Мета :     пояснити правопис -ться, -шся в кінці дієслів теперішнього  і майбутнього часу; формувати вміння виділяти орфограму „Буквосполучення -ться, -шся у дієсловах та обґрунтовувати вибір написання відповідним правилом; розвивати логічне мислення, пам'ять, культуру усного й писемного мислення, вчити визначати істотне в мовному явищі, удосконалювати навички роботи в групі; виховувати любов до природи рідної землі.

Тип уроку:     урок засвоєння нових знань. Обладнання: підручник, таблиця, картки.

Хід уроку

Епіграф                             

Люби природу не як символ

Душі своєї. Люби природу не для себе, Люби для неї.

(М.Рильський)

I     Організаційний момент.

II    Перевірка домашнього завдання.

Виконання індивідуальних завдань (2 учні)

Картка № 1

Підкреслити орфограми, зробити граматичний розбір підкресленого речення.

Природна стихія- хіба це виправдання людській байдужості?Хіба не можна було її передбачити і пр.. .крити троянди. Я розумію, що нічого (не) має вічного. Колись і троянди помруть, але продовжити жит...я людині чи троянді треба.Так зобов...язує нас природа!(О.А. Захаренко „Слово до нащадків"с.148 )

Картка № 2

Виписати словосполучення, із виділеним словосполученням скласти речення.

Троянди- то наші живі об.. .ліски. Біля них кожного року, кожного св.. .ята запалюєт.. .ся свічка як символ шани, як вогонь душі, що вічно палатиме на могилах Слави.

(О.А.Захаренко „ Слово до нащадків" сі48)

III Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Робота біля дошки (1 учень).

Розібрати за будовою слова: перетворюється, формувати, нездужати, перемагати.

Відтворення теоретичних відомостей (бесіда)

1.  Форми яких часів мають дієслова?

2.             Що означають дієслова теперішнього часу?

3.             Як вони змінюються?

4.             Які вони мають закінчення?

5.             Яку дію означають слова майбутнього часу?

6.             Які форми має майбутній час?

7.             Як змінюються дієслова майбутнього часу?

IV           Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

V         Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу.

Робота з підручником.Опрацювання теоретичного матеріалу. Робота біля дошки.

Записати речення.Визначити час дієслів, з'ясувати їх особу і число.Виділити закінчення.

Позначити орфограму „ Буквосполучення -ться у дієсловах".

1. Доля кується у боротьбі. 2. Дужий не гнеться, гнуться слабі.(Нар. творчість) 3. Краса у водиці, в озері, яка хвилями йде до берега.Краса в камінчиках, у травинках, що перешіптуються про свої таємницЦ О. А. Захаранко „ Слово до нащадків" с100)

Вправа з підручника.

Робота в парах „ Знайди помилку" .Дібрати синоніми до підкресленого слова. Пишут...ся, мов...т...ся, робитеся, диви...ся, заспокоївся, стелит...ся, набираєт.хя, торкає...ся, струшуєт...ся, відцаляєт...ся, дивує...ся.

Визначити межі речень. Пояснити написання підкреслених слів. Чи бачили ви, як сонце просипається влітку неймовірна краса у долині ще туман, а між деревами воно пробивається аж до пасіки його чекають бджілки, що вранці з дрібною росою принесуть зволожений пилок або мед.( О.А. Захаренко „Слово до нащадків с.209)

Гра „Аукціон"

Від слова пишеться утворити якнайбільше нових слів за допомогою різних префіксів.Чи змінюється при цьому лексичне значення слова?Як саме?Скласти речення з одним із утворених слів.

VI Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.

Лігвістичне дослідження-аналіз.

Таблиця із поданими словами.Прочитайте слова.Розкажіть про вимову і написання дієслів із буквосполученням -ться, -шся.

Миються [мийуц'га]                                         кинешся    [кинес':а{

Каються  [кайуц':а]                                           робишся   [робис':а1

Мчиться   [мчиц':а]                                          носишся   [носис':а]
Сміється  [смійец':а]

Творче конструювання .(самостійнаробота).Закінчи прислів'я

1.  Друзі пізнаються...

2.             Де тонко, там і...

3.             З ким поведешся, в того й...

4.             Вчення в щасті украшає, а в нещасті ... Диктант з коментуванням

Літньою красою цього світу можна і треба насолоджуватись.А якщо щось нове пізнаєш, послухаєш людей з Києва,Черкас,Корсуня ,то й вважаєш себе щасливим -ти набрався уму-розуму ,ти побачив природу не з екрану телевізора.1 виникає дивне відчуття твоєї причетності до туману ,роси,сонця,яке своїми потаємними ходами продирається крізь віти дерев до пасіки.А яка холодна і добра вода з криниці,мов весняний березовий сік.Набереш у долоні і відчуваєш- ти теж природа.( СХА.Захаренко „Слово до нащадків")

Творча робота (за рівнями)

1 .Скласти твір-роздум на тему „Занедбана земля" або „Жити за законами добра і краси".

2.Скласти речення на дану тему.

3. Записати  словосполучення до даної теми.

VII  Підсумок уроку.

Бліц-опитування

1.  -ся у дієсловах є суфіксом чи закінченням?

2.  Які особливості вимови і написання -ться і -шся в кінці дієслів?

VIII Домашнє завдання

1.     Вивчити теоретичний матеріал.

2.     Вправа з підручника (початковий і середній рівень).

3.     Скласти твір-мініатюру „Обов'язок кожної людини- берегти природу".