Мета: розширювати й уточнювати уявлення дітей про закони України; формувати поняття про національні звичаї, сімейні традиції; виховувати шанобливе ставлення до законів, правил, за якими живуть громадяни України.
Обладнання: ілюстративний матеріал за темою; Конституція України; тлумачний словник.
Хід уроку
І. Організаційний момент
День, як пісенька весела,
Облетить міста і села,
І стежки, й шляхи довкола —
Щоб учились діти в школі.
Облетить міста і села,
І стежки, й шляхи довкола —
Щоб учились діти в школі.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
Бесіда
- У якій державі ми живемо?
- Чи повинні ми дбати про її добробут, порядок?
- Яких правил ми маємо дотримувати?
Вчасно йди завжди до школи,
Та не спізнюйся ніколи.
Вчись раніше пробудитись,
Щоб до школи не спізнитись.
Чемним будь, завжди вітайся
І при цьому — усміхайся.
Всіх вітай: дітей, батьків,
Друзів і учителів.
Розмовляй рідною мовою.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
- Сьогодні ми пригадаємо, що таке «закон». Будемо вчитися дотримувати законів.
IV. Робота над темою уроку
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
- Часто по радіо і телевізору ми чуємо слово закон.
- Які закони в нашій країні? (Закони України)
- Як називається Основний Закон України? (Конституція України)
- Що таке Закон? (Робота з тлумачним словником.)
Закон — це постанова державної влади, що має найвищу юридичну силу, загальноприйняте уставне правило співжиття, норма поведінки. У нашій країні кожна людина захищена Законом. Діти — найменші громадяни України — також повинні дотримувати законів і, як громадяни держави, захищаються Законом.
- Хто ухвалив Конституцію України?
2. Вивчення вірша Марійки Підгірянки напам'ять. Бесіда за текстом
- Яка основна думка вірша?
УКРАЇНА
Краю милішого, ріднішого,
Як Україна, — в світі нема.
Слова солодшого, зручнішого,
Як Україна, — в світі нема.
Як Україна, — в світі нема.
Слова солодшого, зручнішого,
Як Україна, — в світі нема.
V. Фізкультхвилинка
Все навколо зеленіє,
Річка ллється і шумить,
Тихо, тихо вітер віє,
І з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті,
Коли все живе, цвіте,
Скрізь дзвенять пташки крилаті,
Сяє сонце золоте...
Річка ллється і шумить,
Тихо, тихо вітер віє,
І з травою гомонить.
Як тут всидіти у хаті,
Коли все живе, цвіте,
Скрізь дзвенять пташки крилаті,
Сяє сонце золоте...
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Бесіда
- Про що йдеться в Конституції України?
- Хто може захистити права людини, якщо вона не знає якогось закону?
- Суспільство не може жити без законів. Без них люди не знали б, що їм можна робити, а що — ні. Для ухвалення законів у державі існує соціальний орган — Верховна Рада України. Верховна Рада — це зібрання обраних народом людей, які ухвалюють закони.
- Як називають цих обранців? (Депутати)
- Щоб депутати могли успішно працювати, вони обирають керівника — Голову Верховної Ради, або спікера.
- Хто в нашій країні очолює Верховну Раду?
- Хто голова держави?
- Якими є обов'язки Президента?
2. Брейн-ринг
- Що таке держава? (Держава — це дім для народу.)
- Як називається наша країна? (Україна)
- Яка наша держава? (Суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова)
- Хто господар нашої країни? (Народ)
- Хто глава держави? (Президент)
- Що допомагає тримати лад у державі? (Закон)
- Де записані основні закони нашої країни? (У Конституції України)
- Хто створює закони для нашої держави? (Верховна Рада України)
- Як громадяни України мають ставитися до законів своєї держави? (Поважати закони, виконувати її.)
- Де записані закони для дітей? (У Конституції України, Конвенції ООН про права дитини)
- Які права щодо охорони дитини вам відомі? (Право на освіту, на життя, на відпочинок, на свободу і особисту недоторканність, право на захист від насильства тощо)
- Крім прав, що ще записано в Конституції України? (Обов'язки - громадян)
- Які обов'язки повинні дотримувати школярі?
3. Підбиття підсумків «Брейн-рингу», визначення «Найрозумнішого» за темою «Закони. Правила»
VII. Підсумок уроку
- Навіщо ухвалюють Закони в Україні?
- Чи можна порушувати правила, встановлені в школі?
Навчальне видання «Права дитини. Розробки уроків варіативного курсу. 2-й клас» - Х. : Вид. група «Основа», 2014. – 124,[4] с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання та виховання»; Вип. 3 (123)).