Мета: навчити учнів розрізняти «нове» і «відоме» в реченні, правильно об'єднувати речення в текст; прищеплювати любов до навколишнього світу і вчити оберігати його.
Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: підручник, навчальні таблиці.
І той лиш пошани достоїн,
Хто мову шанує свою.
В.Сосюра
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Бесіда з учнями.
- Які ви знаєте речення за метою висловлювання?
- Які речення називаються розповідними?
- Які речення називаються питальними?
- Які речення називаються спонукальними?
- Наведіть приклад кожного з речень.
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
IV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
V. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Як ви розумієте епіграф до нашого уроку? (можливі відповіді дітей: треба любити, шанувати рідну мову; люди поважають і розуміють тих, хто правильно і грамотно виражає свої думки).
2.Колективна робота за підручником з елементами бесіди. Вправа 104 (усно).
Завдання і запитання:
- Прочитати текст, визначити його тему. З чим автор порівнює світ, у якому ми живемо? Як треба ставитися до навколишнього середовища?
- Перечитати перший абзац. З'ясувати, на які слова в реченнях падає логічний наголос. В якій частині речення вони стоять?
3. Слово вчителя.
У кожному реченні є найважливіше слово, на якому ми зосереджуємо увагу, тобто на нього падає логічний наголос. В усному мовленні ми виділяємо це слово інтонацією. У письмовому тексті воно, як правило, знаходиться в кінці речення.
4. Колективне виконання вправи 105 (письмово) біля дошки.
У писемному повідомленні найважливіша інформація є «новим» — Н і завжди розміщується в реченні після «відомого» – В.
5.Самостійна робота за підручником.
Вправа 108 (письмово).
6. Творча самостійна робота.
Завдання: продовжити текст, виділити в кожному реченні «нове» і «відоме».
В золоті осінні дні зібрались відлітати журавлі. По¬кружляли вони над рікою і полинули в далекі теплі краї... (взаємоперевірка робіт учнями).
VI. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в групах за підручником.
Вправи 112 (усно), 114 (усно).
2. Робота біля дошки.
Завдання: виправити допущені помилки. Записати текст правильно.
Людина і природа невіддільні одне до одного, тісно взаємопов'язані. Природа — частина природи. Тому її потрібно берегти і примножувати
VII. ОЦІНЮВАННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 12, вправа 115.