УКРАЇНСЬКА МОВА
Мета: удосконалювати знання учнів про заміни в коренях слів дзвінких звуків глухими і навпаки; формувати вміння перевіряти такі слова; розвивати пам'ять, навички правильної вимови слів із дзвінкими приголосними звуками в кінці складу і слова; виховувати уважність, працелюбність, повагу одне до одного, бережливе ставлення до книги.
Обладнання: таблиця «Дзвінкі й глухі приголосні звуки»; завдання для роботи в парах; конверт із завданнями; словникові слова.
Хід заняття

І. Організаційний момент
Станемо ми всі рівненько,
Усміхнемось веселенько.
Ще один важливий крок
Зробимо за цей урок.
Глибше вивчимо ми мову —
Солов'їну і чудову.
Тож гаразд, часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
- Діти, утворіть коло. Привітайтеся долоньками!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
- Що ви очікуєте від нашого уроку?

ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Що ви знаєте про звуки? (Звуки ми чуємо і вимовляємо. Вони бувають голосними і приголосними.)
- Скільки голосних звуків в українській мові? (В українській мові 6 голосних (а, о, у, е, и, і). Вони позначаються 10 літерами: а, я, у, ю, е, є, і, ї, о, и. Голосні звуки бувають наголошеними й ненаголошеними.)
- Що вам відомо про приголосні звуки? (Приголосні звуки бувають твердими і м'якими, дзвінкими і глухими. Приголосні, що вимовляємо за допомогою голосу і шуму, називаються дзвінкими. Дзвінких звуків більше, у словах трапляються частіше. Цим і пояснюється милозвучність нашої мови: [б, д, д', з, з', ж, дж, дз, г, ґ, в, л, л', н, н', й, р, р']. Звуки, що вимовляються за допомогою шуму, називаються глухими: [п, т, т', с, с', ш, ч, ц, ц', х, к, ф].)
- Яке правило ви знаєте? (В українській мові в кінці слів і складів дзвінкі приголосні вимовляють дзвінко.)

IV. Робота над темою заняття
1. Словниковий диктант
Виноград, ведмідь, мед, гриб, голуб, вуж, ніж, віз, дуб, ліжко, верблюд, морж, шоколад, лимонад, пиріг, блузка, лебідь, дудка, книжка.
- Яку літеру слід писати в словах блузка, книжка?
- Яке правило потрібно знати? (Змінити слово, або дібрати споріднене, щоб після сумнівного приголосного стояв голосний.)
- Доберіть споріднені слова до цих слів.

2. Хвилинка відпочинку. Вправи на розвиток м'язів обличчя
Вправа «Поцілунок»
Діти 10-12 разів імітують поцілунок.
Вправа «Посміхнися»
Вправу виконують у два етапи:
І — діти 10-12 разів посміхаються із закритим ротом.
ІІ — діти 10-12 разів посміхаються із відкритим ротом.

3. Каліграфічна хвилинка
Бб Бб Бб Ба Бе Бр об би бо бу бв бл
Краще добре робити, як погано говорити.
Тяжко заробити, але легко розгубити.
- Як ви розумієте ці прислів'я?
- До слова легко доберіть спільнокореневі слова, одне з них розберіть за будовою.

4. Розбирання слів за будовою
Рибка, вудка, вудочка, риба, книжка, книга, книжечка.
- Підкресліть слова, що є перевірними.

5. Робота в парах
- Кожна пара отримує картки з прислів'ями. Ви повинні вставити потрібну літеру і пояснити прислів'я.
Дру...ба, як дзеркало: розіб'єш, не складеш.
Землі кланяйся ни...ько, до хліба буде бли...ько.
До доброї криниці сте...ка утоптана.
Близький сусі... кращий від далекого брата.
Сказати ле...ко, але зробити ва...ко.
Щоб ри...ку їсти, треба уводу лі...ти.
 
V. Підсумок заняття
- Як потрібно вимовляти слова з дзвінкими приголосними в кін ці слова і складу? (Такі слова потрібно вимовляти дзвінко.)
Гра «Упіймай мій настрій»
Учитель пропонує учням попрацювати в парі й домовитися, хто почне дії першим. Вони виконують дії, що називає вчитель.
- Усміхніться, «зніміть» усмішку зі свого обличчя долонькою та «киньте» своєму сусідові. «Упіймайте» усмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.
- Зобразіть на обличчі іншу емоцію, «подаруйте» її своєму товаришеві.
 
Навчальне видання «КОРЕКЦІЙНІ ЗАНЯТТЯ. 3 КЛАС». Серія «Бібліотека журналу "Початкове навчання та виховання"», випуск 10 (130), Харків, Видавнича група «Основа», 2014