Тема. Дикі тварини. Ведмідь та їжак.
Мета: розширити поняття «тварини», вміти розрізняти їх за певними групами: «свійські» та «дикі», формувати вміння вивчати істотні ознаки тварин, а саме ведмедя та їжака; знаходити схожість та відмінність між цими тваринами: за формою, покровом тіла, розміром, зовнішнім виглядом, забарвленням; вміти знаходити зайвий об’єкт серед «диких» тварин, класифікувати їх на групи;
розвивати увагу, кмітливість, спостережливість, мовленнєві навички, збагачувати словниковий запас учня, використовувати комп’ютерні технології;
виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації, комп’ютер.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку.
- Організаційний момент.
- Психологічний настрій учня.
- Хвилинка спостережень
- Що можна сказати про погоду сьогодні?
- Який зараз місяць?
- Які зимові місяці ти знаєш?
- Що тобі відомо про назву місяця грудень?
- Які зимові свята ти знаєш?
II. Основна частина.
- Фронтальна перевірка.
- Відгадай загадки «Тварини»
А) Коло бабусі сидить у кожусі,
Проти печі грається,
Без водички миється. (кіт)
Б) Герой мультфільму «Ну, постривай!» (вовк)
В) Голодна – мукає, сита – жує,
Всім дітям молоко дає. (корова)
- Слово вчителя.
- Ти познайомився з багатьма видами тварин. Скажи мені, будь ласка, а як тварини пересуваються.
Відповідь учня (Тварини бігають, літають, плавають, повзають, стрибають).
- Оголошення теми та завдання уроку.
- Слово вчителя
- Сьогодні на уроці ми ознайомимося з такими дикими тваринами, як їжак та ведмідь. Давайте спробуємо відгадати наступні загадки:
А) Буркотливий, вайлуватий
Ходить лісом дід патлатий.
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати,
Як почує він весну –
Прокидається від сну. (ведмідь)
Б) В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка.
Ніс, як чорний п’ятачок,
Очі – намистинки. (їжак)
- А зараз ми знайомимось і дізнаємось де зимують тварини, чим харчуються, які ознаки цих тварин, чим вони відрізняються один від одного, чим вони можуть себе захистити.
- Подивись навкруги … На гільці дерева сидять пташки, десь на квітку сів метелик, дома в когось є кішка або собака. Усіх їх називають одним словом – «тварини». Як і всі живі істоти, тварини дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають. Багатий та різноманітний світ тварин. Вони мешкають повсюди: високо у горах, в океанах та морях, у лісах, на луках, у пустелях та серед вічних снігів.
- Фізкультхвилинка.
В казковому лісі розминка.
Настала фізична хвилинка.
Раз, два! Пострибали!
Три, чотири! Назад стали.
Лапки вліво, лапки вправо,
Всі тихесенько присіли,
Потім знову підвелись.
І кружились, веселились,
Усміхнулись,
І за науку знов взялись.
- Просмотр на комп’ютері фільму про ведмедя, їжака, лисицю тощо.
- Узагальнення та систематизація знань.
Бесіда. (Дитина робить висновок):
Охорона тварин.
Чому зникають деякі види тварин?
Коли чисельність якогось виду зменшується, говорять, що він зникає. За всю історію Землі вимерло багато видів тварин, прикладом є динозаври. За останні 200 років людина своєю діяльністю створила велику загрозу життю тваринам. Порушуючи середовища мешкання тварин, людина вже знищила понад 300 видів тварин. Що є найбільшою загрозою життю тварин?
Руйнування природних зон, лісів, луків, боліт та інших місць, де вони мешкають.
- Підсумок уроку.
Питання до дитини:
- Що тобі сподобалося на уроці?
- Що нового ти дізнався із життя ведмедя та їжака?
II. Домашнє завдання.
Намалювати ведмедя, їжака. Підібрати прислів’я та загадки про цих тварин.