Зелений патруль поспішає на допомогу

 Мета. Поглиблювати знання дітей про птахів та лісових мешканців; формувати уявлення, що життя не землі існує завдяки сонячному теплу і світлу; збагачувати знання дітей про негативний і позитивний вплив людини на природу; закріпити правила поведінки у лісі, парку, вчити пояснювати їх, використовувати набуті знання у повсякденному житті. Удосконалювати вміння і навички праці у природі. Розвивати словесно-логічне мислення, увагу, пам’ять, зв’язне мовлення. Прищеплювати дбайливе ставлення до природного оточення, любов до процесу праці, розуміння її творчого характеру. Допомогти дітям побачити красу і велич природи, її розмаїття. Викликати бажання жити за законами краси.

Обладнання. Запис співу птахів, картонні знаки- правила; «лісова пошта» (телеграма), ребус, вірш С. Жупаніна «Буду я природі другом», Н. Май- стренко «Бережіть комашок«, загадки, фонозапис П. Чайковського «Пісня жайворонка».

Хід заняття

Вихователь. Подивіться довкола себе, помилуйтеся зеленим листям, травою, квітами, барвистим вбранням природи.

(Читання вірша С. Жупаніна «Буду я природі вірним другом»).

Вихователь. Про що цей вірш?

Діти. Про тих, хто любить природу.

Вихователь. Я бачу зелені дарунки у Сашка, Тетянки, Оксанки, в усіх вас. (На грудях у дітей паперові листочки-емблеми зеленого патруля). Кому природа дарує такі листочки?

Діти. Такі листочки дають тому, хто любить природу, береже її.

Вихователь. А який це знак?

Діти. Це знак зеленого патруля.

Вихователь. Що робить зелений патруль?

Діти. Допомагає деревам, квітам, птахам, тваринам.

Вихователь. Як ви дізнаєтеся, що хтось потребує допомоги?

Діти. Ми одержуємо телеграми.

(Вихователь читає телеграму від галявини: «Була п гарна та гожа, а тепер на себе не схожа. Траву на мені потоптали, сміттям позакидали. Врятуйте мене!»).

Вихователь. То, виходить, зелений патруль має поспішати на допомогу.Подивіться ось на ці предмети що мивізьмемо із собою?

Діти. Візьмемо стрічки, щоб підв’язувати гілки візочок - збирати сміття, відерце - віднести сміття у контейнер.

Вихователь. А якщо ви в лісі побачите сміття, куди його дінете?

Діти. Закопаємо.

Вихователь. Усе взяли? Ось іще знаки, вони вчать, як поводитись у природі. Загін готовий? Шикуйся! Пісню починай!

(Пісня «Зеленого патруля«).

Вихователь. Діти, ходіть-но сюди! Гляньте, чи не ця галявина просила допомогтиїй? Ні, тут усе доглянуте, немає сміття. А де ж та галявина? Ось вона! Бачите — засмічена. Сміття шкодить траві.Знаєте, чому?

Діти. Воно не дає траві дихати, заступає сонячне проміння.

Вихователь. Правильно, зараз переконаємось у цьому. Діти, підніміть, будь ласка, ці цеглини. Скажіть, якого кольору трава під ними? А поруч. То чому тут трава жовта?

Діти.Бо їй не вистачило сонця, повітря.      

Вихователь. А ще в цьому році велика засуха, тому травичка і листячко жовтіють. Ну, то за роботу!

(Діти розчищають галявину).

Вихователь.От ви й прибрали. Тепер не впізнати галявину — вона чиста, гарна! (Звучить запис пташиних голосів). Чуєте, як радісно співають пташки, радіючи, що тут тепер лад. Вони дякують нам за турботу!(«Прилітають» Ластівка, Шпак і Грак (шапочки птахів). Діти знайомляться з ними, відгадуючи загадки).

Ластівка.

Швидко сюди я літаю,

Комашню у дзьоб хапаю,

За вікном гніздо будую,

Але в ньому не зимую.

Шпак.

Без вікна мій теремок —

Тільки вхід над ним дашок.

Дім над вами угорі,

Не дістати дітворі.

Грак.

Кожен добре мене знає:

Найчорніший птах весняний.

Я по полю походжаю,

Черв’яків усіх з'їдаю.

Вихователь. Діти, птахів називають нашими помічниками, пернатими друзями. Ви знаєте чому?

Діти. Бо вони знищують черв'яків, гусінь, яка поїдає листя.

Вихователь. А що вам відомо про ластівку?

(Відповіді дітей). Вона за літо з’їдає дуже багато різних дрібних комах. А шпачок?

(Відповіді). Шпак, годуючи пташенят, щодня робить багато вильотів із гнізда. І щоразу приносить або черв’яка, або гусінь. А ще птахи є окрасою лісів і садів.

Птахи наші друзі, а друзів не можна ображати. Як птахи дізнаються, шо ви турбуєтеся про них, що чекаєте їх?

Діти. Треба збудувати пташині будиночки.

Вихователь. Хто з вас уже запросив пернатих новоселів? З ким ви впорядкували їм хатинки? (Діти відповідаю)

Молодці, я задоволена вами.

(Вихователь звертає увагу дітей на появубарвистої Бабки (дитина в костюмі), пропонуєпоспостерігати за нею. Бабка танцює. Вибігає хлопчик із сачком, починає ловити її).

Вихователь. Що це він робить? Треба зупинити його! Хлопчику, зупинись! Добрий день! Як тебе звати?

-Дмитриком.

-Навіщо ти ловив Бабку?

-Вона гарна.

(Діти нагадують йому, що цього робити не можна,бо комахи опилюють квіти).

Вихователь.Запам’ятай, Дмитрику, цей знак. Діти, яке правило ховається за ним? (Дітипояснюють). А зараз послухайте віршик Надії Майстренко «Бережіть комашок».

Бережіть комашок, діти:

Всі вони повинні жити.

Як не стане в нас комах,

То загине кожен птах.

Як підемо на лужок,

Не побачим квіточок.

Вихователь. А зараз розпочнемо заняття шкоді зеленого патруля. Давайте, діти, познайомте Дмитрика і з іншими екологічними знаками: не можна ламати гілки дерев, смітити ні в лісі, ні і парку, ні в лузі, рвати польові й лісові квіти.

-Дмитрик уважно слухав вас. Нехай тепер він сам пояснить, що означає цей знак (заборам руйнувати пташині гнізда).

(Хлопчик пояснює).

(Проводяться завдання на логічне мислення: д/ігри: «Живе — неживе.», «Зимуючі — перелітні», «Назвіть тварин, у назвах яких є звук[л]», відгадування кросворду, опис тварин за піктограмами).

Вихователь. А кому ми сьогодні допомогли?

Діти. Зелений патруль розчистив галявину, врятував бабку, навчив Дмитрика правильно поводитись у природі.

Вихователь. Молодці, швидке впоралися із завданням. Усі працювали дуже добре, ставлю всім «відмінно». Ваші відмінні знання любов до природи, бажанні турбуватися про рослин і тварин допоможуть зберегти їх на нашій землі. Нехай ліси і ріки, луки і поля дають людям радість.

Автор-Л.А. Желішяк, вихователь, Т.Д. Конура, зав і душ ая ДИЗ е. Сонячне, м. Кіровоград' Джерело-часопис «Розкажіть онуку 5`2010»