Якісна освіта розглядається сьогодні як один з індикаторів високої якості життя, інструмент соціальної та культурної злагоди й економічного зростання. Міжнародне співтовариство нині хвилюють питання якісної освіти з проекцією набуття молоддю життєвих компетентностей, ії успішне входження в сучасне суспільство, яке стрімко розвивається. Українське не є виключним, його оновлення - об’єктивно існує.
Цей позитивний фактор спонукає до змін в освіті: реально відповідати потребам суспільства і держави.
Виявляється, що в свою чергу великий вплив на всі сфери громадського життя в цілому та освіти зокрема має швидке проникнення інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ). Розглянемо певні можливості формування громадянської компетентності старшокласників засобами інформаційно-комунікаційні технологій.
Компетентнісний підхід в освіті. Громадянська компетентність.
В сучасній український педагогіці один з актуальних напрямів наукових досліджень і вже практичних впроваджень - зміна освітньої парадигми : від знань, умінь, навичок до ключових компетентностей.
Питання виникають на рівні типології, систематизації різних компетентностей. Громадянська компетентність в більшості досліджень – складова чи «ключових» , чи «соціальних» компетентностей[11]. Доцільним е, в умовах усвідомлення на всіх залучених рівнях очевидної значимості громадянської освіти, по - іншому розглядати сутність громадянської компетентністі. Не як підпорядковану чи частину системи компетентностей, а головну, навидь - генеральну, значимість, якість якої і залежить від того, як сформовані інші компетентності.
Інша думка - про імовірність використання поняття «громадянські компетентності» на відміну від «громадянська компетентності». Розробка такої моделі не є формальний кількісний підхід. Напроти, очевидна якісна значимість в житті людини громадянськості на основі всебічної компетентності.
Потреба в формуванні громадянської компетентності визнається суспільством і державою[ 5]. Головний доказ з цього – існування окремого учбового та виховного напрямку – громадянської освіти. З 90-х років в незалежній Україні почався цілеспрямований процес залучення світового досвіду та створення національної моделі громадянської освіти.
Що саме підлягає формуванню з приводу змісту громадянської компетентності? Як з будь-якого складного питання, відповідь не одна. Наведемо дві більш поширені в Україні. Обидві є результат спільної праці в раках освітніх проектів.
По-перше, за матеріалами проекту ПРООН «Освітня політика та освіта «рівний-рівному» 2004 року громадянська компетентність передбачає такі здатності:
- ■ орієнтуватися в проблемах сучасного суспільно-політичного життя в Україні, знати процедури участі в діяльності політичних інститутів демократичної держави , органів місцевого самоврядування;
- ■ застосовувати процедури й технології захисту власних інтересів, прав і свобод своїх та інших громадян, виконання громадянських обов’язків у межах місцевої громади та держави загалом;
- ■ застосовувати способи та стратегії взаємодії з органами державної влади на користь собі й громадянському суспільству;
- ■ використовувати способи діяльності й моделі поведінки, що відповідають чинному законодавству України, задовольняють власні інтереси особи та захищають права людини й громадянина;
- ■ робити свідомий вибір та застосовувати демократичні технології прийняття індивідуальних рішень, враховуючи інтереси й потреби громадян, представників певної спільноти, суспільства та держави.
По-друге, інший підхід сформульований авторами підсумкового документа робочої групи(національний експерт О.І Пометен, доктор педагогічних наук) з розроблення навчальних планів і програм проекту „Громадянська освіта – Україна”в 2006 році. В попередньому- доведенні викладені громадянські компетентності загально для всіх рівнів учнів. В цьому проекті є поділ на три ступені навчання в сучасній школі (молодша, середня, старша) з відповідним змістом громадянської компетентності. До нашого дослідження розглянемо таблицю: «Зміст громадянської компетентності учнів старшої школи» .
Інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) – це сукупність методів і технічних засобів збирання, організації, збереження, опрацювання, передачі та подання інформації, що розширює знання людей і розвиває їхні можливості щодо керування технічними і соціальними проблемами. ІТК відкривають кожному, хто навчається, доступ до практично необмеженого обсягу інформації, що забезпечує «безпосередню включеність» в інформаційні потоки суспільства.
Переробка інформації за допомогою комп’ютерів і вироблення нових знань, співвіднесених із метою користувачів – функціональне призначення ІТК.
Умовно ІКТ представлені електронними засобами навчального призначення (ЕЗНП), педагогічними програмними засобами (ППЗ) навчання, мережею Інтернет (веб-сайти електронна пошта, пошукові системи), ресурси текстового редактора Microsoft Word (з його програмними продуктами - Microsoft: Publisher, Word, Excel, Internet Explorer) і т. ін..
Широке впровадження в навчально-виховний процес загальноосвітніх навчальних закладів ІКТ, що базується на комп’ютерній підтримці навчально-пізнавальної діяльності, включає розробку та практичне використання науково-методичного забезпечення, ефективне застосування інструментальних засобів та систем комп’ютерного навчання і контролю знань, поступове доповнення цими технологіями існуючих традиційних форм і методів організації навчання. Це відкриває перспективи щодо розширення і поглиблення теоретичної бази знань і надання результатам навчання практичної значущості; інтеграції навчальних предметів та диференціації навчання відповідно до запитів, нахилів та здібностей учнів; збільшення ваги самостійної навчальної діяльності дослідницького характеру; розкриття творчого потенціалу учнів і вчителів з урахуванням їхніх позицій та вподобань, специфіки забезпечення і перебігу навчального процесу.
ІКТ - універсальним засіб пізнавально-дослідницької діяльності і друге за значимістю (після традиційної писемності) знакове знаряддя обміну інформацією. Вони стають потужним знаряддям педагогічного впливу та, внаслідок своїх унікальних властивостей, дозволяють:
- - підвищити ефективність навчального процесу;
- - розвинути особистісні якості учнів (навченість, здатність до навчання, здатність до самоосвіти, самовиховання , самонавчання , саморозвиток, творчі здібності, вміння застосовувати отримані знання на практиці, пізнавальний інтерес, ставлення до праці);
- - розвинути комунікативні і соціальні здібності молодої людини, особливо під час роботи в мережі Інтернет;
- - значно розширити можливості індивідуалізації і диференціації навчання за рахунок надання кожному учневі персонального педагога, роль якого виконує комп’ютер;
- - визначити учня як активного суб’екта пізнання, визнати його самоцінність;
- - врахувати суб’єктивний досвід учня, його індивідуальні особливості;
- - здійснити самостійну навчальну діяльність, у ході якої учень самонавчається і саморозвивається;
- - прищепити учню навички роботи з сучасними технологіями, що сприятиме його адаптації до швидкоплинних соціальних умов для успішної реалізації своїх професійних задач;
- - забезпечити комплексне вивчення явищ дійсності, нерозривність взаємозв’язку між природознавством, технікою, гуманітарними науками та мистецтвом;
- - сприяти постійному динамічному оновленню змісту, форм, методів, процесів навчання і виховання.
Порівняння наведеного з змістом громадянських компетентностей, на наш погляд свідчить про їх суцільний зв'язок. Нажаль, розробок в освітній галузі «Суспільствознавство» та історія для старшокласників зовсім небагато, а з громадянської освіти вони відсутні. Не є повною забезпеченість ПК для роботи з ІКТ. Але є поштовхи та оптимістичні прогнози.
До того ж варто пам’ятати, що центральною фігурою процесу навчання, формування громадянських компетентностей є і в майбутньому залишиться вчитель, а ІКТ відіграватимуть важливу, але допоміжну роль. Головним завданням використання мультимедіа та інших будь-яких нових технологій в освіті є надання вчителеві й учневі максимальної свободи вибору форм і методів роботи та полегшення передачі знань, формування вмінь і навичок, комп’ютер має доповнювати, а не замінювати традиційні навчальні посібники і підручники.