своє обличчя, відтворіть свій настрій. А настрій ваш, я бачу, різноманітний. У когось радість на обличчі, хтось чимось здивований, бачу також спокій та смуток. Для того щоб настрій у всіх став гарним та радісним...
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям, —
І тоді обов'язково
День для вас веселим буде.
Небу, сонцю, квітам, людям, —
І тоді обов'язково
День для вас веселим буде.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розгадування кросворда
1) Я гірка і завжди свіжа,
Всім подобаюсь, одначе,
Хто мене ножем уріже, —
Неодмінно сам заплаче. (Цибуля)
Всім подобаюсь, одначе,
Хто мене ножем уріже, —
Неодмінно сам заплаче. (Цибуля)
2) В спеку песику і киці
Гриць приніс води з криниці.
Ті прибігли: ну й біда!
З миски зникла вся вода!
Хто це воду випив? Хто це?
Гриць приніс води з криниці.
Ті прибігли: ну й біда!
З миски зникла вся вода!
Хто це воду випив? Хто це?
Здогадались, діти?.. (Сонце).
- Написання якої літери пригадаємо сьогодні на уроці?
- Який звук вона позначає?
2. Повторення алгоритму написання літери Цц («це»)
- Перший і другий елементи рядкової літери ц («це») пишемо подібно до елементів рядкової літери м («ем»), а третій елемент — це петля, яку пишемо так: не відриваючи руки, ведемо вниз пряму похилу лінію, трохи нижче від нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч на петлю і перетинаємо пряму похилу лінію на нижній рядковій лінії. Перший і другий елемент великої літери Ц («це») пишуть подібно до елементів великої літери И, а третій — це такий самий елемент — петля, як і в рядкової літери ц («це»).
- Перший і другий елементи рядкової літери ц («це») пишемо подібно до елементів рядкової літери м («ем»), а третій елемент — це петля, яку пишемо так: не відриваючи руки, ведемо вниз пряму похилу лінію, трохи нижче від нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч на петлю і перетинаємо пряму похилу лінію на нижній рядковій лінії. Перший і другий елемент великої літери Ц («це») пишуть подібно до елементів великої літери И, а третій — це такий самий елемент — петля, як і в рядкової літери ц («це»).
3. Каліграфічна хвилинка
Цц це вц ці іц оц цу ціна цирк цвіт сонце цвях
?? Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться,
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться,
В різні боки похиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
ІІІ. Робота над темою заняття
1. Слухання казки М. Коцюбинського «Про двох цапків»
Казку читають двоє учнів.
2. Гра «Настрій Феї»
- Знайдіть і прочитайте речення, що викликає у вас такий настрій. (На дошці — два смайлики.)
3. Творча робота «Зберіть прислів'я»
2 |
1 |
4 |
6 |
7 |
3 |
5 |
8 |
ріс, |
ви |
у |
не |
ви |
та |
ма |
ніс |
(Виріс, та ума не виніс.)
4. Пантоміма «Зустріч двох цапків на кладці»
5. Добирання прикметників
Цапки (які?)...
Кізки (які?)...
6. Гра «Знайди "зайве" слово»
Учитель демонструє малюнки, а учні називають «зайві» предмети, що на них зображені.
Лисиця, куниця, вовчиця, ведмедиця, вівця, заєць, коза.
Чорниця, чебрець, суниця, полуниця.
Перець, гірчиця, цукор, сільниця.
7. Складання речень за малюнками
Цап, лисиця, вовчиця.
Записування речень у зошити.
Перець, гірчиця, цукор, сільниця.
7. Складання речень за малюнками
Цап, лисиця, вовчиця.
Записування речень у зошити.
IV. Робота над переказом тексту «Криниця»
1. Читання тексту вчителем
Над криницею схилилась верба. На гілці кухлик висить. Не минають люди криниці, адже вона їх пригощає водицею — чистою, прохолодною, настояною на лугових травах. Усіх щедро напуває.
2. Словникова робота
Кухлик, пригощає.
3. Аналіз тексту за запитаннями
- Над чим схилилась верба?
- Навіщо висить кухлик?
- Чим пригощає криниця?
- Якою є вода у криниці?
- Чому криницю називають щедрою?
- Які слова вжито в переносному значенні? (Щедро, напуває, пригощає)
4. Складання орієнтовного плану переказу
1) Криничка під вербою.
2) Криниця пригощає людей.
3) Щедра криничка.
5. Переказування тексту учнями за поданим планом
6. Практична робота. Запис тексту у зошити
V. Підсумок заняття
?? Метод «Мозковий штурм»
- Які казки ви знаєте?
- Як переказують народні казки, а як — літературні?
- Яку казку читали і хто її автор?
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 2 КЛАС».
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014
Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"»,
випуск 9 (129), Харків, Видавнича група «Основа», 2014