МЕТА: систематизувати та узагальнити вивчене про фразеологізми;

розвивати вміння учнів тлумачити лексичне значення

фразеологізмів, визначати їх як члени речення; розвивати

зв’язне мовлення учнів;

виховувати інтерес до влучного слова.

МЕТОД: вправ, робота в групах (парах).

ЛІТЕРАТУРА:

ХІД УРОКУ

І Активізація пізнавальної діяльності учнів.

Прослухати вірш, порахувати фразеологізми.

Веремій

Це дідусь хороший мій,

Звуть його так – Веремій.

Так він дивно розмовляє,

Що попробуй – зрозумій!

В цирку був я з дідусем –

Ми там бачили усе:

І жонглера, і ведмедя

На швидкім велосипеді…

Я крутивсь, дідусь спитав:

- Ти прийшов ловити гав ?

Ну й дідусь мій Веремій!

Що він каже? Зрозумій.

Грались ми з Рябком кудлатим –

Посварилися із братом.

Брат мовчав і я мовчав,

А дідусь обох повчав:

- Так до бійки недалеко!

Що це ви розбили глека?

Братик, плачучи, сказав:

- Глека я не розбивав!

Ну й дідусь мій, Веремій!

Що він каже ? Зрозумій.

Ми були біля криниці,

З неї я хотів напиться,

Нахиляюсь, гнуся, гнусь –

До води не дотягнусь…

А дідусь мій: - Що ? Попив?

Шилом патоки вхопив?

Знов мені не зрозуміло:

Тут – ні патоки, ні шила!

Ну й дідусь мій, Веремій!

Що він каже? Зрозумій.

Братик спать ніяк  не хоче:

Хоч і сонні в нього очі,

Вередує: - Я не ляжу!

А дідусь ласкаво каже:

- От якби ти зараз ліг –

Ти б заснув без задніх ніг!

Братик ліг, питає в нього:

- Де ж у мене задні ноги?

Ну й дідусь мій, Веремій!

Що він каже? Зрозумій.

Я, сестричка й менший брат

Втрьох збирали виноград,

Сперечалися ми все:

Хто з нас кошик понесе?

Дідуся ми розгнівили:

- Що ви кашу заварили?

- Де ж та каша? – мовив брат. –

Ми ж збирали виноград!

Ну й дідусь мій, Веремій!

Що він каже? Зрозумій.

Грицько Бойко

ІІ Мотивація навчальної діяльності

Оголошення теми, мети, завдань.

ІІІ Актуалізація опорних знань.

  1. Фронтальна бесіда.

- Що таке фразеологізми? Наведіть приклади.

- Якими членами речення та як виступають фразеологізми?

- Що таке синоніми?

- Що називається антонімами?

2.Робота в парах.

- З’єднати лініями слова у двох колонках, утворюючи фразеологізми. Пояснити їх лексичне значення. З двома скласти речення.

Брехні

Вигравати

Гарячий

Життєвий

Золотий

слід

вік

точити

час

шлях

Ахілесова

Кліпати

Богатирський

Задирати

Робота

носа

сон

очима

п’ята

очима

- З’єднати розрізані фразеологізми у сталі вирази; пояснити їх лексичне значення; за потреби звернутися до фразеологічного словника.

Ні за холодну воду, як мокре горить, розжувати і в рот покласти, хоч до рани прикладай, білі мухи, дати березової каші, пасти задніх, і водою не розлити.

ІV Систематизація та узагальнення.

  1. Кросворд  «Розум»

1.В

І

Т

Е

Р

2.

В

О

В

К

3.

Я

З

И

К

4.

В

У

Х

А

5.

В

Е

Д

М

І

Д

Ь

1.На нього кидають слова і гроші, коли їх не цінують; його радять шукати у полі, коли хтось безслідно зник; він міститься у голові легковажної, несерйозної людини.

2. Він коневі не товариш і дружній череді нестрашний; скільки його не годуй, він усе у ліс дивиться; інколи він буває в овечій шкурі, як його боятися, то в ліс краще не ходити.

3.Він може довести до Києва і далі; його можна нагострити, як ніж, схожий він на лопату, особливо у балакучих.

4.Через них пролітають, як через отвір, вони не квіти, а в’януть; їх розвішують, як білизну, особливо дуже довірливі.

5.Його послугою називають невдалу спробу допомогти; він винний, якщо хтось не має музичного слуху; його звинувачують у тому, що він неповороткий.

2.Які фразеологізми зі словом РОЗУМ ви знаєте? Скласти два речення з будь-якими із названих фразеологізмів.

Бідний на розум, небагатий на розум, вижити з розуму, втратити розум, довести до розуму, затуманити розум, звести з розуму, з дурного розуму, курячий розум, навчати уму-розуму, не при своїм розумі, несповна розуму, позбутися розуму, ум за розум заходить, спадати на розум.

3.Записати речення, назвати головні та другорядні члени речення.

Федько не вчивсь і скуштував березової кашки. Знайко біжить, а незнайко лежить. Мудрим ніхто не родився, а навчився. Наука в ліс не веде, а з лісу виводить. Добре того вчити, хто хоче все знати.

4.Робота з картками.

Згрупувати фразеологізми в синонімічні ряди:

Важливий птах, жити розкошуючи, жити не по кишені, велика цяця, битися як риба об лід(пастка), птах високого польоту.

Згрупувати фразеологізми в антонімічні пари:

Рукою подати, семимильні кроки, як кіт з собакою, за тридев’ят земель, душа в душу, черепаша хода, заварити кашу(пастка).

5.Закінчити речення фразеологізмами (усно).

  • · Місто він знає, як (свої п’ять пальців).
  • · Нові будинки ростуть, як (гриби після дощу).
  • · Крутиться з ранку до вечора, як (муха в окропі).
  • · Схожі ми з сестрою, як (дві краплі води).
  • · Що йому не кажи, йому все, як (з гуски вода).
  • · Приїзд давніх друзів був, як (сніг на голову).
  • · Дощу цієї весни було мало, як (кіт наплакав).
  • · Після хорошої зарядки сон, як (рукою зняло).
  • · Коли ми піднялися на гору, село було видно, як (на долоні).

6. «Фразеологізми на уроці математики». Які фразеологізми з числівниками ви знаєте?

Знаю як свої п’ять пальців, сім п’ятниць на тиждень, за тридев’ять земель, сім разів відміряй – один раз відріж; один з сошкою, а семеро з ложкою; нуль без палички, на всі чотири сторони, Зігнувся в три погибелі; краще один раз побачити, ніж сто раз почути; сі бід, один отвіт; сльози в три ручаї; один розум добре, а два краще; не зв’яже двох слів; одна нога тут, друга – там; кований на всі чотири ноги.

V Підсумок.


1.

2.

3.

4.

5.