МАЙСТЕР-КЛАС (Урок розроблено відповідно до посібника О.Гісь "Планета Міркувань".)
Мета: ознайомити учнів з найпростішою класифікацією тварин: птахи, комахи, риби; навчити визначати елементарні ознаки, відмінності; порівнювати тварин з їхнім потомством, розвивати логічне мислення.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Створення емоційного настрою уроку
Учитель.
Продзвенів уже дзвінок,
Діти, жваво на урок.
Будем гарно працювати,
Щоб розумними нам стати.
Створення емоційного настрою уроку
Учитель.
Продзвенів уже дзвінок,
Діти, жваво на урок.
Будем гарно працювати,
Щоб розумними нам стати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
(Учні відгадують загадки.)
Ця тварина пір'я має, та ще й високо літає. (Птах.)
Шість ніг без копит, ходить — не стукотить, літає, а не птиця. (Комаха.)
(Учні відгадують загадки.)
Ця тварина пір'я має, та ще й високо літає. (Птах.)
Шість ніг без копит, ходить — не стукотить, літає, а не птиця. (Комаха.)
(Учні дають відповіді на запитання.)
- Яких птахів ви знаєте?
- Яких комах вам доводилось бачити?
(Відповіді учнів супроводжуються демонстрацією зображень птахів та комах.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
(Учитель повідомляє тему уроку.)
Учитель. Сьогодні ми ознайомимось з такими тваринами, як птахи і комахи. Визначимо їхні ознаки, а також дізнаємось, як називаються їх дитинчата. І це ще не все.
(Учитель повідомляє тему уроку.)
Учитель. Сьогодні ми ознайомимось з такими тваринами, як птахи і комахи. Визначимо їхні ознаки, а також дізнаємось, як називаються їх дитинчата. І це ще не все.
Завдання 1 (Робота в парах.)
- Обведіть птахів синім кольором, а комах — зеленим. (Посібник с. 25.)
- Зробіть висновок, чим відрізняються птахи від комах? (Тіло птахів вкрите пір'ям, вони мають дві лапки, а комахи - мають шість лапок.)
IV. Робота над матеріалом уроку
Ознайомлення з рибами
Завдання 1
Знайти на малюнку істоти, про які ми ще не говорили на уроці. (Риби.)
Ознайомлення з рибами
Завдання 1
Знайти на малюнку істоти, про які ми ще не говорили на уроці. (Риби.)
Завдання 2
Знайти на малюнку риб та обвести їх. (Посібник c. 26.)
Учитель. Чим відрізняються риби від комах і птахів? (Риби живуть у воді, тіло вкрите лускою, мають плавники.)
Знайти на малюнку риб та обвести їх. (Посібник c. 26.)
Учитель. Чим відрізняються риби від комах і птахів? (Риби живуть у воді, тіло вкрите лускою, мають плавники.)
Завдання 3 (Робота в парах)
- Поставте «+» біля тварин що вміють плавати. (Посібник с. 24)
- Поставте «+» біля тварин що вміють плавати. (Посібник с. 24)
Фізкультхвилинка
Співставлення тварин та їх потомства
Співставлення тварин та їх потомства
Завдання 1
Учитель. Назвіть дитинчат таких тварин:
Учитель. Назвіть дитинчат таких тварин:
Корова — теля; вівця — ягня;
курка — курча; качка — каченя;
свиня — порося; кінь — лоша.
кіт — кошеня;
курка — курча; качка — каченя;
свиня — порося; кінь — лоша.
кіт — кошеня;
Завдання 2 (групова робота)
Учитель. З'єднайте лінією кожну дорослу тварину з її потомством (с. 28).
Учитель. З'єднайте лінією кожну дорослу тварину з її потомством (с. 28).
V. Закріплення вивченого матеріалу
Завдання 1
Учитель. Проведіть стрілки від тварин до їхньої улюбленої їжі (с. 29).
Завдання 1
Учитель. Проведіть стрілки від тварин до їхньої улюбленої їжі (с. 29).
Завдання 2
Учитель. Намалюйте тваринку та її дитинча.
Учитель. Намалюйте тваринку та її дитинча.
VI. Підсумок уроку
Учитель. З якими тваринами ознайомилися на уроці? Що вони вміють робити?
Учитель. З якими тваринами ознайомилися на уроці? Що вони вміють робити?
Світлана ГІРНЯК, учитель початкових класів ЗСШ № 91, м. Львів Всеукраїнська газета для вчителів початкових класів «Початкова освіта» № 2 (722), січень 2014